Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#941
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 26 ianuarie 2023 - 12:03

Judoka, din ce stiu eu, sunt elevi de la liceul Saint-Exupéry din Saint-Raphaël , cu care colegiul la care merg copiii este in parteneriat din 2016. 

 

 

Cum sa fie toalete cu program!??! Si daca i se face rau unui copil, "il trece" o urgenta, ce face?!  De ce? care e logica ?



#942
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.877 mesaje

Postat 27 ianuarie 2023 - 10:56

Buna dimineatza,

 

Laura, sunt inchise in timpul orelor. Probabil ca sa nu gaseasca elevii scuze sa iasa din clasa.

 

Sapt asta am facut ore suplimentare. Colega  mea are gripa. In vara a facut corona, in octombrie a doua oara. E cam tot timpul obosita, palida, nu prea mananca. Orice virus se prinde parca de ea acum,

 

Am tot felil de maruntisuri de rezolvat, de care nu am chef. Deocamdata am inceput cu lista de to do. [clo]

 

un week end placut  [flo2]



#943
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 31 ianuarie 2023 - 10:57

Ale da azi simularea la EN ( azi romana, maine mate ) era cam stresata aseara. 

 

Si azi aflu ca sunt 2 scoli in oras care nu dau simularea, profii au refuzat asta.

Explicatia de la radio-sant a fost ca "nu trebuie sa cunoasca toata lumea nivelul scolii"  [fal] 

Ma termina stilul asta !!

Ptr asa ceva s-au putut mobiliza profii.  [batcap]

Nici macar nu m-am gandit ca este posibil sa se refuze asa ceva !! [smulgpar]



#944
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 01 februarie 2023 - 11:58

Dana, mult succes Alexandrei! Si calm si rabdare ii doresc. Cum i s-a parut ieri ? Am inteles ca in martie e smularea oficiala organizata de minister. Pana la urma si testarile astea intermediare sunt cu dus-intors. Tin copiii 'in priza', isi dau seama despre ce mai au de repetat si reglat, dar ii si pot demoraliza si stresa excesiv pe unii. 

 

Noi suntem ok. Avem un pic de zapada, frig. Fiecare cu treaba lui, nimic deosebit.   



#945
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 02 februarie 2023 - 09:06

A fost ok la simulare, Ale zice ca a fost mai bine la mate decat la romana. 

Eu sunt ok cu simularile, tezele, testele, etc si Ale la fel, ma deranjeaza doar stilul asta ptr unul muma si ptr altul ciuma, dar cred ca va trebui sa ne obisnuim de-acum.

 

In mom in care scolile vor avea autonomie prin lege va fi haos. 

 

In alta ordine de idei Ale avea in clasa un coleg foarte tinut sub papuc de parinti. Venea ma-sa cu el la scoala dimineata si-l pupa de zici ca-l trimitea la razboi. Nu facea nimic fara acordul espres al parintilor. Orice mesaj pe telefon, grupul clasei etc, era scris de ma-sa. In pandemie nu i-au dat voie sa participe la orele on-line, parerea mea este ca profii au gresit masiv aici. Psoholoaga de la scoala este o adormita, ca sa ma exprim frumos.

Si cand a inceput scoala i-au adus hartie de la medic ca este depresiv si continua on-line, adica deloc.

Acum l-au mutat la alta scoala la sat.

Si de ieri o hartuieste pe Ale, pe instragram si pe whatsapp ca se se intalneasca si sa vorbeasca.  [batcap] Imi pare rau de el, dar nu este treaba lui Ale sa faca terapie cu el si nu este deloc un moment bun acum in clasa8 ptr a o distrage. Exact asta i-am spus si ei, azi a vb si ea cu diriginta. Nu vreau sa avem probleme.  [zirea]

 

edit. spatii albe 


Editat de dana vio, 02 februarie 2023 - 09:06 .


#946
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 02 februarie 2023 - 10:35

A fost ok la simulare, Ale zice ca a fost mai bine la mate decat la romana. 

Eu sunt ok cu simularile, tezele, testele, etc si Ale la fel, ma deranjeaza doar stilul asta ptr unul muma si ptr altul ciuma, dar cred ca va trebui sa ne obisnuim de-acum.

 

In mom in care scolile vor avea autonomie prin lege va fi haos. 

 

 

Bravo Alexandrei pentru atitudine! Tin pumnii in continuare !

 

Nu inteleg insa cu ce te afecteaza pe tine ce fac alte scoli ? doar nu conteaza decat la evaluarea de etapa a copii lor, nu se tine cont de rezultatele acestea la nimic practic mai departe. daca la scoala voastra se intampla ce va doriti si voi, de ce conteaza ce fac altii?



#947
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 02 februarie 2023 - 10:45

Dana, faci bine ca o protejezi pe Ale de probleme care nu sunt ale ei. 

O proba sau doua de simulare pentru EN sunt OK, zero sau mai mult de trei nu sunt in regula. [parerea mea]

 

Laura, iti admir fetita, e o desteapta si are un caracter foarte fain. 

 

Judoka, la voi va fi vacanta ? de cind nu mai am copiii la liceu nu prea mai stiu pe ce lume traiesc. Si e de bine. 

 

Eu am pus citeva zile de concediu pe ianuarie ca sa nu le pierd (concedii pe anul trecut), insa tot am lucrat pentru job. 

 

La noi a nins acum vreo doua saptamini si tot am zapada acasa caci temperaturile se mentiin negative. 

 

M-am "facut" cu o pisica de exterior pripasita prin curte care nu se lasa apropriata si vine la usa si miauna la fiecare masa, le linga alti trei motani care vin la noi ca la han sau la circiuma.  [:)]  (adica cind vor muschii lor)

 

In rest, nimic pasionant pe la noi, decit ca am dat in boala broderiei si lucrul manual cu o carte audio e o forma foarte faina de relaxare. Mama e la mine si-mi aminteste sistematic de toate sarbatorile din calendar. 

 

Va pup in grup pe toate. 

[flo2]  [flo2]  [flo2]



#948
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 02 februarie 2023 - 10:51

Bravo Alexandrei pentru atitudine! Tin pumnii in continuare !

 

Nu inteleg insa cu ce te afecteaza pe tine ce fac alte scoli ? doar nu conteaza decat la evaluarea de etapa a copii lor, nu se tine cont de rezultatele acestea la nimic practic mai departe. daca la scoala voastra se intampla ce va doriti si voi, de ce conteaza ce fac altii?

 

nu ma deranjeaza ce fac alte scoli vis-a-vis de simulare, doar ca "vad" ca se formeaza un tipar deja si o sa fie individualitate si secretomanie 

 

bine ca Ale scapa anul asta de nebunie, bac-ul nu mai este asa stresant 



#949
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.877 mesaje

Postat 02 februarie 2023 - 12:04

 

Si de ieri o hartuieste pe Ale, pe instragram si pe whatsapp ca se se intalneasca si sa vorbeasca.  [batcap] Imi pare rau de el, dar nu este treaba lui Ale sa faca terapie cu el si nu este deloc un moment bun acum in clasa8 ptr a o distrage. 

Ce chestie. Dar de ce i a traznit tocmai pe Ale ? 

Am scris de colegul care a lipsit toata pandemia? L. zice ca se comporta ciudat. 
Aveti psiholog in scoala? Wau, pai sa~si faca treaba.

 

Si L are o colega cu influenta negativa asupra ei.
Provine totusi din familie buna, realizata, tatal e medcic, dar ea e f putzin incadrata. Tatal are program incarcat, mama la fel, in plus nu are masina(mama) . Asa ca fata e mai mult pe,afara la golaneala, la magazine, nu stii cu cine se intalneste, la ce ora vine acasa.
A mea i i- a imprumutat si bani din care a returnat numai o parte.



#950
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.877 mesaje

Postat 02 februarie 2023 - 12:09

 

Judoka, la voi va fi vacanta ? de cind nu mai am copiii la liceu nu prea mai stiu pe ce lume traiesc. Si e de bine. 

 

Este  [pk] , mai avem sapt viitoare scoala.

Tot timpul trebuie sa ma uit prin calendare  [bib]

De ex., pe sase ian, cand au fost cei trei magi la catolici, scoala a fost deschisa. La nemti era oricum vacanta, dar au fost magazinele inchise. La asta se suprapun vacantele si sarbatorile elvetienilor, yeee

 

Vai, ce pisicela e acolo.  [il]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -