Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Apa proaspata pentru flori si cafea pentru pinguini


732 raspunsuri la acest subiect

#411
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 11:02

Hello,

 

 

Mi-e capul numai la operatie si mi-e frica rau, ma tot gandesc non stop la asta.  [batcap]  La 4 m-am trezit si de atunci nu am mai putut dormi, asta dupa ce abia am adormit dupa miezul noptii din cauza caldurii. 

 

 

 

Si mie mi-a fost frica. Am plans mult inainte. Foarte mult. Am fost speriata.

Cu o zi inainte m-am linistit. M-am gandit la realizari si ca sunt ok daca nu ma mai trezesc din anestezie. Asa mi-am zis.

dupa ce m-a intins pe masa de operatie, pregatirile preliminare pana sa vina chirurgul, deasupra mea toate masinariile alea, luminile, am devenit putin speriata, crescut pulsul. M-au intrebbat daca doresc un calmant in vena. Da, da si am adormit.

M-am trezit  cand ma striga anestezista. 

 

Mai greu a fost asteptarea rezultatului la biopsie.

 

Am avut mullt suport de aici din pinguinatate.



#412
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 11:12

Maine ma duc cu soacra la chirurg oncolog sa vad daca ii face cineva biopsie.

Imi spune ca ii este frica de rezultat. Plange. Mi-e mila de ea.

===

 

Am inceput sa ma uit la un serial documentar. Diagnosis.

Tare interesant. e vorba despre persoane  cu diferite afectiuni amenintatoare de viata care nu au un diagnostic. Si care apeleaza la Lisa Sanders

Lisa Sanders este un medic american, autor medical și jurnalist și profesor asociat de medicină internă și educație la Școala de Medicină din Yale. În 2002, a început să scrie o coloană pentru The New York Times numită Diagnostic, care a acoperit cazurile de mister medical.

 

S-a folosit de crowdsourcing pentru a descoperi in lumea asta larga alti oameni cu aceleasi simptome, cu experiente comune si alti medici care s-au mai lovit de manifestarie descrise si pot ajuta.

Intr-unul dintre cazuri un genetician din Torino a pus diagnostic si a facut bine pacientul care se chinuia de 9 ani.



#413
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 16:39

A ajuns mirosul si la voi? [pofticios] Ahh ce bine miroase! Cum ce? Tortul meu de levantica si lamaie!! Va astept maine la o felie si o limonada pe terasa?  [yum]

 

S-a mai racorit si nu ma coc si eu pe langa cuptor si precum am venit de la spital cu pofte si trebuie/vreau sa ma tin ocupata cu diverse am pus sa fac tort, tot e vara si levantica e in floare... nu doar albinele sa se bucure de ea.  [biz]

 

Ha... iar mi-a intrat un fluture in casa. Zilnic salvez fluturi rataciti prin casa.... Vad ca asta si-a gasit drumul inapoi si a plecat pe unde a intrat. Bun, ca nici chef sa ma ridic sa alerg dupa fluturi nu am acum, doar de trancanit.  [:D]  Sigur asta nu e ultimul pe ziua de azi, mai devreme 2 mi-au intrat si mi-am facut portia de sport dupa ei prin casa. 

 

Ma dor picioarele dar nu de la alergat dupa fluturi ci de la urcat scarile la castel in weekend. Au fost doar cateva sute... [fri]

 

Ieri la teatru a fost tare frumos, toti copiii si-au spus rolul perfect. Mandra a fost tare fericita, mai ales ca desenul ei a fost ales si tiparit pe coperta programului. Mereu mi-a placut cum deseneaza si vad ca nu doar mie.  [il]

 

Dimineata ma intreba miss cat de cald va fi astazi. I-am spus ca va fi tot cald dar ceva mai bine decat zilele trecute. 

- oh, I hate summer! The only good thing about summer is that you can eat ice cream with a reason!  [batcap]  [:-)))]

 

Ieri a fost irespirabil si nu am ajuns inca la varf, ne ameninta astia cu temperaturi de 36-40 grade de duminica pana marti.  [alcool]  [smulgpar]  

 

Anyway, voiam sa va zic ca pe BunnyTv ruleaza o noua serie, a 3 a parca din Aprilie incoace! Joaca 5 iepurasi dragalasi. [olala] Toti haiosi si buclucasi. Eu cu Miss nu ratam nici un episod, in fiecare seara suntem calare pe geam.  [:-)))]  [:-)))]   Asta e programul nostru inainte de culcare, stam si pandim iepurasii si ne hlizim. 

 

 

Hm.. parca mai voiam sa va zic ceva dar nu imi mai aduc aminte. Daca nu a ofilit de tot neuronul si imi pica la derulat caseta revin.  [:-)))]

 

Plec sa termin mancarea si sa imi caut de treaba ca sa nu stau non stop sa ma gandesc la operatie ca mult nu imi trebuie si imediat dau in plans.  [ups]  Si-au facut rau de cap durerile de dimineata si m-am indopat cu calmante. Cred ca de aia ma tot hlizesc, imi da mana acum... nu si cand veneam de la spital. Am cotrobait dupa portofel, da da... eu in portofel tin calmantele de urgenta, nu bani [mariaj]  nu ies pe usa fara ca nu stiu cand si pe unde ma apuca si e jale fara "droguri"  [:D]

 

Inca un fluture!  [doh]  Plec la alergat si gata si cu hlizeala ca v-am innebunit si pana pe 26 mai e ceva. Sa imi spuneti daca trebuie sa imi fac blog.  [soricel]   Va bat pe voi la cap ca pe altcineva nu am pe cine, mamei nu i-am spus( inca), prietenei mele i-am ciuruit urechile pe whatsapp... un block e iminent!  [batcap]  [:-)))]  si voi inca nu mi-ati dat peste degete! Adevarul e ca ma .... pe mine de frica operatiei asteia si incerc pe cat posibil sa nu ii arat/transmit asta si Sophiei ca mi-a sarit in brate si m-a strans de nu mai aveam aer cand i-am spus ca stiu data operatiei. 

 

Seara buna!  [flu]

 

 

 



#414
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 17:08

Salutare,

 

Strumphi, fii barbata! Ma primesti si pe mine in clubului viitoarelor operate? De unde luni de zile nu m-a sunat nimeni, acum m-au sunat doua servicii odata, chirurgie generala si ginecologie si mi-au dat doua programari la operatii, una pe 5 si una pe 12 august, deci la o saptamana distanta. De atunci tot pe telefoane stau sa intreb cum sa procedez. Nu se pot face 2 anestezii la un interval asa scurt, asa ca am reprogramat cea de vezica biliara la inceput de septembrie. In plin inceput de an scolar dar asta e.

Nu mi-e frica, eu incerc sa fiu cat mai pozitiva in chestiuni din astea si sa am incredere absoluta in medici. Le-am cunoscut pe amandoua doctorite chirurg, m-au consultat si am incredere in ele. Mai mult mi-e teama de rezultatele de dupa, se fac biopsii la ambele.

 

Iti tin pumnii si sunt sigura ca operatia iti va rezolva durerile, sper definitiv!

 

Eu nu am avut si nu am nici un fel de dureri, dar alte simptome.

 

LauraNico, sanatate multa mamei si nepotului! 

 

Viviana, cate patanii, sper ca Silvi si-a revenit si totul revine la ordine. Sa folosesti sanatoasa noul laptop. SI eu trebuie sa imi cumpar unul nou, acum il folosesc in vacante pe cel de la scoala, dar trebuie sa am unul al meu. Am salvat din incendiu laptopul meu vechi, nu are cablul de incarcare insa, trebuie sa ii cumpar si sa salvez pozele de pe el.

 

Nu am rezervat inca sejurul de la Niagara, am fost ocupata cu chestiunile medicale, trebuie sa fac si asta cat de curand. Eu nu am un foarte mare chef sa merg nicaieri, dar de dragul baiatului ma voi "sacrifica". As lancezi vreo saptamana pe plaja undeva, insa nu e posibil vara asta.

 

Intre timp ma bucur de lucruri frumoase "marunte", cum ar fi un superb curcubeu dublu aseara la meciul de fotbal al baiatului. Am ajuns pe polaie si nori negri si cum am ajuns s-a inseninat, ploua cu soare si bum! curcubeul. Si au jucat apoi pe timp frumos, chiar au avut noroc, chiar daca au pierdut meciul haha.

Iar azi de dimineata am admirat in gradina o pasare foarte frumoasa, ii zice géai sau cardinal bleu. Vecinii au instalat un birdbath si acolo a venit si s-a balacit la propriu, era comic si superb in acelasi timp de privit. Poze pe fb.

 

Ioana, am citit pe diagonala, a fost ziua Patriciei sau Juliei? La multi ani! Foarte dragut la voi in curte la petrecerea copiilor, un mic paradis. Vad ca si tu ai ramas cu oboseala dupa covid. Bine ca a trecut fara efecte mai neplacute.

 

Mihaela, am salivat la vederea zmeurei tuguiate si mai ales cand am citit de visinata! Taica-miu a facut vin de visine anul asta.

 

Bucurati-va de vara si aparati-va de canicula! La noi e o vara foarte ok, ploua o zi-doua pe saptamana, in rest o vreme superba, fara canicula. Adevarul e ca de 3 ani nu ne-am mai petrecut vara propriu-zis aici acasa si acum o savuram.



#415
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 17:22

Strumphi, va fi bine. Sper sa scapi de durerile care te torturează de atâția ani, de pumnii de medicamente, de tot chinul asta pe care îl înduri eroic.

Maine aflam rezultatele repartizării la liceu, nu am emoții, dar sunt nerăbdătoare, sa terminam odată cu epopeea admiterii la liceu, ca din cauza etapelor nu am putut pleca în vacanta pe nicăieri, abia la sfârșit de august vom merge, sper sa nu apară restricții dacă se înmulțesc iarăși cazurile de covid. 



#416
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 13 iulie 2022 - 17:48

Strumphy, am fost cam prinsa si nu am fost la curent cu ce se mai intampla pe aici nu am prea mai intrat..

Multumesc pt urari de ziua Andreei  [flo2]  Iti urez multa bafta cu operatia, o sa fie bine! A petrecut frumos, si in familie si cu prieteni..

 

Corina, si noi cam la fel... nu am plecat inca pe nicaieri cu examenul. Sper si eu sa nu apara restrictii covid.

 

LauraNico, sanatate mamei si nepotului. Macar pt nepot aveti un diagnostic. Recuperare rapida!

 

Si noi asteptam rezultatele pt liceu. Ar trebui sa fie totul in regula, a fost o medie buna... 

 

Andreea a avut si nationalele de juniori3 in Bucuresti, locul 4 la lungime, locul 5 la triplusalt, la saritura in lungime a avut o saritura frumoasa, de peste 5 m, record personal.

 

Multa sanatate tuturor!  [flo2]

Si succes la repartizare, pt cine are nevoie (Corina, Laura [:)] )


Editat de monicabo, 13 iulie 2022 - 20:48 .


#417
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 14 iulie 2022 - 07:42

 

 

 

Andreea a avut si nationalele de juniori3 in Bucuresti, locul 4 la lungime, locul 5 la triplusalt, la saritura in lungime a avut o saritura frumoasa, de peste 5 m, record personal.

 

 

bravo! super rezultate! [flo2]

si bafta cu repartitia la liceu!



#418
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 14 iulie 2022 - 08:57

Strumphy, Fleur,  [flo2] sanatate, sa treceti cu bine peste operatii! 

 

nimic nou de raportat. iar astept weekendul sa o sarbatoresc pe mica, sa mergem la nunta si sa o vad vesela in piscina. 

am si emotii pentru ca C pleaca in tabara. sper sa fie totul bine. cand pleaca la concursuri sau cantonamente nu am nici o grija, ii stiu pe antrenori bine, stiu unde merge, ce face. acum e altfel. 



#419
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 14 iulie 2022 - 09:02

Buna dimineata

 

Fleur sanatate! sa fii bine!  [flo2]

 

Silvi La Multi Ani fetitei! sa fie sanatoasa! petrecere frumoasa!  [floare3]  [balo] si distractie frumoasa fetei mari in tabara! 

 

Strumphi  [cupisi] 

 

Succes pe viitor tuturor liceenilor-boboci!


Editat de velvet, 14 iulie 2022 - 09:03 .


#420
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 iulie 2022 - 12:57

Yupii, a intrat fii-mea la liceul și profilul dorite!

Dau câte o felie de tort și un pahar de șampanie, virtuale!


Editat de CorinaDani, 14 iulie 2022 - 13:00 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -