Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#431
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 05 august 2022 - 00:01

[cit]  [cit]

 

 

Ieri mi am permis o mica nebunie, am luat o hortensie plina de flori  cam scumputza pt buget, dar e f frumoasa [:I] . Acuma sper sa reziste, ca am mai avut plante pe care le-am pierdut.

 

[floare3]  [floare3]

 

Ai mare grija sa nu sufere de sete, sa nu o bara soarele si sa nu inghete. 

Ador hortensiile si am avut in doua rinduri fara mari succese. 

 

Si la mine e o seceta fara limite. Zmeura a fost inforita si fructele necoapte s-au uscat si au disparut, udam pina si pomii fructiferi la citeva zile. Am pus apa pe afara pentru pasarile cerului. E pima data cind trece o luna intreaga fara ploaie. 



#432
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 05 august 2022 - 08:00

Avea mama cand eram mica o hortensie alba in gradina (habar nu aveam ca asa se cheama, noi ii spuneam 'bulgarasi'). Era frumoasa, crescuse mare, ca un arbust, dar o tin minte mereu cu florile pline de niste gazute negre, tare uracioase. 

 

Noi am avut noroc de ploi totusi, nu suficiente, dar au fost. Am udat si eu gradina de legume (o singura data am avut nevoie sa iau apa de la retea, in rest mi-a ajuns apa de ploaie stransa), dar la zmeura, la pomi, nu a fost nevoie. Si zmeura chiar a fost bogata anul asta, copiii nu prea au mancat, asa ca am pus maI multe pungute in congelator si am bagat si aproape 1 kg la bidon sa testez o zmeurata.  [alcool]



#433
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 05 august 2022 - 08:51

[cit]

hello, hello

mik,  [8D] sa vad unde o plasez, am mult soare dimineatza pe terasa, dar si o zona mai ferita.

 

Ieri s au atins 36 de grade, frigea asfaltul. Mai prost e ca noaptea nu se prea racoreste.

 

Bine ca e vineri.

Azi cred ca ma duc cu L. la cumparaturi de rechizite si ce ne mai lipim pe langa.

 

week end placut  [flo2]



#434
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 05 august 2022 - 10:21

Hello,

 

Gata vacanta si la noi. Ne-am intors luni noaptea, noi adultii. A fost fain dar si cu peripetii. Maya a facut un gastro asa de rau, ca a avut nevoie de perfuzii. Bine ca exista serviciul de infirmier la domiciliu si nu am stat prin spitale. Inainte sa plecam noi, Eva a facut o traheita si o otita, asa ca a avut 7 zile de antibiotic.

Am fost cateva zile in Apuseni la La Grotta Resort. Asa de fain a fost: locatia super, gazdele ff ospitaliere, mancare buna, pisaje faine. Ne-am relaxat. Am avut si canicula in Romania, acum canicula in Franta ...

De cand am venit lenevim, week endul asta avem 2 chefuri :).

Fetele sunt bine merci la bunici, se intorc la sf lunii.



#435
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 05 august 2022 - 10:47

Mcoca wow, imi pare rau de probleme fetelor ! Bine ca sunt bine acum. 

 

"Ieri s-au atins 36 de grade, frigea asfaltul" 

Una din nepoate a fost la mare si a mers cam 20min pe jos cu trolerul dupa ea si a zis ca i s-a topit o roata. Ca nu-si dadea seama de ce e tot mai greu. 

 

La mine a trecut valul de caldura, adica avem 31grC zilnic, dar macar am scapat de 37grC ca am avut si de-astea. Plus ca dimineata sunt 18grC, dublul temperaturii la amiaza este un soc termic greu de suportat ptr organism. 



#436
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 05 august 2022 - 10:53

Haideti la mine! 

 

297035451_307927458183413_49479145186477



#437
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 05 august 2022 - 11:00

mcoca, nasol ce au patit fetele! Pe mine cred ca asta ma sperie cel mai tare, sa fie copii bolnavi si sa nu fiu acasa. Le doresc vacanta la bunici cat mai frumoasa si distractiva! 

 

Judoka, am vazut si eu ieri in mall promotii "back to school", m-a luat depresia. Eu nici nu am fost in concediu inca si astia vorbesc de scoala?!?! Si in tara avem vacanta de vara, nu gluma! Dar tot nu mi se pare deajuns. 



#438
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 05 august 2022 - 11:17

Mcoca,

Ufff, imi pare rau ca au fost asa bolnave.

 

Laura, 

sa fie luate, ca inainte de a incepe scoala e buluceala in magazin. Da, nu mai e asa mult, incepem pe 1 septembeie.

La ado nu stim ce materii are si ce cerinte au profesorii, ne orientam cand o incepe.



#439
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 05 august 2022 - 14:14

salutare, salutare,

 

Otilia, ma crezi ca nu mai stiu care era discutia cu sertarele de la Ikea. [ph34r]

 

uipi..ma bucur cand va citesc pe aicea.

 

Coca, valeu, asta e si grija mea ca ne imbolnav si zaceam aiurea.  [zid]  Sper sa isi revina copila [flo2]

 

Judoka, tot astept sa ne pove (sa iau noteite nu de alta [fri] ) ca o sa faca al tau.

Felicitari de mobilizare. 

energia mea momentan e in pauza. [alcool]

 

voi vad ca va pricepeti. Am niste vita de vie. o am in ghiveci pt ca am un loc precis unde o vreau. (langa containerele de gunoi)

 

Cand e momentul prielnic in an sa o mut din ghiveci in pamant? 

 

eu am bete aduse de la ai mei am prins vreo 15 cred, unele la gradina, unele ghiveci

sa va zic cu cutia aia pt containerele de gunoi?! am inceput cred ca in aprilie, nici acu nu e gata. am sudat (nu eu) tevile, pana am pus scandura pe laturi si in spate a durat vreo cateva luni, acu trebuie sa taiem  alta scandura pt usi si sa o vopsim. usile nu sunt egale, pt ca nici containerele nu sunt egale. avem 4 usi si 3 dimensiuni bine ca nu am construit noi ceva ca ne lua 100 de ani.

 

cu caldura ce sa mai zic?! acu 10 ani ma vaitam ca vara pica intr-o joi la pranz. acu nu mai zic nimic. am avut 38 ieri.  dar am uitat geamurile la dormitor deschise si erau 30. in rest nu e in casa foarte cald. cu geamurile inchise avem 26 grade. la ultimul etaj e la fel (si cat am urat eu acoperisul drept. ai bine, acum e minunat ca nu lasa deloc caldura). inca nu ne-am mutat in pivnita. trist frate [fri]


Editat de Elkia, 05 august 2022 - 14:45 .


#440
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 05 august 2022 - 14:24

cu rechizile nu stiu ce sa zic, nu prea mai iau nimic. adica ai mei au scris mereu pe caiete studentesti, acu le iau 3 tipuri si ei si le impart pe bibliorafte. 

 

asta mare al meu a plecat azi la Köln. schimba in Mainz si la Koblez. el a plecat cu personale, in tichetul ala german de 9 euro. Mi-a zis ca abia s-a urcat in tren. vine maine ajunge la 15 si la 20 are alta petrecere. trai pe vatrai.

 

in schimb ala mic e in bucuresti. Prost sa fii, noroc sa ai. Adica rudele mele l-am impartit. Doua zile nepotul meu l-a dus la cele mai bune merdenele din Amzei, eu l-am trimis si la niste cursuri de dictie in engleza. mama mia ce m-a bombanit. ei bine, tipul  (Mihai Craciun) cu care face e mesarias si copilul m-a rugat sa mai faca si online. Bun asa. 

de fapt, asa am facut si invoiiala. Eu il trimit la o sedinta, daca tu ca prof il convinge, bravo tie.

 

apoi a fost la palatul parlamentului si la nu stiu ce muzeu. Ieri a fost la Edenland si cel mai mult i-a placut sa traga cu pusca cu aer comprimat.azi are alte trasee, si ajung si la Mall, la film. unde e acum, mai e o familie ca carei membri, cu exceptia unuia vorbesc doar engleza. (am eu o durere [batcap] )

Luni pleaca din bucuresti. la munte.

 

Laura, 

stai relax ca niciodata nu e de ajuns, pt ca creierul are nevoie continuaa de dopamina (de asta si restaurantele de fitze dau mancare putina sa nu te saturi si sa revii, adica primesti dopamina cu portia)

 

tu zici de vacanta, eu nu zic de concediu [ups]  eu am mult mult mai mult decat altii, si nu imi ajunge.

 

mi-am comandat carti din ro. 

sunt in sevraj. cu toate ca am kidle, eu ador mirosul de hartie . abia astept.


Editat de Elkia, 05 august 2022 - 14:46 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -