Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


209 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 09:42

DIn punctul meu de vedere, copiii sunt rezistenti - scoala nu e totusi mers la munci agricole - este perioada din viata in care se pun bazele ....

 

Oricum vacanta de vara din Romania este mai mare decat in lumea occidentala - in Olanda scoala se termina pe 20 iulie si incepe pe 24 august. Deci vacanta e mult mai scurta. 

E suficient pentru vacante cu parintii. 

In rest - copiii nu prea fac nimic vara... 

 

Iar dupa aceasta perioada de pandemie, in care scoala s-a facut cum s-a facut, in Olanda de pilda se recupereaza la greu - vacanta de vara e si mai scurta.

De ce e stresul asta in Romania sa faca vacante si mai multe? 

S-a recuperat totul?

 

 

Eu am experienta a 10 ani de scoala romaneasca a copiilor mei. Oricat de rezistenti sunt copiii, ritmul de 6 ore pe zi cu 6 materii diferite +2-3 ore de pregatit teme si invatat + weekendurile in care au de pregatit teme pt luni-marti (adica ei practic cu greu au o zi libera in care sa faca absolut ce doresc , fara legatura cu scoala)  , timp de mai bine de 3 luni  (ianuarie-aprilie anul asta de ex a fost fara nici o zi de vacanta)  este foarte greu , ii epuizeaza emotional si fizic. Fata mea e genul de copil ambitios, care chiar munceste fara sa comenteze, dar nu mai stiu de cate ori am auzit-o spunand "nu mai pot! vreau doar sa dorm, nu mai pot!" . Da, nu sunt munci agricole, dar efortul intelectual poate fi mai epuizant uneori. 



#12
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 09:51

Nu sunt vacante mai multe, sunt mai bine distribuite. 

Mie mi se par importante vacantele astea mici. Dupa 7 saptamani intense de scoala, vacanta e bine venita. Nu gasesc ca pierd ritmul.

Nici in Franta nu sunt teze, dar sunt 3 medii pe an. Profesorii in schimb dau regulat lucrari din astea mari tip teze, care au si coeficient mai mare. De ex, azi are la mate o "teza" de 2 ore cu materia de pe tot anul.



#13
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 09:54

Oricum, cele 2 saptamani noi de vacanta au aparut in urma prelungirii perioadei de cursuri, deci in esenta au ramas cu acelasi nr de saptamani de scoala. Eu nu am nimic impotriva, chiar cred ca ar fi potrivit sa se mai scurteze vacanta de vara. Ar fi mai mult timp , lasat aceeasi materie, sa se aprofundeze notiunile. 



#14
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 09:54

. Oricat de rezistenti sunt copiii, ritmul de 6 ore pe zi cu 6 materii diferite +2-3 ore de pregatit teme si invatat + weekendurile in care au de pregatit teme pt luni-marti (adica ei practic cu greu au o zi libera in care sa faca absolut ce doresc , fara legatura cu scoala)  , timp de mai bine de 3 luni  (ianuarie-aprilie anul asta de ex a fost fara nici o zi de vacanta)  este foarte greu , ii epuizeaza emotional si fizic.

Corect.

Puteau, ca sa echilibreze balanta , sa scurteze vacanta de vara, la 1,5-2 luni.



#15
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 09:57

in Romania, avem perioada de cursuri si 3 luni fara pauza, fata de Olanda, de ex, unde dupa o luna jumate au vacanta 1 saptamana. de la sora mea stiu, nu de pe net.

 

Se vrea migrarea sistemului de invatamant de pe-aici spre plaiuri mai civilizate, asta cu vacante mai dese e ok, greu ii mai tii activi la scoala dupa 3 luni, oricat de mult m-as da eu peste cap. se vrea scurtarea vacantei de vara, tot ca-n occident. dar scoaterea tezelor, etc , module, nu va schimba nimic , mi-e  sa nu schmbe in rau.

 

Nu sunt decizii luate cu cap, ca nu prea are cine de pe-acolo de sus. realitatea din teren nu este cunoscuta. asta e problema, de fapt.

 

eu ma intreb de ce voi profesorii nu luati atitudine ? voi trebuie sa stiti cel mai bine cum este si daca schimbarea este buna sau nu ! si nu ma lua cu "nu ma intreaba nimeni " 

nu aveti nici o posibilitate legala sa participati la discutii ?? 



#16
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 09:57

Corect.

Puteau, ca sa echilibreze balanta , sa scurteze vacanta de vara, la 1,5-2 luni.

pai tocmai, ca n-au scurtat-o 



#17
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 10:00

pai tocmai, ca n-au scurtat-o 

Au scurtat-o cu cele 2 saptamani care au fost "mutate" in vacanta din octombrie si februarie , adica nr de saptamani de scoala a ramas acelasi. 



#18
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 10:04

eu ma intreb de ce voi profesorii nu luati atitudine ? voi trebuie sa stiti cel mai bine cum este si daca schimbarea este buna sau nu ! si nu ma lua cu "nu ma intreaba nimeni " 

nu aveti nici o posibilitate legala sa participati la discutii ?? 

Sindicatele protesteaza pt salarii, nu impotriva politizarii inspectoratelor, nu impotriva trucarii concursurilor de directori, nu impotriva lipsei de finantare a sistemului  (dincolo de salariile lor), nu impotriva unor citerii corecte si transparente de masurare si rasplatire a performantei, nu impotriva programei super stufoase si neadaptate la realitatile de azi... Nimic din interiorul sistemului de invatamant despre plagiatori si impostori.  



#19
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 10:06

Dana nu prea, eu una nu, un no name "fara pile"  [alcool] da'si profesorii care participa sunt prea putin luati in considerare. unii sunt chiar destepti si stiu cum sta treaba. in van....



#20
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 10:08

Au scurtat-o cu cele 2 saptamani care au fost "mutate" in vacanta din octombrie si februarie , adica nr de saptamani de scoala a ramas acelasi. 

 

nu au scurtat-o

 

anul scolar 2021/2022 a inceput la 13sept si se incheie in 11iunie

anul scolar 2022/2022 va incepe in 4sept si se inchieie in 16iunie

 

sunt doar decalate cu 1 sapt 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -