Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#641
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 27 septembrie 2022 - 14:19

da Laura, pachetele le fac si eu, si ei mananca acasa. dar eu sunt bufnita nu privighetoare si dimineata sunt mocaita rau.si ma machiez si port tocuri de obicei la birou, ca asa sunt toate tipele.  [:)] si barbatul e cu ochii pe mine. e o chestie si asta. Soacra mea mereu a fost tipla si acu invarte in oale si arata impecabil si probabil ca asa e obisnuit. eu sunt mai taranca. dupa ce m-am mutat la casa a trebuit sa imi cumpar haine de purtat strict in casa ca nu puteam sa ies cu hainele prin gradina.

 

revenind la orar,

 

copii nu au avut vreodata portar, mai ales ca e o aiureala in orarul lor. cand sunt profii in excursii cu diverse clase, iar se invart orele. 

copilul mic era fericit ca anul asta are doar 3 ore de franceza, pt ca anu trecut avea 5 si uneori din lipsa de profi ajungeau la 8 ore de franceza. 

si tot el zicea ca nu e copil lfuenta la franceza in clasa. au avut o profa barana si fara tact si i-a zapacit pe toti. Anu asta si gata cu franceza. renunta la ea.

dar n

nu se chiuleste de la ore.  asta i-ar mai lipsi piticului, ar zbura instant din clasa.

 

copilul mare e de doua zile cu febra si asta pt ca vineri si sambata a avut doua petreceri. sper sa se linisteasca. aia de sambata a fost o aniversare, un coleg de 17 (e o aiureala, are colegi care nu au inca 17, implinesc la anu, precum prietena lui care a sarit un an, data la 6 ani la scoala si e in clasa 12 si are colegi care au repetat anul si au fost dati la scoala mari, au deja 20} si mi-a zis unde e sala inchirata.

 

dimineata il intreb: si a fost bine?! a avut mancare ?!(romanca din mine ce zace sa nu cumva sa vina altu cu mai multa mancare [fri] , eu sunt generatia lu Cat a luat colegu?!)

 

daaa

 

mancare lichida. 

bere si cu bere.  [alcool]

 

va spun drept dupa 18 ani de germania inca nu m-am obisnuit cu austeritatea unora. cum sa inchiriezi o ditamai sala si sa nu aduci langa bere o aluna ceva  [ups]

nici eu nici barbatul nu pricepem neam asa ceva. [batcap]

 

 

stiti ce le dau eu la copii in ultimul timp ? cumpar painici albe de la brutarie le dau un doua si pun pe ele sos de rosii, salam si branza, ardei, porum, maslinesi le bag cateva minute in cuptor. la scoala le vand cu 3,5 e bucata. cand au zile de vanzare,



#642
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 27 septembrie 2022 - 14:58

Altfel de găluște cu prune 

Miniaturi atasate

  • 4DAA98FC-16A1-484F-86F9-255FE0EB0A2F.jpeg
  • 2E6CC0B3-33E7-4423-8FDC-F7579FD3DEC5.jpeg


#643
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 27 septembrie 2022 - 15:01

Elkia, eu le-as da mancare multa in primul rand sa nu se faca manga de la bautura. De ziua copiilor (pt ca stiam de la alte petreceri ca deja se umbla cu sticle de alcool)  i-am rugat mult sa nu aduca ceilalti nimic bautura si le-am cumparat eu cat am considerat ca e ok sa se simta bine care vrea sa bea, dar fara sa aiba de unde se imbata. Si asa am stat stresata si cu grija ca i se face rau la vreounul si cine stie ce zic parintii. Vad ca la voi e mult mai relaxata treaba. 

 

Eu la birou am zile intregi cand sunt singura, nu vine nimeni, se lucreaza remote intr-o veselie . Iar cand vin colegii, suntem 3 sau 4, nu avem contact cu clienti, fiecare vine cat de relaxat si comod simte nevoia. Iar barbatul nu are pretentii, sunt eu prea deosebita si speciala ca sa ii pese de cat de aranjata ies din casa   [:-)))]  [:-)))] . Cu sigurnata, daca lucram intr-o firma cu multi oameni, cu sedinte, altfel ma bibileam si eu. 



#644
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.233 mesaje

Postat 27 septembrie 2022 - 15:14

Eu nu servesc nici batuta alcool la copii sub 18 ani in vizita la noi. Rar de tot ii permitem cele mari un pahar de bere slaba, gen radler. Cu copii altora nu ma risc. Daca li se face rau la mine in casa si eu sunt responsabila. Nu mersi. Si nici nu stiu alti parinti sa o faca pentru ca e infractiune. Ei nu isi pot cumpara singuri. La magazin trebuie sa arati ca ai peste 18 ani ca sa iei o bere cu alcool.

 

Elkia, ce prajitura ai tu acolo? Si eu tot bag prune ca e sezon si e momentul sa ne facem pofta.

 

Eu nu le fac pachete dimineata decat in cazuri rare. Si eu ma grabesc sa ies repede pe usa.



#645
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 27 septembrie 2022 - 15:41

Teoretic copilul spune ca nu merge . Practic se vinde . 
mai eu am văzut cum vindea bere Acu 2 ani la balul de la școala de dans cum vindea bere la copii .

 

da, și eu de asta le dau de mâncare . 
dar la ăștia de la copilul meu meu pe rupte, egal ca-s băieți sau fete. 
Eu le spun dar ei fac cum vor ei. Și e toxic rău alcool pt creier . 
Eu nu m- am îmbătat vreodată și nici bărbatul meu, dar ăștia ai mei nu am cum sa ii controlez 

 

prăjitura e una cu prune. Faci un aluat așa cu oua drojdie zahăr și unt. Și faci bile cu prune la mijloc. 
 

eu mai fac găluște cu brânza : brânza de vaci 500 G, 5 oua, făina & pesmet , arome, sare. Și le fierb trecute apoi prin pesmet prăjit . 



#646
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 septembrie 2022 - 18:04

Dana, ce sperietura cu Ale! Bine ca  ati gasit-o si nu era nimic in neregula... Asa ma enerveaza si pe mine telefoanele astea pe mute.. "aveti telefoane, si cand va caut nu dau de voi", desi si eu ma ptesc sa uit sa-l pun pe sunat normal, dupa vreo intalnire, sedinta, stomatolog etc.

 

Otilia... cu alcoolul sunt de acord cu tine si sper sa nu fie cazul momentan de petreceri cu alcool... nu am ajuns in punctul ala... 

Teoretic, de la magazin nu poti lua daca ai sub 18 ani, am vazut ca in hipermarketuri intr-adevar nu vand tigari si alcool copiilor (in Carrefour, Lidl am vazut chestia asta, incerca cate un copil sa cumpere, ca e pt tata dar nu l-au lasat, au zis sa vina tata sa si le cumpere singur [:D]). In schimb la magazinele mici, buticuri... nici o treaba, aia au interes sa vanda, nu conteaza cui si ce...

 

Nici eu nu sunt "tipla" nu am fost niciodata... nici nu sunt prea frumoasa, acu, na, am mai imbatranit...ma imbrac normal si arat onorabil  [:)]



#647
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.864 mesaje

Postat 03 octombrie 2022 - 11:58

Salutare ladies,

 

[cit]  [cit]

la o cafea tarzie. 
S-a oprit ploaia, frate , atat a plouat in ultimele zece zile. E f bine pt natura (chiar inca nu e suficient), dar totusi.  [8D] 
 

Azi e ziua Germaniei, asa ca am liber.  [dan] ceilalti sunt pe la munca/scoli  [bat] , eu profit de liniste sa mai aranjez, una ,alta. 

 

o saptamana reusita tuturor ! 



#648
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.864 mesaje

Postat 03 octombrie 2022 - 14:32

Mai vroiam sa scriu ,ca anu asta trebuie sa aleaga specialitatile la liceu. Trei la numar, dupa care in anul urmator trebuie sa renunte la una.

 

Are de ales intre: mate, fizica-chimie, historie-geografie, arte, limbi straine, svt ( science de la vie), literatura si filozofie, inginerie, informatica , stiinte economice si sociale, sport.

Zice ca i-ar place chimia, dar nu poate sa aleaga fizica.
Biologia se face numai la liceele agricole.



#649
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 03 octombrie 2022 - 15:17

Judoka, merci pe parcoursup si vezi acolo ce se cere pt ce vrea el sa faca. De ex daca vrei sa faci drept, trebuie sa alegi matematica :).



#650
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.864 mesaje

Postat 03 octombrie 2022 - 15:44

Judoka, merci pe parcoursup si vezi acolo ce se cere pt ce vrea el sa faca. 

Ar fi bine daca ar sti ce vrea,  [:D] probabil o luam prin eliminare. Sigur nu o sa faca sociologie, istorie, poate nici informatica.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -