Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#731
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 20 octombrie 2022 - 09:51

Buna dimineatza,

 

[cit]  [cit]

 

mda, s-a mai ameliorat un pic situatia cu benzina, dar totusi, un sfert de benzinarii neaprovizionate e f mult. Si nu numai  tu ca cetatean, dar agricultorii au nevoie, serviciile de ambulanta/de ingrijire la domiciliu, camioanele de aprovizionare. 30% din rezervarile la camping/pensiuni au fost anulate din cauza transportului.

 

Zilele astea bag si ore suplimentare, colega mea are concediu medical pana vineri.

 

mcoca, vacante  [:I] . M-as duce in Provence sau Toscana. Natura, liniste, peisaje,mancare traditionala. 
 

Elkia, e totul ok la tine? In concediu sau pe baricade? 



#732
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 20 octombrie 2022 - 09:55

Mi am cumparat asta.

miroase asa fain, a toamna

 

https://www.fragrant...auve-56458.html



#733
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 20 octombrie 2022 - 10:01

Va las un video cu Rayan. 15 ani.

Un talent incredibil. Canta numai de un an  de zile la pian, autodidact si sta in centru de plasament. Canta in gari/magazine unde gaseste un pian disponibil.

 

https://www.dailymot...m/video/x8ep7qg



#734
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 octombrie 2022 - 20:43

Judoka... nasol cu benzina, bine ca s-a mai ameliorat...

 

Dana, zi-mi si mie te rog detalii de la liceul militar, unde e nepoata ta.

Mai precis, cum a fost la examen, cum s-a dat, in ce format? Adica stiu ca sunt niste probe fizice, si apoi probe scrise... altele decat evaluarea natioala? Probe care se dau inainte de EN, banuiesc. Ca daca un copil nu intra, atunci sa mearga la un liceu normal. Orice info e binevenita. Merci anticipat! [flo2]



#735
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 21 octombrie 2022 - 06:22

Judoka... nasol cu benzina, bine ca s-a mai ameliorat...

 

Dana, zi-mi si mie te rog detalii de la liceul militar, unde e nepoata ta.

Mai precis, cum a fost la examen, cum s-a dat, in ce format? Adica stiu ca sunt niste probe fizice, si apoi probe scrise... altele decat evaluarea natioala? Probe care se dau inainte de EN, banuiesc. Ca daca un copil nu intra, atunci sa mearga la un liceu normal. Orice info e binevenita. Merci anticipat! [flo2]

 

Exact, exact trebuie s-o intreb pe sora-mea. 

Dar in linii mari, va inscrieti acum la liceul la care doriti , cel mai apropiat de voi eventual. Candva in martie sunt primele probe eliminatorii: proba medicala ( se va indica un anume spital militar unde se fac testele ) si cea sportiva care va avea loc la liceul resp. Nepoata s-a antrenat mult ptr asta, dar stiu ca fetele tale fac atletism asa ca ar fi ok. Apoi este proba de examen romana+mate care are loc inainte de evaluarea nationala. Se face o medie intre evaluarea nationala si notele de la examenul dat la ei. 

In clasa9 au o perioada de acomodare dupa care pot renunta la liceul militar, daca considera ca nu li se potriveste, dupa perioada asta orice renuntare ulterioara se plateste. 

Liceele militare scot cam in fiecare an locuri libere si ptr anii mai mari, asa ca in anumite conditii se pot transfera si de la liceele obisnuite la liceu militar.



#736
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 21 octombrie 2022 - 10:14

Monica,

eu stiu doar ca daca esti daltonist, te resping la examenul medical. Bine, nu cred ca e cazul la voi.

 

——-

Toata saptamana a fost frumos, azi cand e crosul ploua de rupe.Asa era dimineata, acuma incepe sa se mai domoleasca. 
 

Vacanta placuta scolarilor , daca au  [flo2]

 

Ai mei au inceput sa-si planifice vizitele pe la prieteni/colegi  [:)]



#737
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2022 - 12:42

Dana, multumesc pt info.  [flo2]

Deci inteleg ca sunt 2 examene de romana mate, nu? Unul specific al lor si evaluarea nationala obisnuita, pe care o da toata lumea? Se face medie intre cele 2 examene? + apoi cu rezultatele probelor fizice, nu?

 

Citisem si eu pe net cu proba separata la romana si mate si nu intelegeam daca e doar proba lor sau se da si EN (banuiam ca da, ca daca totusi copilul se razgandeste...)

 

Mai imi e neclar dupa perioada aceea de acomodare, daca un copil renunta, unde se poate transfera, la ce liceu? Dupa EN se fac la fel optiunile si pui No1 un liceu militar si apoi licee obisnuite, civile? Si daca nu te acomodezi la L militar, te transferi la unul normal, primul pe lista de optiuni?

 

Judoka, merci. Aici incepe vacanta de maine, pana duminica viitoare pe 30 oct. Pe 31 oct reincep scoala.



#738
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 21 octombrie 2022 - 13:04

Dana, multumesc pt info.  [flo2]

Deci inteleg ca sunt 2 examene de romana mate, nu? Unul specific al lor si evaluarea nationala obisnuita, pe care o da toata lumea? Se face medie intre cele 2 examene? + apoi cu rezultatele probelor fizice, nu?

 

Citisem si eu pe net cu proba separata la romana si mate si nu intelegeam daca e doar proba lor sau se da si EN (banuiam ca da, ca daca totusi copilul se razgandeste...)

 

Mai imi e neclar dupa perioada aceea de acomodare, daca un copil renunta, unde se poate transfera, la ce liceu? Dupa EN se fac la fel optiunile si pui No1 un liceu militar si apoi licee obisnuite, civile? Si daca nu te acomodezi la L militar, te transferi la unul normal, primul pe lista de optiuni?

 

Judoka, merci. Aici incepe vacanta de maine, pana duminica viitoare pe 30 oct. Pe 31 oct reincep scoala.

 

Proba medicala si cea sportiva sunt eliminatorii, deci cei care pica la oricare din astea doua nu mai da examenul separat la lic militar. 

Examenul de romana si mate la liceul militar are subiecte separate de EN si este acelasi la toate liceele militare din tara si are loc concomitent la toate liceele militare din tara si apoi copilul da si examenul de evaluare national, cel putin asa era pana acum. 

Media de admitere la liceul militar = 0.2 EN + 0.8 examen separat lic militar. 

Liceul militar nu intra la lista de optiuni.

Te inscrii la liceul militar si dai toate probele si examenele si daca intri nu mai trebuie sa faci lista de optiuni la liceu, nu se mai face repartizarea computerizata.

Daca nu intri atunci faci lista cu optiuni si intri la repartizarea computerizata. 

 

Perioada de acomodare era pana acum semestrul1, acum cu module nu mai stiu cat au voie. Se transfera la orice liceu vrea el si unde gaseste loc. Ptr ca este deja in tinpul anului scolar nu mai conteaza lista de optiuni. 



#739
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2022 - 13:59

Am inteles. Da, acum cu modulele va mai trebui intrebat. Probabil va fi modulul 1, deci o perioada mai scurta.

Deci probele sportive inteleg ca nu se noteaza si sa conteze la nota, doar ca trebuie sa indeplinesti un anumit barem si daca nu-l indeplinesti, gata, esti eliminat nu mai continui cu probele scrise la ei, dai EN normal.

 

Mai neclar imi e in caz de neacomodare cum se face transferul, probabil mai sunt locuri doar la licee foarte slabe, ca la cele mai decente se cam ocupa toate.

 

Au venit unii de la un liceu militar la ei la scoala sa le prezinte (nu stiu de la ce LM erau, probabil de la Breaza ca e cel mai aproape de noi) si ma intrebase Ana cum e, etc. Nici aia nu le-au povestit tot, ca si parte administrativa, notare etc...



#740
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 24 octombrie 2022 - 10:49

Hello ladies,

 

de sub ploaie. Aseara a fost cod orange de furtuna. Acuma ploua destul de tare.

In rest, nimic nou. Vacanta.  [pk]  [il]

———

Au si o parte din note, e ok. Doar tehnologia asta nu stiu cu ce se mananca. Le pune note pe caiet, pe pagina de deschidere. Inutilitati din astea.

 

Voi cu ce va mai laudati? 
 

saptamana reusita tuturor  [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -