Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#661
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 04 octombrie 2022 - 12:26

Ladies,

 

Buna dimineatza din tren. Pot sa confirm ca lucrez f bine in vagon, mai ales dimineatza. Va citesc pe fuga din cand in cand dar nu apuc mereu sa va scriu.

 

Astea fiind spuse, sanatate multa tuturor celor care s-au intalnit cu toamna, raceli, covid gripa. Am retinut sperietura Danei; si eu mai freak out asa cand vreunul din copii nu e conectat de telefon instant.

 

De fapt, sa va marturisesc, chiar nu inteleg cum sta lumea desprinsa de telefon in zilele noastre. Am prietene in oras care nu raspund cu ore, zile la mesaj sau email. Mi se pare innaceptabil :D. Daca nu locuiesti pe acelasi fus orar, si nu in orele de munca, ce te retine sa raspunzi ? Nu inteleg zau. Am descoperit ca traiesc pe telefon si nu inteleg cum e posibil sa nu traiesti asa :)))))

 

Rant over, ma alatur clubului vostru. Si in jurul meu toate se duc naibii, am momente de frustrare enorma, mai si cate un melt down si mi -am pierdut orice toleranta fatza de entitlement, prostie si incompetenta. Sa nu ma spuneti acasa:) aseara I gave the middle finger unei cucoane impacientate care conducea un camion mare si era fff vocala sa ma puna la punct ca am oprint unde nu trebuia. Corect, dar cand am vazut-o mi-am cerut scuze, am dat masina in spate, mai lasa-ma in plata domnului burtologie de la half literate self righteous karen looking like women chiar nu servesc.

 

Ca sa vedeti cat de rea am ajuns. 

 

 



#662
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 04 octombrie 2022 - 12:31

mcoca, sanatate multa!! Sper sa treceti repede si bine peste boala.  Bravo fetelor ca se descurca asa bine la scoala! 

 

mik, la sedintele cu parintii de la inceput de an, asta am auzit cel mai des: "ferice de parintii care au copii ce stiu ce vor sa faca!". Si eu am una decisa la care ajut cu meditatii unde simte ea ca e nevoie, cumpar carti, fac ceai , masez si stau la dispozitie cu tot sprijinul si suportul. Pe celalalt l-am pus fata in fata cu o arhitecta (ca venise cu ideea asta) care i-a povestit de la admitere pana la vreo 10 ani dupa facultate "cu ce se mananca" treaba asta. Am sa incerc sa il mai expun cat de cat si la alte experiente si discutii cu oameni din diverse domenii. Nu presez, nu imping intr-o directie anume, dar sper sa isi gaseasca drumul si sa fie el fericit cu ce alege. 



#663
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 04 octombrie 2022 - 12:38

La capitolul copii, simpatizez tare cu Laura. Impartasesc pe deplin angoasele ei. 

 

Sincer Laura a huge hug, cred ca ai niste nervi incredibil de tari sa nu freak out in asa stare de incertitudine. Cred cu tarie ca pana la urma copiii ni se aseamana noua parintilor deci vor gasi o cale, insa momentul intre debusolare si stiu ce vreau sa fac mi se pare dificil de dus.

 

Tot ce pot sa spun e putere multa. Si Laurei si voua toate doamnelor la cafea, nu traim momente usoare in viatza zilele astea se pare. Si ceva de am invatzat din telenovela turceasca ce mi-a tinut companie toata vara: the night is darkest just before dawn. Zau ca ideea asta e singura care ma tine pe linia de plutire in unele zile.



#664
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 04 octombrie 2022 - 13:04

Hello,

 

Noi avem covid, cu oboseala si durere de cap eu si febra Eva. Maya credem ca a avut saptamana trecuta ...

 

Fetelor, imi pare tare rau sa aud ca nu sunteti bine. VA doresc numai sa treaca repede perioada asta ...

 

Mie mi se pare normal sa nu stie ce vor ... e foarte greu sa fii sigur ce vrei sa faci o viata intreaga. E important sa stie macar ce directie: stiinte, umanitati ....

 

Si aici e nebunie cu testele. Are Maya garla de note. deocamdata totul e ok. se descurca f bine cu toate activitatile + scoala.

Eva are o invatatoare de care nu imi place deloc. Asta e, bine ca la anu schimba

 

Multa sanatate ! 



#665
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 04 octombrie 2022 - 13:27

Sa va arat ce freza mi-am facut 

 

https://www.pinteres...81280272900064/

 

 



#666
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 04 octombrie 2022 - 13:35

Sa va arat ce freza mi-am facut 

 

https://www.pinteres...81280272900064/

[8**]

imi place foarte mult !



#667
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 04 octombrie 2022 - 14:10

Multumesc fetelor!



#668
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 05 octombrie 2022 - 10:42

Gata, azi la [cit] cu voi.

 

In ton cu voi sunt obosita, lipsita de energie, stresata cu diverse si acasa dar si la serviciu. De maine am cateva zile de vacanta. La fix pica.

 

Dupa mers pe la diversi doctori am fost iar la o ecografie si mi-a pus un tehnician un diagnostic prin excluderea altor posibile probleme.

Cica ce am eu se numeste Globus sensation si nu are un leac anume.

 

Am primit pastile pentru reflux pentru multe luni. Dar poate fi de la stres, anxietate. Gatul nu mai e la fel de iritat de cand iau pastile dar tot am senzatia ca am ceva in gat.

 

Mcoca, multa sanatate! Sper ca ati trecut peste partea mai nasoala.

 

Despre copii ce sa zic. A mea cea mare termina anul acesta liceul si deja discutam si de alte optiuni in afara de arhitectura cu care a cochetat de multi ani. Note de admitere a crescut si e bine sa ia in calcul si ce alte optiuni mai are. Ea e si pasionata de literatura si simt ca i se potriveste ceva pe partea aceasta. Pentru mine nu conteaza ca a facut la liceu multa matematica si fizica. Sunt stiinte de baza si nu consider ca a pierdut timpul daca alege ceva profil umanist mai departe. Noi discutam, analizam, ea va decide lista.

 

Trebuie sa recunosc ca nu sunt 100% la curent cu ce face ea zilnic. Sunt zile cand nici nu apuc sa o vad. Ea pleaca la 7 de acasa, eu mai tarziu si poate lucrez peste program si deja doarme cand ajung.

 

Vad ca voi aveti control cu tot ceea ce fac, acasa sau la scoala. Cea mare a mea e independenta. Merge singura cu autobuzul, de la scoala nu primim nimic info despre ce face. Aici de la 15 ani iti cam pierzi drepturile de parinte. Nicio programare la doctor nu ii pot face eu din sistemul de sanatate. Asa ca fata se descurca cu programare la dentist, la control la ochi. La medicul de familie i-am facut o programare la ghiseu.

 

Danavio, are fata ta Snapchat sa o poti vedea pe harta unde este? Are Iphone sa poti da un buzz sau sa ii verifici locatia? A mea de aproape 14 ani si-a ascuns locatia pe Snapchat. Se crede smechera. 

 

Judoka, omg, avocat in Ro. In ce zona te gandesti ca iti trebuie avocat? Sau ai deja unul pe partea care iti trebuie.

 

Qarina, e chiar sanatos sa fii offgrid o perioada. Nici eu nu raspund de dimineata pana seara daca nu e urgent.



#669
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 05 octombrie 2022 - 12:27

Mik, merci beaucoup!

 

Otilia, suna neplacut ce se intampla in gatul tau. Trebuie sa fie tare neplacut. Sa te bucuri de zilele de vacanta!

 

Nici eu nu stiu ce mai fac copiii zi de zi cu scoala de cand au intrat la liceu. Mai tb din cand in cand sa semnez cate ceva si primesc rapoarte si note. Mr T ma anunta daca are nevoie de tutors sau ceva.

 

A. Cica se descurca singur. Copilul asta trebuie ca e cel mai dur adolescent de 15 ani din lume :) ( kafka on the shore :))) in fiecare zi se trezeste la 5, il trezeste pe hubby sa mearga la sala, isi gateste, mananca un regim inalt proteic, alearga, face box acasa si baschet cu antrenor si mai nou s-a apucat de istorie ca tb sa fie cica si the strongest si the smartest. Numai tema la matematica ramane nefacuta si matematica neinvatzata si doamne fereste sa zic ceva. Cate imi aud. Sa ne intelegem ca "matematica" e generic, ca tot ce vine prin scoala e nevrednic de atentia lui. Fiindca scoala e doar o inchisoare menita sa il tina in matrice si o pierdere totala de timp care il impiedica din progres. Inspre ce, nu imi e clar, dar precum spusei, am dreptul doar sa finantez, sa il duc de ici colo si sa il salvez cand ajunge cu bicicleta in locuri prea departate si prea obosit sa mai pedaleze acasa. Sau sa stiu tot daca binevoieste sa ma intrebe ceva la matematica.



#670
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 05 octombrie 2022 - 12:33

Ah vroiam sa mai intreb ceva pe Otilia: pai cum stii daca e urgent daca nu verifici telefonul?

 

Prietena mea din Columbia cu care ne plimbam cu cainii zice ca ii e dor de spontaneitatea Columbiana si e apasa faptul ca totul trebuie scheduled. Pai spontan ii trimit mesaj sa iesim la plimbare si imi raspunde dupa 1 o zi. Treaba e asta?

 

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -