Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


209 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 30 mai 2022 - 14:38

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii ---- invatamantul romanesc devine tot mai usor...

 

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat luni schimbările din educație. Astfel, se renunță la mediile semestriale și la obligativitatea tezelor, iar anul școlar se va încheia cu o singură medie generală - de aici

 

Voi parinti, ce parere aveti?



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 30 mai 2022 - 15:00

Mai ramane sa fie optionala prezenta fizica la clasa si a rezolvat problemele definitiv  [zirea]



#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 30 mai 2022 - 19:38

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii ---- invatamantul romanesc devine tot mai usor...

 

 

usor? 

nici vorba.

cine a trecut recent prin gimnaziu sau cine are acum copii in gimnaziu stie despre ce vorbesc. si nu la copiii care se descurca complet singuri, fara ajutor sau cu un ajutor minimal ma refer.

eu sunt ingrozita de cantitatea de materie de gimnaziu de acum si de modul in care este predata aceasta materie. si de asteptarea ca materia sa fie insusita de elevi fix in forma asta, cu niste exprimari de te doare mintea.

efectiv ma simt eu proasta citind continutul manualelor.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 08:18

Eu cred ca relaxand presiunea pe copii - rezultatul nu va fi cel dorit.

In aceasta perioada, creierul copiilor este cel mai - elastic - si poate absorbi multa informatie. Si ceva presiune nu strica pentru ca nu au alte responsabilitati.

 

Eu asa mi-am crescut copilul iar rezultatele sunt f bune. Desigur mai sunt si acei parinti care vor cat mai multa relaxare, cat mai putine teme, nu sunt de acord cu notele ... etc... insa.... nu cred ca acei copii obtin performanta.



#5
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 08:25

Dupa parerea mea este o schimbare superficiala care nu rezolva absolut nici una din problemele adevarate ale invatamantului romanesc. Faptul ca a fragmentat anul introducand mai multe vacante eu cred ca e bine, pentru ca ajungeau majoritatea copiilor dupa 3-4 luni de scoala non stop epuizati si satui de toate. Ca e o medie si nu doua, ca sunt sau nu teze , nu stiu cat de mult conteaza. Profesorii tot vor da teste (e la alegerea lor cat de des, cat de multe,  din cata materie) , vor pune note ca si pana acum. 

 

Calitatea profesorilor, metodele pedagogice invechite , cantitatea de informatie fara rost   pe care trebuie sa o memoreze elevii , nr foarte mare de materii, lipsa infrastructurii scolare in zonele unde e mai mare nevoie,  abandonul scolar masiv (23% din copiii de incep clasa pregatitoare in mediul rural nu ajung sa termine clasa a 8-a)  astea sunt adevaratele probleme, nu nr de note si de medii. 

 

Si bomboana de pe coliva, impostura si furtul intelectual practicat ca sport national in universitati si scoli doctorale.



#6
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 08:53

Cel mai important lucru pe care l-a stabilit schimbarea asta sunt vacantele. Probabil cineva s-a plans ca nu pot merge in vacanta de primavara/iarna la ski si ,cum e la noi, gata schimbam legea ptr x.  [zirea]

Vacantele sunt prea dese ptr gimnaziu si liceu, ii scot din ritm. 

 

Profesorii nu au fost consultati iar consiliul elevilor/parintilor este foarte opac. 

Ce apare in presa este fragmentat si aiurea. Nimeni nu stie nimic clar. 

 

Ministerul a scos tezele si a introdus niste note, dar lasa totul la latitudinea profesorilor. Adica eu hotarasc, dar voi faceti cum stiti.  [zirea]

 

O mare tampenie !!



#7
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 08:57

Deja s-au stabilit vacantele scolare / judete  

 

https://www.hotnews....orul-scolar.htm

 

Acum putem sta linistiti, restul nu mai conteaza.  [batcap]  [:(]



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 09:08

DIn punctul meu de vedere, copiii sunt rezistenti - scoala nu e totusi mers la munci agricole - este perioada din viata in care se pun bazele ....

 

Oricum vacanta de vara din Romania este mai mare decat in lumea occidentala - in Olanda scoala se termina pe 20 iulie si incepe pe 24 august. Deci vacanta e mult mai scurta. 

E suficient pentru vacante cu parintii. 

In rest - copiii nu prea fac nimic vara... 

 

Iar dupa aceasta perioada de pandemie, in care scoala s-a facut cum s-a facut, in Olanda de pilda se recupereaza la greu - vacanta de vara e si mai scurta.

De ce e stresul asta in Romania sa faca vacante si mai multe? 

S-a recuperat totul?



#9
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 09:22

in Romania, avem perioada de cursuri si 3 luni fara pauza, fata de Olanda, de ex, unde dupa o luna jumate au vacanta 1 saptamana. de la sora mea stiu, nu de pe net.

 

Se vrea migrarea sistemului de invatamant de pe-aici spre plaiuri mai civilizate, asta cu vacante mai dese e ok, greu ii mai tii activi la scoala dupa 3 luni, oricat de mult m-as da eu peste cap. se vrea scurtarea vacantei de vara, tot ca-n occident. dar scoaterea tezelor, etc , module, nu va schimba nimic , mi-e  sa nu schmbe in rau.

 

Nu sunt decizii luate cu cap, ca nu prea are cine de pe-acolo de sus. realitatea din teren nu este cunoscuta. asta e problema, de fapt.



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 31 mai 2022 - 09:41

[zirea]

Vacantele sunt prea dese ptr gimnaziu si liceu, ii scot din ritm. 

 

 

 

 

 

Exact acesta e motivul vacantelor, sa ii scoata din ritm,copiii sunt prea obositi.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -