Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini

732 raspunsuri la acest subiect

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.224 mesaje

Postat 31 iulie 2022 - 10:09

Strumpfi,

ai trecut un hop. O sa fie bine.
Recuperare cat mai rapida  [flo2]

• 0

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.510 mesaje

Postat 31 iulie 2022 - 22:45

Fleur, am citit de patania ta cu testul de Covid, si m-am gandit cat de diferite sunt regulile in lumea asta. Aici nimeni nu face test, nu iti cere test, si mai ales nu te tine in carantina pana iese testul pozitiv. Covid-ul este vazut ca orice alta gripa...

Cred ca nu am explicat eu bine. Nu m-a tinut nimeni in carantina pana iese testul pozitiv.

Carantina standard e 5 zile, daca nu mai ai simptome, in special febra, tuse. Daca simptomele persista, 10 zile sau mai devreme daca dispar simptomele.

Au ramas restrictii de bun simt, ca sa zic asa. Chiar daca ai gripa, nu te duci la lucru cu febra si tuse, din respect pentru ceilalti.

Operatiile ne-urgente, planificate, se fac la 5 sau 6 saptamani, nu mai stiu exact, de la un test pozitiv pcr. In acest caz nu se mai repeta testul pcr. De aceea mie mi s-a spus ca testul pcr pe care l-am facut acum 2 saptamani, si care a iesit pozitiv, e valabil 3 luni, pana atunci nu e nevoie sa il repet. Dar la 5-6 saptamani de la test pot fi programata la operatie.

Problema la mine e ca am de planificat 2 operatii. Pentru una din ele am facut pcr-ul, dar pentru a doua, la care, culmea, am deja programare pe 2 septembrie, e posibil sa imi ceara test pcr cu 2 zile inainte de ziua Z, nu stiu daca comunica intre ei, sunt doua spitale diferite.

Strumphi, recuperare rapida si deplina si sa nu mai ai problemele care te-au condus la operatie. Odihna cat incape!

Pinguinelor care s-au intalnit, sa va fie de bine.

Mie deja mi-e urat, mi-a plecat baiatul in tabara azi dimineata pentru o saptamana, era foarte nerabdator, toti copii erau. Au fugit cu totii la autobuz, uitau sa-si ia la revedere de la noi daca nu-i trageam noi. Asta e semn bun, sper. Vor dormi in corturi (cu podea si paturi totusi) pe malul unui lac si vor avea tot felul de activitati, vor sta afara de dimineata pana seara. Este prima tabara, ma bucur pentru el, dar, cum spuneam, mi-e urat. Am calculat ca de 13 ani nu am mai petrecut practic nici o noapte singura.

Vacante placute si intoarceri line la rutina zilnica, dupa caz!

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.778 mesaje

Postat 01 august 2022 - 08:30

Ziua buna! 

Suntem in Cluj, mai avem ziua de azi și mâine plecam spre Polonia. Ne vom opri in Varșovia și de acolo plecam spre Vilnius. 

Caldura, orașe aglomerate, gălăgie, poluare. Din păcate nu am avut timp sa mergem prin natura, mi-e dor deja de plimbare prin pădure, de aer curat. Ne-am întâlnit doar cu rude, au fost întâlniri încărcătoare de energie și bucurie. 

Strumphi, multă sănătate! 

Concedii frumoase! 

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • 13.153 mesaje

Postat 01 august 2022 - 08:40

Strumphi, recuperare usoara  [pup]

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • 13.153 mesaje

Postat 01 august 2022 - 08:54

Salutari din Dragomiresti Deal  [:)]

Azi e ziua Elvetiei  [:)]

Eu alerg, alerg si iar alerg  [aerob]

A fost fain la intalnirea pinguinilor, am revazut pinguini dragi si am cunoscut si persoane noi. 

Monica, imi pare bine ca ti-a placut si te mai asteptam si alta data. 

A fost fain la Sinpetru, hotelul si el ft bun. Am dat o tura si la Brasov, nebunie mare cu locurile de parcare. Numai ca tata a facut de ziua lui tensiune, asa ca vineri am revenit acasa, in loc sa mergem la Covasna.

Ne-am vazut si cu Roli, sotul si Zoro (e frumos foc si ft cuminte  [il]). Am stat iar la povesti, a fost tare fain.

Sambata am fost doar la cumparaturi.

Ieri ne-am vazut cu familia extinsa, Viv si Yagmur  [pk] la Conacu cu nuci  [:D] a fost tare fain, am ras, ne-am simtit ft bine.

Azi mergem la Beraria H, e concert Mircea Vintila: vine si o prietena care sta in USA. Tb sa ajung si la notar, sa ii fac maica-mii procuri. 

Maine il duc pe Marco la tuns (la frizerul din sat  [:D]), dupa vrem sa mergem prin Herastrau, la Muzeul Satului si la un restaurant cu bere craft. 

Miercuri plecam, prima oprire e Transfagarasan.

Am venit pe canicula, la Brasov a fost racoare, aici s-a racorit incepand de ieri. Sper sa ramana tot asa.

Gata raportul, o zi faina sa aveti si sa ne reauzim cu bine.

Editat de Ella73, 01 august 2022 - 08:56 .

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • 13.153 mesaje

Postat 01 august 2022 - 08:57

Vacanta faina celor care sunt/pleaca in vacanta. Si sa le fie de bine celor care au revenit din vacanta.

• 0

silvi8

silvi8

Membru de baza

• Membri
  • 5.178 mesaje

Postat 03 august 2022 - 09:26

buna ziua!

am din ce in ce mai putin timp...am ramas in urma cu multe. am termene de predare la job-ul nr. 2 si mult de munca.

in week-end am iesit cu colegii la o terasa, nu departe de noi, undeva pe malul dunarii. a fost asa de bine si relaxant. duminica am fost la tara si am condus dupa multa vreme. din pacate m-am convins, daca mai era nevoie, ca nu pot. mi-a fost foarte frica, imi tremurau mainile, a fost ingrozitor.

Strumphy, sper ca esti deja mai bine. [flo2]

Mihaela, imi pare rau ca ati avut si situatii neprevazute... sper ca per total a fost ok, asa cum ti-ai dorit!

Ella, tu, ca de obicei faci o mie de lucruri in tr-un timp foarte scurt. trebuie sa imi dai cursuri de organizare, in privat, la o bere [:)]

nu stiu care si ce a mai scris dar sper ca sunteti toate bine. va pup!

• 0

roli25

roli25

Membru de baza

• Membri
  • 5.323 mesaje

Postat 03 august 2022 - 12:08

Silvi, spor la treburile pe care le ai de terminat. Ti-a fost asa teama de condus, tocmai pentru ca n-ai mai condus demult. Exerseaza zilnic cate putin si iti intri in mana.

Mihaela, vacanta placuta in continuare! Cred ca Letonia e o tara frumoasa! 

Ella, e ok tata? Ati fost pe Transfagarasan?

Ne pregatim si noi de vacanta. Saptamana asta fac cumparaturi de pus in bagaj (sampoane, medicamente, tricouri cu protectie UV, asigurari medicale). In week-end fac o parte din bagaj. Vinerea viitoare trebuie sa avem bagajele montate in masina, ca sambata are Marc concertul si o sa avem toata ziua ocupata, cu dus, adus, carat instrumente. Iar duminica trebuie sa plecam cu noaptea in cap, ca avem 12-13 ore de condus.

• 0

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 20.161 mesaje

Postat 03 august 2022 - 13:45

Silvia, spor la treaba sa ai, sa termni cat mai repede si sa te bucuri si tu de vara!  

Roli, drumuri bune sa aveti si vacanta de vis!  Succes lui Marc la concert! Sa fie cu 'bis!'

Vacanta placuta tuturor care sunt in calatorii! 

strumphi, sanatate multa! 

La noi, totul ok. Am fost sambata tocmai la Galati la o nunta la fata unui verisor, ocazie cu care am intalnit rude pe care nu le vazusem de ani de zile. Am fost la concert duminica (copii au cantat /dansat/dat din cap, sarit  etc ...  si vanat autografe si sambata si duminica  - a fost ceva festival de muzica in oras) . Zilele astea ne pregatim si noi de concediu. 

• 0

roli25

roli25

Membru de baza

• Membri
  • 5.323 mesaje

Postat 03 august 2022 - 15:06

Roli, drumuri bune sa aveti si vacanta de vis!  Succes lui Marc la concert! Sa fie cu 'bis!'

Multumesc! Vacanta frumoasa, si voua!

• 0

Panic Questions

• Ginecolog bun constanta.

Ionelus33
    - Astăzi, 20:39

• Gastroenterologie pediatrica

AlexandraIulia3
    - Astăzi, 15:40

• Greata È™i dureri de stomac

marian_l
    - Astăzi, 09:56