Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii - victimele nevinovate ale armelor in SUA

arme victime morti usa

117 raspunsuri la acest subiect

#71
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 09:09

...

Degeaba se dau legi, daca nu se respecta… deh criminalii ăștia nu știu cind vreodată se vor da pe brazda !

 

 

De ce nu? Doar pentru avorturi se dau legi si se asteapta sa nu se mai faca. Plus ca pare o concentrare maxima cum sa fie impiedicate. 

 

La impuscaturi nu e nevoie sa se preocupe lumea ca nu se dau pe brazda criminalii. Nu care cumva sa se aiba politia legi pe baza carora sa actioneze. Dar stai ca si politia trebuie sa dispara ca si asta s-a corupt.

Pare asa, o disperare continua si nemarginita de care eu cred ca de fapt nu se vrea a fi vindecata ci doar intretinuta.


Editat de AdiS, 05 iulie 2022 - 09:13 .


#72
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 09:58

Vanzarea armelor e o afacere care aduce miliarde, de ce s-ar renunta la ea ...

Nu e doar vina republicanilor, obama si clinton au avut cate doua mandate, poate era suficient timp sa faca ceva , dar nu s-a dorit asta.

Razboaiele externe sunt intretinute in aceeasi idee.



#73
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 10:27

 
 sharing an old post from a British columnist that says
 
In retrospect Sandy Hook marked the end of the US gun control debate.
Once America decided killing children was bearable, it was over.”

 

 



#74
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 11:15

 

 
 sharing an old post from a British columnist that says
 
In retrospect Sandy Hook marked the end of the US gun control debate.
Once America decided killing children was bearable, it was over.”

 

in schimb au grija copiiilor nenascuti! Probabil ca sa le dea sansa sa fie omoriti de purtatorii legali de arme! E mai crestineste asa! [alcool]  [clo]  [smulgpar]



#75
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.659 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 11:32

Daca unele persoane abuzeaza de dreptul la avort  (nu au motivatie medicala /economica , o fac la luni inaintate de sarcina) , asta e o justificare pt a interzice total dreptul la avort.  Dar daca unele persoane folosesc armele in alt scop decat cel de autoaparare, asta nu e o justificare pt a se interzice armele. 

 

Ipocrizia in floare !!



#76
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 13:20

in schimb au grija copiilor nenascuti! Probabil ca sa le dea sansa sa fie omoriti de purtatorii legali de arme! E mai crestineste asa! ...

pai asa ... pentru ciclul vietii



#77
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 16:06

Asta se cheama " whatabout"- ism si nu e niciodata un argument intr-o discutie. Subiectul era despre arme si ucideri in masa. Sa discuti despre asta nu inseamna ca ignori intentionat alte probleme, ci ca pur si simplu asta e subiectul dezbaterii. Sa te droghezi e o alegere. Sa mergi la scoala/ magazin/ in treaba ta si sa fii impuscat de un detinator de arme NU este o alegere.

 

Depinde de situație, un băiat de 18 ani de la mine din zona NU a ales sa se drogheze , a cumpărat prescriptie si i au venit acasă medicamente fake cu fetanyl in ele si după o singura pastila a murit .

Daca nu i ar lasă la granița sa între cu droguri nu ar mai fi atitea la dispoziție. 

Ca si cu armele, daca s ar pune legile care trebuie si nu s ar mai vinde la negru ca Bomboanele nu si ar mai lua orice nebun arme.

cand presa si guvernanții aleg sa NU vorbească despre asta,  înseamnă ca o ignora . 



#78
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 17:08

Depinde de situație, un băiat de 18 ani de la mine din zona NU a ales sa se drogheze , a cumpărat prescriptie si i au venit acasă medicamente fake 

Daca nu i ar lasă la granița sa între cu droguri nu ar mai fi atitea la dispoziție. 

Ca si cu armele, daca s ar pune legile care trebuie si nu s ar mai vinde la negru ca Bomboanele nu si ar mai lua orice nebun arme.

 

Ce exemplu dai , nu are legatura cu drogurile. 
Apoi, eu nu prea reusesc sa urmaresc logica unor postari, ba vrei legi, ba spui ca sunt inutile, pt ca criminalii tot isi fac de cap. Dar cum ar fi daca  astia nici macar nu ar sti de pedeapsa si lege ? 

Si inca o observatie, pe de o parte e grija pt oameni, feti nenascuti si dragostea pt aproape, pe de alta parte un profund dispret pt drogati, criminali, comunitatea gay, mame care avoretaza,imigranti,  etc. Asa o discrepanta imensa mai rar intalnesti.



#79
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 17:10

Vanzarea armelor e o afacere care aduce miliarde, de ce s-ar renunta la ea ...

 

La fel ca si industria medicamentelor. Citesem niste articole cu sumele vehiculate, (inclusiv cu medicamentele folosite pe post de droguri) . nu le mai gasesc acum. 



#80
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 17:46

Ce exemplu dai , nu are legatura cu drogurile. Apoi, eu nu prea reusesc sa urmaresc logica unor postari, ba vrei legi, ba spui ca sunt inutile, pt ca criminalii tot isi fac de cap. Dar cum ar fi daca astia nici macar nu ar sti de pedeapsa si lege ? Si inca o observatie, pe de o parte e grija pt oameni, feti nenascuti si dragostea pt aproape, pe de alta parte un profund dispret pt drogati, criminali, comunitatea gay, mame care avoretaza,imigranti, etc. Asa o discrepanta imensa mai rar intalnesti.
judoka daca ma citezi nu- mi modifica postul si sa scoți cuvinte esențiale.

Am spus “medicamente fake, cu fetanyl in ele” fetanylul e drog, e ilegal, e adus pe la granița ilegal, si e pus de criminali in medicamente sau alte droguri mai ușoare … si dintr-o cantitate extraordinar de mica( nu mai știu exact cat) o persoana care habar nu a avut ca ia fetanyl moare… dintr-o singura doza .

Si tu ca multe alte persoane la fel faci referire la persoana mea ca un monstru, ca dispretuiesc aceste categorii de oameni…

Ce te face sa crezi asta? daca nu sunt de acord cu anumite activități asta nu înseamnă ca sunt un monstru sau ca urăsc oamenii.

Criminalii intra intr-o categorie aparte ( nu știu de ce ii pui in aceeași propozițiile cu gay)

Si scuza ma ca da, recunosc am resentimente fata de criminalii care omoară … deh nu pot sa fiu perfecta.
Tu nu disprețuiești criminalii care omoară vieți omenești?


Editat de michelle-usa, 05 iulie 2022 - 18:04 .




Etichetat si cu arme, victime, morti, usa

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -