Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#301
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 06 iulie 2022 - 15:40

copila era ca copilul meu, buni la germana dar nu exceptionali. adica de 7.

 

putea sa isi aleaga latina sau sau arte sau Bio de ex. 

 

la noi in scoala sunt 5 cursuri de Bio: 2 in germana si 1 in engleza toate cu 5 ore sapt si inca doua cursuri cu 3 ore sapt: germana si engleza. 

 

au copii astia o paleta foarte larga.

 

in plus ei au seminariile care au si alea o pondere si jongleza cu ele: psihologie, economia chinei, sociologie, mathe avansat, informatica avansat, istoria angliei si tot asa..

 

o prietena de-a mea din germania, alt land (citeste pe aici) copila ei a avut Arta la Curs de 5 ore si studiaza medicina acum.


Editat de Elkia, 06 iulie 2022 - 15:47 .


#302
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 06 iulie 2022 - 15:58

Judoka, posturile inca nu sunt afisate, se va face in august. Deocamdata au dat concursul si au primit rezultatele. in functie de rezultate vor putea alege.

 

Am ascultat ca un copil cuminte sfaturile lui Buflea de acum citiva ani si cind sunt in bucatarie sau in gradina ascult carti. E foarte fain. 

 

 

Felicitari si tin pumnii sa obtina optiunea dorita!

 

ca tot se vorbeste de examene, incep si eu sa fac cercetari si imi pun mainile in cap de cat de dura e admiterea la facultatea optiunea 1 pe care o urmarim ot T.

 

Daca aveti curiozitatea sa va uitati pric cate a trecut un student ca sa fie acceptat. dupa ce m-am uitat la o tona de videos din astea, pot sa spun ca asta e norma, nu exceptia...

 



#303
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 06 iulie 2022 - 17:22

Elkia,

gut, peace  [flo2]

eu o nota de 5 (pe stilul romanesc) , nu o consider buna. 

Am avut o zi tampita, sper sa rezolv treburile pe care le am incurcat azi.  [alcool]



#304
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 iulie 2022 - 21:39

Elkia, destul de dur bacul german. Dar voi v-ati obisnuit acolo cu stilul. Plus paleta larga de care vorbesti, cu tipuri de ore de bio, ce materie iti  alegi pt cursuri, bac etc...

 

Nici cum e acum in Ro nu e bine, stiu, toti cu note mari, toti la facultati, cu bac...Dar la noi greu iti gasesti job fara bac, doar in salubritate, curatenie, poate. Multe posturi cer si facultate, si atunci asta e, faci o facultate

 

Pana la venirea comunistilor in anii 30-40 stiu de la bunicii mei ca bac-ul era foarte dur, nu lua toata lumea, notele erau destul de mici, era foarte multa exigenta. Bunica mea a luat bacul cu 7.50, eu m-am mirat "Asa nota mica ai luat?", Pai asa era pe vremea aia, a fost a doua nota din scoala. Stiu ca era un bac cu multe materii, practic un fel de sinteza a tuturor materiile din scoala. Apoi, dupa comunisti, bacul s-a simplificat, a aparut si conceptia de a nu lasa copii repetenti ca sa dea bine la statistici si tot asa...



#305
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 07 iulie 2022 - 07:23

Buna dimineata!

 

Fetele din Franta si cine mai stie, ce magazine cu haine pentru adolescenti recomandati? Nu din astea de care avem si in Romania - Zara, H&M etc. Ceva (eventual) frantuzesc si cu pret mediu? Sa ma duc direct la tinta.

 

Fiica-mea s-a vaccinat cu doza 3 si acum zace in pat. Asa a fost si la doza 2, acum un an.

Eu trebuie sa ma duc sa-mi aduc motanelul acasa, a fost in vacanta la bunica - sa  [:)] . Mi-e un dor de el, abia astept sa-l strang in brate (am vazut in poze ca s-a cam ingrasat, trebuie sa-l pun la cura de slabire).

 

Foarte cald aici, seceta mare. Astazi vad ca sunt ceva nori, poate ploua, in sfarsit.

 

Numai bine tuturor,

Ioana



#306
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 07 iulie 2022 - 07:32

Update: ploua!

Am un stejar in fata balconului de la bucatarie si urmaresc cum creste o ghinda chiar langa fereastra. Ma tem sa nu cada din cauza secetei, asa cum au cazut multe dintre suratele ei.



#307
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 07 iulie 2022 - 08:46

Ioana, pentru adolescente Jennyfer, pentru amindoi Kaporall. 

In magazinele generale mari (si mai ieftine) se gasesc lucruri dragute pentru toti : La Halle, de exemplu.

In magazinele firmelor gasesti pentru toti : Levi's, Tommy Hilfiger.

 

Magazine pentru doamne : One Step, Armand Thierry (au si versiunea pentru ei), 1.2.3., Un jour ailleurs, Devernois, Liu Jo (asta stiu ca e si in Ro), Caroll. 

Pentru copii si mamici : Petit Bateau

 

In orasele mici mai sunt inca pravalii cu haine foarte dragute si la preturi corecte. 

 

== mai sunt inca soldurile :) ==

 

[copiii mei isi comanda multe pe internet, eu am o pravalie in centru cu o doamna foarte simpatica care se aprovizioneaza cu multe chestii gradute, dar cam scumpe]



#308
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 07 iulie 2022 - 10:47

Notat!

Dragut din partea ta ca ai amintit si de magazinele pentru doamne  [flo2] .  Eu imi propun o vizita la Gibert Jeune, daca imi mai raman bani dupa...



#309
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 07 iulie 2022 - 10:58

Ioana, in Franta preturile la carti noi sunt batute in cuie. Cartile au acelasi pret peste tot. 

Orice librarie e faina. Poti intra si Gibert si la partea cu cartie de ocazie, faci decoperiri dragute si pretul e o treime-un sfert. 



#310
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 07 iulie 2022 - 11:29

 Poti intra si Gibert si la partea cu cartie de ocazie, faci decoperiri dragute si pretul e o treime-un sfert. 

 

Exact asta vizez  [:)] .

In rest, fac comanda pe amazon.fr




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -