Sari la conținut

Sari la conținut


Copil prost educat


62 raspunsuri la acest subiect

#1
Andredee

Andredee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 22 mai 2022 - 14:19

Buna.

Am ajuns sa scriu pe forum ptr ca nu mai stiu pur si simplu la cine sa apelez.

O sa expun situatia cat se poate de succint si daca ati avea cateva sfaturi as fi profund recunoascatoare.

Mi-am cunoscut sotul in urma cu 5 ani, el avand o varsta destul de inaintata si neavand copii si-a dorit unul. Eu vazand un om serios, cu bun simt si foarte intelegator cu mine am acceptat sa ma mut din orasul in care locuiam in orasul lui. Ai mei n-au fost de acord din prima ptr ca”nu era de mine”, asa ziceau( ulterior am aflat ca nu si-a terminat facultatea, dar nu mi-a spus ptr a nu-l refuza). Parea barbatul ideal la inceput. Ulterior, innebunindu-ma cu “iubirea lui” obsesiva (si dupa un copil, fiind gravida in 5 luni cu al 2 lea i-am cerut sa nu mi mai acorde atata atentie si iubire ptr ca ma facea sa sufar enorm si aveam si examenul de licenta si rezidentiat in anul acela). Am plans non stop primii 3 ani, probabil si ptr ca am plecat din orasul in care am locuit atata timp si ptr ca o perioada a trebuit sa locuim cu ai lui(oameni cumsecade, nu mi-au zis niciodata nimic de rau), dar mai mult ptr ca el a tot incercat sa ma “educe” sa fiu dupa chipul si asemanarea lui. Nu puteam sa am si eu gandurile si emotiile mele, trebuia sa gandesc si sa vad lumea cum o vedea el. Ori asta imi era ff greu ptr ca deja aveam in orasul din care am plecat o afacere(la care am renuntat cand l-am intalnit pe el) si lumea ptr mine se conturase deja. 
El e genul de barbat care nu face nimic, obtine bani pasivi si primeste de la parinti tot. Eu am fost exact opusul lui. 
Problema vine in felul urmator: de cand am avut momentele acelea dificile si pur si simplu i-am cerut “o pauza” sa mi pot lua rezidentiatul el s a schimbat total fata de mine. 
Ma dracuie, vb urat cu mine si despre mine si cel mai rau e ca vb de fata cu baiatul cel mare incat la doar 3 ani si copilul de dracuie, imi zice “mortii matii” si cate si mai cate. Probabil nu constientizeaza asa mult ce face, dar sufar si plang cand il aud cum vb cu mine si cat s a detasat emotional de mine. La 1 an si cate luni l-am intarcat si a dormit cu sotul de atunci ptr a ma putea ocupa de cel mic. In timpul asta am gatit si de 3x/zi, spalat curatenie, tot ce trebuie sa faca o femeie, exceptand la pranz si seara cand copilul dormea cu el. El in timpul asta nu facea nimic, doar statea la tv, dormea si avea pretentii sa-i gatesc mancare buna, atfel ma jignea in ultimul hal. Am rabdat 1 an si ceva intr-un stres inimaginabil(2 copii mici, m-a ajutat si soacra mult cu cel mare, de cel mic doar eu am avut grija, licenta, rezidentiat), iar el in loc sa mi fie un sprijin emotional mai mult a trebuit sa l sustin si pe el emotional ptr ca voia sa se desparta de mine ca cica”nu ma mai iubeste”.

L-am convins sa ramanem impreuna de dragul copiilor, acum “cica” iar ma iubeste, sunt doctor rezident, aduc bani in casa destul de multi, dar problema e imi face scandal din orice; daca nu gandesc ca el ma jigneste in fata copiilor, ma umileste, plang toata noaptea si vomit, imi zice sa n-am in fata lui niciun cuvant, ca daca mai vreau sa fie cu mine sa fiu sluga lui etc. 

Cel mai rau ma doare ca mi-a intorc copilul impotriva si incepe sa-i preia comportamentul.

Mai pot remedia ceva in cazul acesta? Ce pot sa fac sa se comporte mai frumos cu mine si sa ma respecte cat de cat, in conditiile in care chiar fac tot ptr familie? 
 



#2
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 22 mai 2022 - 17:04

Sa pleci.



#3
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 22 mai 2022 - 17:43

Mie povestea asta mi se pare cusuta cu ata alba, fara suparare.

 

Adica o femeie tanara, educata, muncitoare, cu bani si el asa o hahalera(din ce il descrii) Esti de admirat pt munca depusa, dar efortul tau nu cred ca se merita.

 Ce varsta are cel mare?merge la scoala/gradinita?petrece timp cu soacra ta?

Eu as cere ajutorul /sfatul prietenilor sau familiei(in cine ai tu incredere) sau ,eventual un ajutor specializat(psiholog, avocat)  si m as desprinde de influenta sa nefasta. 

P.s ai avut timp pregatindu te pt medicina de condus o afacere?  Mai rar intalnesti. 



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 mai 2022 - 18:28

Mai pot remedia ceva in cazul acesta? Ce pot sa fac sa se comporte mai frumos cu mine si sa ma respecte cat de cat, in conditiile in care chiar fac tot ptr familie? 

 

Nu. Este o greseala totala fiecare zi pe care o mai investesti. Nu poti sa faci nimic. Poti sa pleci si inca rapid. Altfel vei deveni o ruina in scurt timp. Nu este o familie. Este o imagine pe care ti-o proiectezi tu. Dar o mare, mare, mare greseala.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 22 mai 2022 - 18:58

Pleacă de lângă acest individ toxic. 

Depune actele pentru divorț și cere custodia copiilor. Ești femeie cu educație, îți poți da seama și singura ca ceea ce trăiești tu nu se poate numi căsnicie. Dacă la 3 ani copilul vostru înjura, e clar ce influenta nefasta are acest individ asupra copilului. 

Întoarce-te în orașul natal, sa fii aproape de părinții tăi, sa te poată ajuta cu cei mici, dacă pot și doresc asta. 



#6
Andredee

Andredee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 22 mai 2022 - 21:42

Judoka02 da, am avut timp sa am si afacerea mea si sa ma ocup si de medicina ptr ca ma trezeam pe la ora 5, 6 dimineata, imi pregateam lucrurile ptr afacere, cand aveam stagiu/curs mergeam la el, iar in pauza dintre inapoi la afacere. Ajungeam acasa pe la ora 22.00.
Problema e ca parintii mei nu mi-au oferit educatia care trebuie si emotional n-am prea avut relatii(nici cu ei n-am avut o relatie apropiata; eram doar colegi de apartament). M-am concentrat doar pe munca si sa reusesc in viata, si am omis relatiile dintre oameni.

Asa a ajuns sa-mi reproseze parintii pe care ii am(in sensul ca nu mi-au oferit o educatie, iar in afara de acoperis, mancare n-am prea primit altceva din partea lor; am incercat sa suplinesc singura prin zeci de cursuri la care am mers, dar nu m-am simtit”educata” niciodata). N-am stiut si nu stiu in prezent ce e bine si ce e rau si imi doresc o viata diferita ptr copiii mei.

Familia lui, in schimb, a fost una buna. I-au dat tot ce au avut: timp, bani, energie(si viata daca le-ar fi cerut-o). Au fost si sunt niste oameni respectati in comuna de unde provin. Nu bogati, dar respectati ptr ca au fost tot timpul uniti si nu si au expus problemele.

Versiunea lui este ca singurul lucru pe care si l-a dorit de la mine a fost iubire si n-am fost in stare sa i-l ofer; ca el a vrut sa ma puna pe un piedestal, dar eu n-am acceptat. Eu am vrut sa ma vada ca pe o femeie care munceste, nu ca pe o pitzi care sta 24h langa el si nu face nimic(cum si ar fi dorit el) si ne ar fi intretinut ai lui. Acum se mandreste cu mine si spune ca s-a pensionat de tanar si nu mai are nevoie sa munceasca toata viata.

 

Va multumesc mult ptr raspunsuri, ma bucur enorm sa vad ca mi se raspunde, ma face sa ma simt inteleasa si ca nu sunt singura. Mamei i-am mai spus franturi, dar mi-a spus sa-mi asum ptr ca eu mi l-am ales. Dupa ce am plecat la el 2 luni de zile nici nu m-au sunat sa vada daca sunt bine sau traiesc, asa de suparati au fost. 



#7
Andredee

Andredee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 22 mai 2022 - 22:08

Velvet as pleca, dar cand vad fericirea copilului cand e cu tatal lui, cu bunicii simt ca n-as putea sa-i fac eu asta. Sa pun binele meu mai presus de binele lui. Si cand ma gandesc sa merg la parintii mei sa ma ajute(ar fi singurii care m-ar putea ajuta) si sa primeasca educatia sau mai bine zis lipsa ei si copiii mei mai bine ma lipsesc. Mai bine stau eu si inghit, desi din punctul lui de vedere el nu mai tolereaza “atitudinea” mea (asta l-ar enerva cel mai tare) si nu mai are mult timp si cedeaza psihic(asa zice).

El se vede perfect si nu stiu daca in disputele noastra in 5 ani am avut eu vreodata dreptate. El in schimb tot timpul. Problema e ca s-a ajuns prea departe, inclusiv sa ma scuipe in fata, sa-mi puna mana la gat, sa ma traga de par si astea de fata cu copiii. 



#8
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 13:55

parerea mea TROLL: ce studenta la medicina de 20 de ani se marita cu un "babalic" si mai face si copii asa un doi. Nu mai vorbesc de super woman cu 10 la facultate, copii mici si afaceri :))).



#9
Andredee

Andredee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 14:07

N-am avut 20 de ani, am avut 28. Am mai terminat o facultate inainte, medicina fiind a doua. Cand l-am cunoscut avea 35 de ani. Nu era babalic, doar el considera ca trebuia sa fi avut familie si copii deja.

N-am avut 10 la medicina, m-am mentinut cu 7 si 8 si am terminat la licenta cu peste 9.

Poate pare de necrezut, dar chiar asa a fost. 
Pana si el mi-a spus ca daca ma educau ai mei cum trebuie nu l-as fi luat pe el. 



#10
Andredee

Andredee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 14:26

Intr-un fel ma face sa ma simt bine faptul ca nu ma credeti, dar toate lucrurile astea sunt adevarate. Ce ar putea sa difere ar fi doar versiunea lui in care eu sunt 100% responsabila de cum ma trateaza, ca eu il provoc, ca nu stiu sa stau “cu capul plecat” cum zice el, ca m-a rasfatat prea mult si ca nu-l ascult etc. Ca sa dau cateva ex: imi cere parerea despre ceva, spun ce cred, apoi ma face proasta ca nu gandesc ca el, plang toata noaptea; imi cade sticla copiilor pe jos, o ridic, o sterg putin cu un servetel, dar problema a fost ca n-am “constientizat” gravitatea si n-am reactionat cum se astepta si iar ma face sa plang toata seara.

Vina mea e ca n-am dat importanta lucrurilor pe care el le gaseste importante. Dar n-am avut copiii bolnavi sau mai stiu eu ce ca sa fiu atat de paranoica cu curatenia de ex. Eu zic ca am avut destul de bine grija de ei, doar ca el cauta perfectiunea in orice si cateodata mai gresesc si eu.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -