Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


732 raspunsuri la acest subiect

#581
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 august 2022 - 12:49

Neatza! 
 

Da, acum m-am trezit. Am dormit 12 ore, eram foarte obosita. 
 

Lauranico, îmi pare rău ca nu ați avut concediu cum ați fi vrut. Eu chiar mi-am făcut griji ce făceam dacă ne imbolnaveam…ca nu puteam doar sa ne urcam in mașina și sa venim acasa…am avut noroc. 
 

Viviana, am văzut poza cu cățelușa :)))) dar nu mi-am dar seama ce rasa e?  Cum o cheamă? 
E greu sa crești pui, la noi cel puțin trebuie sa ai certificat de kennel ca sa poți creste și vinde pui de rasa.

Imi pare rău de soacra ta…și ca tu trebuie sa ai răspunderea Pt ea. Iar eu as zice ca nu i-ai spus tot adevarul, nicidecum ca ai mințit-o. 

Ella, sa va fie de bine concediul! 
 

Silvi, nici in Ardeal nu este obiceiul cu tăiatul moțului. Eu am aflat prima data aici pe forum :)). 
 

 



#582
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 august 2022 - 13:18

Catelusa e Akita american, o cheama Skadi.

Dupa ce am adus-o am citit ca se face mai mare decat mi-as fi dorit.

 

Am cumparat si un gard electronic, invizibil, unde radio, ca sa o antrenam sa nu intre in gazon. Dar acum e micuta. Daca intra in gazon avem ziarul.

 

Da, ne-a spus vetul ca pana in octombrie cand ar trebui sa o sterilizam sa ne gandim la varianta asta. Si avem de urmat pasii:

1. sa luam pedigree-ul (nu l-am luat ca costa)

2. sa cerem drept de monta

3. participare la concursuri

4. etc

 

Are limba foarte moale si pufoasa spre deosebire de pisicuta care parca ma rascheteaza.



#583
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 august 2022 - 13:20

Si rasa nu e latratoare si se spala pe labute singura, isi face toaleta ca o pisica. Asa e rasa.



#584
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 august 2022 - 13:36

Mult succes Viviana, dacă va hotărați sa faceți ceva mai mult cu Skadi.
Și noi am fi putut face cu W, sa îl antrenam Pt concursuri, am avut chiar propunere de la cineva care se pricepe, sa îl lăsam sa îl antreneze și sa participe cu ea, dar nu am fi avut timp de așa ceva. Părinții lui sunt medaliați și din frații lui la fel. Unul din puii lui e și el pe drum sa participe la concursuri, e un exemplar frumos. E o lume aparte asta cu concursurile dar pe noi nu ne-a atras. 
Aici pedigree-ul vine la pachet când cumperi câinele. Și dreptul de monta. Dar am înțeles ca Skadi e din donație, probabil e altfel atunci. 
 

Al meu nu mai vrea alt câine după W, pe mine ma întristează, eu îmi

doresc încă unul. 
 



#585
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 august 2022 - 15:31

Mihaela, frumoasa vacanta! Mi-ar placea sa aju g si eu odata prin tarile baltice...

Nu am inteles eu bine: voi atu avut masina sau ati mers cu vapor & tren? Ati zis ca nu ati conuds, de asta sunt derutata, retinusem ca sunteti cu masina, dar poate am inteles eu gresit. Pe  la voi pe acolo, Polinia, Lituania, Letonia.... sunt feriboturi, dar in Ro?

 

Laura, sanatate multa! Sper ca aveto o forma usoara, cam asa am auzit de covid in ultima vreme... Totusi ati putut sa va suiti in masina si sa veniti acasa... Ati  lut legatura cu MF sau cu vreun medic sau nu a fost nevoie? Multa sanatate inca o data! Unde mai plecati apoi?

 

Viviana... cele bune soacrei.... iar cu criticile, nu stiu nici eu ce sa zic.... sunt emotii mari in joc, cum sa faci, cum sa zici si sa te trezesti cu comentarii apoi, ca nu ai facut bine. Stabileste cu sotul tau care ce sa-i zica....ce poti tu sa-i zici etc...



#586
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 august 2022 - 17:57

Monica, am scris ca nu am condus pe drumul din Ventspils spre Visby, doar cât am coborât de pe un vapor și am urcat pe altul :). Cu mașina am fost :). Ca sa explic: am luat ferry din Ventspils la Nynäshamn și apoi alt ferry Nynäshamn-Visby :). Am plecat la 10 din Ventspils și am ajuns acasa la 12 noaptea. Chiar dacă numai am stat, a fost tare obositor…

Culmea ca primul ferry trece la nord de Gotland, am văzut insula de pe vapor. Tot ziceam ca putea face o escala Pt noi :)). 
 



#587
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 august 2022 - 18:00

Voiam sa ajungem și in Tallin și in Helsinki, dar era posibil doar dacă nu mergeam in Ro. Dar cum eu nu am mai fost de trei ani, am vrut neaparat sa merg, rudele mele sunt in vârsta și nu se știe când apuc sa le mai văd iar…

 

Am hotarat ca lăsam Helsinki și Tallin Pt o alta vizita, sunt ferry și încolo, înspre ambele destinații, deci nicio problema. Sau zburam la Helsinki și închiriem mașina, apoi zburam înapoi. E ușor de ajuns. 
 



#588
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 august 2022 - 18:08

La dus , spre Ro, am luat ferry din Suedia in Polonia, peste noapte. Apoi am condus toată Polonia, Slovacia și Ungaria. Adică al meu a condus, eu l-am asistat :). Am făcut doar o pauza, in Cracovia. 
 

La intors, spre Lituania, am plecat din Cluj și am oprit in Rzeszow, apoi in Varșovia. Ne-am fi oprit doar o data dar am vrut sa vedem scurt și Varșovia, care ne-a plăcut tare mult. Și Rzeszow, e o bijuterie de oraș. Am făcut alegeri bune :). Deși doar după nr de km am socotit, nu m-am uitat unde ne oprim. Totuși a fost obositor, cu vârsta nu mai putem sta in mașina așa mult. Pe vremuri făceam și 1000 km pe zi, acum ma uit la timp mai mult, max 8 ore dar e prea mult. Voi resocoti la 6-7 pe viitor. Eu tot trag de al meu sa zburam și sa închiriem mașina dar nu vrea. Lui ii place sa conducă, mașina lui :). 



#589
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 12 august 2022 - 08:26

Buna dimineata!

 

Viviana, sa va bucurati de catelusa! imi pare rau pentru situatia cu soacra ta...CCS-ul fiind plecat probabil ca vede altfel situatia . intervine si sentimentul de neputinta si frustrare. eu zic ca ai procedat bine, nu poti sa spui direct unui om bolnav si singur un diagnostic atat de grav. vezi ce zice si oncologul. iti doresc multa putere sa gestionezi cat mai bine situatia.  [flo2]

 

Astazi ma duc cu mica sa ii ia masuri pentru uniforma. nu-mi vine sa cred ca incepe scoala! cand a trecut timpul? unde e bebelusul meu?! ea era foarte incantata dar acum incepe sa aiba emotii: daca nu isi face prieteni? daca doamna nu o sa o placa? de ce sa aiba mai multi profesori? daca se pierde in scoala?  astea sunt intrebarile din fiecare seara si multe altele...



#590
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.606 mesaje

Postat 12 august 2022 - 12:46

Buna, 

 

Azi am lucrat de acasa. M-am bucurat ca am program scurt si ca nu a trebuit sa intru in forta.

 

Noi suntem bine. Azi chiar m-am simtit cel mai bine. Monica, ca parca tu intrebai. Am facut o forma usoara zic eu si am plecat si la primele simptome ale bolii, adica cand sotul mi-a spus ca il doare in gat si nu poate inghiti. A condus el masina...dar cu multe opriri.

 

Sa vedem unde plecam...cred ca vom mai merge la mare sa recuperam zilele pierdute.

 

Pentru ca este un week-end lung, va urez de pe acum La multi ani celor ce se serbeaza de Sf. Marie!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -