Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Desprecopii la 22 de ani

desprecopii

29 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 mai 2022 - 09:58

Nu imi place sa vorbesc despre mine  - dar totusi, nu e despre mine...

 

Florin - admin - mi-a dat tagg aici - amintindu-mi ca Desprecopii implineste 22 de ani.

 

In primul rand - 22 de ani este mult ... wow au trecut 22 de ani. Iar Desprecopii.com este tot aici  - acesta este si locul meu de suflet, unde am trait multe emotii, stres, bucurii, intelepciune, dezamagiri...

Aici am cunoscut oameni minunati cu care am ramas prietena, am pierdut prieteni... sau am invatat ce este prietenia sau loialitatea. 

 

Evident, peste acest forum a venit revolutia retelelor sociale si au venit, in valuri - noi generatii de parinti iar forumul a devenit treptat un loc mai putin populat.

Dar, Desprecopii nu a fost niciodata doar un forum - am postat mereu informatii pentru gravidute, pentru mamici - am realizat proiecte complexe cu medici, cu retele private de sanatate, cu firme farmaceutice, cu branduri celebre care se adreseaza bebelusilor - de pilda iata niste proiecte facute in ultimul an

 

Suntem in plina dezvotlare a unor proiecte faine  si ne bucuram de succesul aplicatiilor noastre mobile - Odiseea Sarcinii, Diversificarea Alimentatiei, Eu mamica, Nu mai arunca mancare.

 

Vom lansa in acest an aplicatii noi - Alaptarea bebelusului, Parents First...

 

Au trecut asadar 22 de ani si suntem pe baricade. Intr-un mod oarecum nostalgic, stiu ca forumul Desprecopii a ramas in memoria multor generatii de parinti... si chiar daca acum este slow-mo, va deveni tot mai activ - din nou (mai ales ca anul acesta vom lansa o forma noua a platformei de forum - mult mai friendly)

Pe acest forum s-au intamplat atat de multe - sarcini, nasteri, iubiri, pierderi de sarcina, boli, decese, campanii umanitare, initiative legislative, certuri, impacari... maturizari.

 

Pe plan personal - aici am inceput de la problemele mele in alaptarea copilului meu ... si am avansat la febra, la aparitia dintilor, la bolile copilariei, la problemele adolescenței... Odata cu mine a crescut si copilul cu care acum ma laud - luna aceasta isi termina Masterul in Marketing la Erasmus University - Rotterdam. 

 

Iar pentru ca destinul are cumva si o latura de cinism [^] .. copilul meu incepe de la 1 iulie job la Meta (Facebook) ca Account Manager Benelux (Belgia, Olanda, Luxermburg)...- deci Facebook imi ia si copilul ...  [batcap]  [il]

Deci pot spune ca toate sfaturile primite aici - au avut un efect pozitiv asupra meseriei mele de mama... [:I]

 

Asadar am vrut sa marchez aceasta aniversare cu niste referinte personale.  Pentru ca pana la urma, pentru fiecare din noi timpul trece insa cel mai bine este cand el marcheaza ceva pozitiv pe parcursul vietii noastre, pe plan personal. Pentru mine acest loc a fost si este un loc cu energie pozitiva si de suflet. Special. Sper ca si pentru voi.

Oricum raman aici...

 

va multumesc mult! Desprecopii.com merge mai departe si mai puternic.

Ramaneti si aici. [flo2]

Macar nu vindem datele voastre ... așa ca FB  [:)]



#2
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 26 mai 2022 - 10:57

Datorita Desprecopii am facut al doilea copil. Daca nu invatam de aici multe lucruri, nu aveam curajul sa-l fac pe al doilea.



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 26 mai 2022 - 10:58

Sunt membru al forumului de 18 ani (uau!) . Asa cum imi verific mailurile, asa intru zilnic pe Dc sa vad ce s-a mai intamplat. Face parte din viata mea de zi cu zi. Aici mi-am cunoscut cele mai bune prietene, aici am invatat o gramada de lucruri ce m-au ajutat in cresterea copiilor mei, aici am avut cele mai frumoase discutii, cele mai pasionante dispute (ce fain ne certam  [:-)))] )  , cele mai frumoase si eficiente campanii umanitare.  

Va multumesc ca inca sunteti aici si va doresc multi, multi ani inainte! 



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 mai 2022 - 11:08

Da asa e  - ce fain ne mai certam...Oare acum mai putem sa ne certam asa?

 

Imi aduc aminte insa ca ma certam cu sotu acasa - cand aveam pareri diferite la diverse topicuri pe forum - si se tranteau si usi prin casa din cauza asta...  [:-)))]



#5
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 26 mai 2022 - 11:31

Datorita Desprecopii am facut al doilea copil. 

[pk]  [il]



#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 26 mai 2022 - 11:37

Mie mi-au fost mult de folos sfaturile si experientele celorlalti forumisti.  [flo2] , la fel ca si informatiile, parerile celorlalti.



#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 26 mai 2022 - 12:58

Wow! eu sint aici doar de 17 ani. Si eu am cunoscut aici oameni faini, cu care m-am vazut si cu care corespondez in privat.  [:)]



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 mai 2022 - 15:33

Fain de recit ... de aici

 

daca se intampla ca intr-o zi cand vrei sa intri pe www.desprecopii iti apare "page cannot be displayed", atunci aia e o ZI PROASTA (da`stiti voi, d-aia, "a rrrrrreally bad day"); in primul rand iti vine sa dai cu calculatorul de pamint, apoi intri pe alte site-uri, CNN sau evenimentul zilei si acolo, ce sa vezi, MERGE !!! dupa care incerci la fiecare 2-3-5-10 min. (in functie de gradul de dependenta) sa vezi daca apare mult-indragita-prima-pagina-www.desprecopii.
cel putin o persoana din familia ta (sot/sotie/mama/soacra) iti spune "da` mai termina draga, cu forumu`asta!"
spuneti cel putin o data pe zi " am citit pe forum ca .."
ai inceput sa stii muuuult mai multe despre bebelushi si copilashi; dai cu incredere sfaturi la altii.
ti s-a ars cel putin de 2-3 ori mincarea pe foc citind pe forum sau fiind pe chat; i-ai pus copilului o caseta luunga cu desene, ti-ai lasat bebeul sa planga ceva mai mult ca de obicei, etc.
colegii de la servici incep sa se uite ciudat la tine, pentru ca de cite ori citesti la calculator, ori rizi pe infundate ori ti se umezesc ochii si te induiosezi;
in multe seri cand te duci la culcare te gandesti la o poveste impresionanta de pe forum si te gandesti ce ai fi facut tu in locul ei; cand te trezesti, nu ai stare pana nu citesti "subiecte active", de abia apoi faci cafeaua, dai cupilului mancare, etc.
si nu in ultimul rand, parca ai devenit mai...bun, nu-i asa ?; hmmm, ba ai inceput chiar sa te rogi..hmmm, pai de obicei tu nu prea te rugai si acum uite, chiar te rogi si NU NUMAI ca te rogi, dar te rogi PENTRU ALTII!!!... pe care nici nu ii cunosti..si constati ca asta iti da asa un sentiment de bine si.... astepti cu nerabdare o noua dimineata ca sa poti vedea inca o data mesajul "logare cu succes". (Elena)
cand visezi ca stai la PC si intri pe www.desprecopii.com, sau cand il rogi frumos pe sotul tau, care are de munca la calculator ca la balamuc, sa te lase si pe tine "doar 10 minute, te rooooog!", sau daca chiar nu ai putut in ziua respectiva, sa incerci sa nu adormi inaintea sotului, ca sa poti intra pe site, macar un pic! (LauraT)
cand sotul sau alt membru al familiei cunoaste multe personaje de pe forum si povestile lor fara sa fi citit vreun mesaj.(ad_rasnov)
cand claxoneaza bus-ul scolii afara ca sa-ti iei cupilu si tu mai dai un refresh inainte sa te duci sa-ti iei copilu' si cand in timp ce-l schimbi pe copil citesti ce mai scrie nou pe forum in ultimele ....30 de secunde....(Ortansa)
atunci cand suni la mama in Romania si te intreaba de fetele de pe DC (Păpădie)
Atunci cand te infurii pe nevasta pentru toate cele descrise mai sus nereusind sa o intelegi de ce si cum, iar dupa cativa ani se infurie nevasta pe tine pentru aceleasi motive (Marius)
cand visezi continutul unor mesaje de pe forum sau chiar membri ai forumului pe care nu i-ai vazut in realitate niciodata. (Camelia)
cand mama ta, care a aflat de forumul asta de la tine, te suna cu disperare sa iti spuna ca X (pe care nu o cunoastem nici eu nici mama personal) a nascut (ralucami)
cand te plimbi prin parc cu copilu`, te uiti lung la alte mamici si te intrebi (sau chiar le intrebi) oare n-or fi si ele "de pe forumul DC"
te trezesti dintr-o data ca ai prietene in toata lumea! spui cu mindrie " am o prietena in State/Australia/Japonia/Spania". (Elena)
cand iti tii copilul in bratze si il alaptezi in timp ce citesti. (Carmenutza)
cand ti se umezesc ochii citind despre persoane pe care nu le-ai cunoscut niciodata ca sunt insarcinate,cand abia astepti sa le arati poze cu copilul tau, cand ai o criza existentiala si te vindeci dupa 10 minute de chat... (Missiday)
cand intrebata, neintrebata, tot recomanzi altora forumul DC, mai ales mamicilor si cu prima ocazie sari iar pe capul lor "Ai intrat pe DC?"
cand schimbi scutecul copilului pe birou, alaturi de pc ca sa mai tragi intre timp cu ochiul pe forum
cand ii dai biberonul in fata pc-ului si daca e nevoie de ambele maini pentru asta, gasesti cumva sa te contorsionezi ca sa dai "pagina urmatoare" (elena_ltd)
cand Mos Craciun bate la usa si tu nimic! (esti ocupat cu DC)... el insista totusi si intrand tiptil pe horn (sa-ti lase cadouri) te gaseste stand pe Forum .... si intelege de ce nu te-ai repezit la usa ca altadata (Adela)
eu nu sint dependenta..ce daca ma zgaltaie copiii "mamiii, uita-te la mine cind iti vorbesc, nu la calculatooor"..ce daca se aseaza catelul, rugator, in fata mea si-mi da cu labuta "vreau la pipi", apoi ajunge sa isi aseze greu capul, resemnat, pe genunchii mei, asteptind sa se implineasca promisiunea mea "imediat, pasha, imediat", apoi alearga pe hol si isi da drumul speriat de consecinte, in timp ce eu sar ca arsa de la taste "pashaaa, nuuuuuuuuuuu"..ce daca mi-a luat foc bucataria, hota mai exact, fiindca intre doua ture de cartofi prajiti trebuia, dar neaparat trebuia!!, sa dau o replica pe chat si acolo veselia era asaaaaa de mare ca a luat uleiul foc intre timp..oricui i se poate intimpla, nu trebuie sa fi dependent de DC pentru asta ..eu pot sa ma las de DC oricind..pariu??!!.. (Descantec)
atunci cind sotul nu te mai apeleaza cu "mama iubitoare" ci cu "mama iubitoare de internet" (a se citi "de DC"!!);
...atunci cind copilul tau de 5 ani iti raspunde cind il trimiti sa faca ceva singur "ca e baiat mare": "da' mai desprinde-te si tu, draga, de acolo, odata, si ajuta-l pe copil!!!";
...atunci cind nu iti mai cumperi cizme si umbli in botine pentru ca nu iti ajung banii si de asta si de factura la romtelecom (Doamne, bine ca am scapat, acum avem internet prin cablu!);
...atunci cind intorci bibioteca pe dos pentru ca undeva, intr-o carte, stii ca se afla o informatie care ii este utila unei persoane pe care nu ai vazut-o in viata ta, dar care scrie pe DC - numai ca nu mai stii in care carte!!;
...atunci cind faci snitele cu piure de cartofi intr-o simbata in loc de nelipsitii cartofi prajiti cu ochiuri si esti intrebata ironic: "Vaaaai, dar cu ce ocazie?..."
...atunci cind te culci la doua noaptea si iti gasesti consortul cu perna in cap ca sa nu mai auda tacanitul tastaturii si al mouse-ului... (Cătă_ghe)
cand ultima fereastra pe care o inchizi, la plecarea de la servici, e, desigur, cea cu DC, asta dupa ce ai mai dat un refresh, asa, cit timp iti iei paltonul din cuier... (iileana)
Cand sotul iti spune ca isi face si el "cont" pe DC ca sa poata sa se faca si el mai "vazut si auzit" de catre mine
Cand ai trait live pe chat doua nasteri online.
cand ma GANDESC ca o sa imi scriu povestea nasterii pe DC
cand sunt convinsa ca BB al meu<cand o sa apara> o sa fie si el ...crescut DUPA SI SUB INDRUMAREA DC.. (Dana2002)
Cind ajungi sa calci un munte de haine doar cind site-ul este in revizie tehnica (carmenP)
cand tai Bucurestiul in doua se scoti copilul in parc(ca acolo au stabilit fetele de pe forum o intalnire) cand poti merge in parcul de langa casa. (loreema24)
cand in lista de favorites ai un folder "DC" cu cel putin 10 link-uri catre subiecte de discutie pe care vrei sa le deschizi mai repede... (herra)
cand vine soacra si-ti spune cu o voce mieroasa ca a oprit ea focul la biberoane si a deschis geamul la bucatarie ca nu se putea respira de aburi;
cand trage sotul de tine in fiecare seara sa opresti odata calculatorul ala si sa vii la culcare, ca e 12 noaptea; cand te bucuri ca e sotul plecat si poti sta cat vrei tu la calculator;
cand inveti fara sa vrei copilul sa se ridice singur dupa ce s-a impiedicat de covor, pentru ca esti pe forum si nu sari la el sa-l iei in brate;
cand lasi copilul sa picteze parchetul ca sa nu te scoli din 2 in 2 minute de la calculator sa-l indrumi spre foile lui de hartie;
cand constati ca fara a frecventa personal forumul, sotul tau, aflat in strainatate pentru 3 luni stie de copilasii plecati la operatii si te intreaba ce s-a mai intamplat cu Bella (de exemplu);
cand amani sa cosi pantalonasii copilului pentru ca seara ramai "lipita" de forum;
cand uiti sa mai inchizi geamul care e la jumatate de metru in fata ta, pentru ca esti prea adancita in forum si se face frig in camera;
cand nu mai urmaresti de luni intregi stirile la TV pentru ca forumul este mult mai captivant. (aurelia1278)
daca ajungi in vacanta la hotel, iti faci check-in-ul si intrebi asa intr-o doara "aveti calculator cu conexiune la internet? Aveeetttiii? Bun ca trebuie sa-mi verific mailurile!" Normal ca verifici mailurile in 10 min si daca tot platesti o ora mai stai 50 min pe DC.



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 mai 2022 - 15:34

...deci se putea trai si fara Facebook   [:-)))]



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 26 mai 2022 - 15:47

...deci se putea trai si fara Facebook   [:-)))]

si fara tableta ori telefon cu internet!

 

La hotel te duceai la calculatorul hotelului, iar acasa iti asteptai rindul la computerul casei. Ce nasol! nu-mi vine sa cred ca am fost si eu in situatia asta.





Etichetat si cu desprecopii

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -