Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#281
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 04 iulie 2022 - 09:45

Va las o cafea [cit]  si un articol 

 

https://www.educatie...C1bRJTOIp7P_ZBo

 

Nu este numai despre invatamant  


Editat de dana vio, 04 iulie 2022 - 09:46 .


#282
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 04 iulie 2022 - 13:12

gata pauza si leneveala la noi, inapoi la munca! 

 

saptamana buna sa aveti.

 

Dana, multumim de cafea si articol!



#283
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 04 iulie 2022 - 15:07

Am citit articolul. Are dreptate Ad. Cioroianu, mie imi place f mult de el. Intr-o vreme avea o emisiune pe TVR, scurta, 5 minute de istorie in care explica diverse lucruri. Apoi am urmarit totul pe youtube. Vorbeste foarte frumos, elevat, dar totodata pe intelesul tuturor, are prestanta...

 

Clar elevii care nu iau bacul (cu putin exceptii, poate) au avut probleme si in anii de scoala: fie mai mult absenti, fie prezenti la ore si fara sa invete nimic, dar trecuti cu media 5-6 ca sa ramana clasa intacta, sa nu se desfiinteze si sa-i dispara profului din norma didactica. Asemenea la nivel de gimnaziu, pana la ajung la examenul de EN unde iau note de 2 si 3.

Plus multi profi parca se razbuna pe elevi (adica nu-si mai fac orele cum trebuie, sau nu vin la ore) pt nemultumirile fata de minister: salarii, sumele primite pt corectare lucrari BAC/EN, supraveghere la examene etc. 

Sau pur si simplu profii sunt analfabeti functional, cum spune dl Cioroianu, au facut o facultate prin care au trecut ca gasca prin apa, la limita, fara sa invete nimic, cu ajutorul spagilor, traficului de influenta etc. 

[:(]

Este inadmisibil sa ai profesori titulari cu nota 3. Pur si simplu inadmisibil. Pai ala inseamna ca nu stie nimic, cum isi poate preda materia? Si atunci normal ca profesorii de nota 3 formeaza elevi tot de nota 3  [:(]  [:(]  [:(]  Merge totul din inertie. 

Probabil ca nici familia nu se ocupa si nu ii intereseaza soarta lor, dar au posibilitati materiale f reduse (ma gandeam la schimbat scoala de ex, dar asta prespunne distanta mai mare, costruri mai mari).

 

Ma uit pe FB pe la pagina EduPedu, in decursul timpului mi s-a facut parul maciuca cititnd cum vorbesc profesorii. In timp de pandemie, cand erau orele online: "sa vada si parintii cum e sa ai odraslele acasa ca noua ne fac parul maciuca", "sa mai faca si ei lectii cu plozii lor, ca sunt ai lor, trebuie sa si-i creasca, scoala nu e bona" etc. Am ramas  [fal]  [fal]  [fal] masca, fara cuvinte... Pai nu asta e datoria lor, sa predea copiilor, sa-i invete? Nu e treaba noastra, a parintilor, sa suplinim scoala, sa predam materia copiilor. Scoala online a fost mana cereasca pt unii dintre profi. Au existat o gramada de profi care dupa 11 martie nu au mai intrat deloc, pana in iunie 2020, iar in anul scolar urmator, doar predau asincron, adica postau materiale pe classroom.

 

Acum, la EN, la fel erau unii de faceau misto cu privire la numarul de contestatii depuse (au fost destul de multe, mai ales la lb romana): ca da, ca bine ca stiu parintii mai bine cat merita copilul, ca parintii sunt nemultumiti si propune ca toti care au depus contesttii sa primeasca mmota 10... chestii de genul asta de 2 lei.

Dupa cum stiti, si noi am depus contestatue la lb romana. Dar nu am luat eu sau copilul decizia, asa de capul nostru, hai ca ne simtim nedreptatiti si hai sa o facem si pe asta, sa ne jucam. Am vb cu 2 profe de romana, cea de mediatii si cea de la scoala, cu baremul in fata, despremodul cum a abordat compunerile si eseurile argumentative si ce ce au mai avut de facut, altceva decat grila (ca acolo e clar, ai punctat bine, iei punctajul) si am ajuns cu amandou ala concluzia ca a fost vaduvita de niste puncte. Si in conditiile in care  rezultatele au fost atat de stranse, orice sutime conteaza, si daca le meriti, sa ce sa nu fie ale tale? Si intr-adevar, fusesera 55 sutimi lipsa la nota initiala.

 

Au mai avut fetele o profa de istorie in scoala....defapt doar una din ele a avut-o la clasa si i-a fost si diriginta. Pur si simplu o mahalagoaica femeie aia, de nu am mai pomenit. Si un vocabular din asta mai de jargon... cam cum vrbesti si prieteni mai apropiati nu cu elevii sau cu parintii la sedinta. Expresii de genul "Imi crapa capul si imi pocneste vena" parca nu-si au locul la sedinta cu parintii. M-am speriat eu cand am vazut-o si auzit-o. Iar la copii la clasa urla si ii face in toate felurile...

Fata cea mare, care nu a avut-o la clasa, a avut-o la supraveghere la examenele de simulare. Pana au venit subiectele, le-a vorbit incontinuu despre cei de a 12-a, carora le corecta lucrarile de simulare bac si cat de dobitoci sunt. "DOBITOCI"..... si faptul ca ii barfea. Da-le ce nota merita si aia e. La fel, barfea cu colegii prin cancelarie despre ce mai faceau copiii in clasa, daca facea vreunul o prostie.... NIci nu incerca sa vorbeasca ea cu copilul, ca diriginta (cat timp a fost, ca au schimbat-o apoi), ci statea sa barfeasca de stiau ceilalti profi totul. Chema imediat parintele si il lua la rost ca "uite ce a facut copilul dumitale". Si astia de agreau barfa, incepeau la clasa sa=i chestioneze.. asa ne-am dat seama... Groaznic om. Dar e titular, formeaza copii, le da 2 si 3 si ii face dobitoci. Si ca ea sunt multi din pacate... 

Plus ca ii speria la fiecare ora ca suntem in pericol, ca ne vor bomdarba rusii, ca ne vor invada (imeidat ca incepuse razboiul in Ucraina), de veneau copiii speriati acasa si intrebau cand incep sa ne bombardeze  [fri]  [fri]  [fri]   [alcool]  [alcool]

Plus treaba asta cu profesor titular = nu ai ce sa-i faci, indiferent ce face el la ora....

 

Am scris mult, ma scuzati.... 



#284
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 04 iulie 2022 - 18:26

Monica, te inteleg perfect. 

 

mingea e cumva la mijloc, ca in orice democratie. Profesorii servesc ceea ce cauta parintii.

 

si parintii nu accepta ca odrazdele lor nu sunt celle mai cele.


Editat de Elkia, 05 iulie 2022 - 13:30 .


#285
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 04 iulie 2022 - 18:27

Judoka,

 

bine ca ati scapat. voi ati terminat si scoala germana

 

Laura,

 

azi am dus eu copii la scoala. 

 

la 07:20 plecam de acasa 13 minute fac pana la scoala. de fapt imi e greu mie sa plec asa devreme. cu toate ca nu ar fi rau sa ma mobilizez asa. 



#286
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 04 iulie 2022 - 18:42

am terminat doua carti

despre Somn (M Walker) si dansul Furiei (Hariet lerner)

 

despre somn e relativ noua, am citi-o in paralel cu copilul mare, el mai are la ea. apoi am dezbatut-o cu ei, toti. 

geniala si foarte logica.

 

apoi dansul furiei : mi-a mers la suflet. imi pare rau ca am descoperit-o abia acum aplic din prima secunda la ea, si e minunata. a fost publicata in anii 80 si reeditata.

 

acum citesc Minti imprastiate. Gabor Mate. 

acolo m-am recuperat pe mine. in primul rand. eu si fratii mei avem toti 5 ADD. si asta e mostenirea de la mama. eu am fost ferm convinsa ca mi se rupea firul in conversatii sau acum in sedinte ca eu nu aud si ulterior nu intelegeam germana. noooo

 

telul meu e sa il aduc pe copilul mic pe linia de plutire. pt ca da, eu sunt cea mare pe baza sensibilitatii mele a, declansat si la el  gena.

 

 

stiati ca fericirea e 50% genetica, 40 % din emotiile pozitive si doar 10 % din alegeri?

 

adica daca iti iei o masina noua, aia doar 10% iti aduce fericirea si dupa 6 luni doar stress daca e luata cu credit. [alcool]  



#287
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 04 iulie 2022 - 19:47

x


Editat de dana vio, 04 iulie 2022 - 19:49 .


#288
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 04 iulie 2022 - 21:17

Dana, ce patesc mesajele tale? 

 

eu am terminat cu the god of small things si am trecut la the sun also rises. Dupa ce in prealabil l-am obligat pe mr T sa o citeasca.

 

de carti de self improvement nu mai am chef, stare, mentalitate etc. consider ca la varsta mea efortul de a face schimbari mari e disproportionat negativ in relatie cu rezultatele.

 

mr T a primit the most last minute offer de summer camp/ job pt vara asa ca ieri dimineatza l-am incarcat in autobuz si a plecat la o baza de antrenament militara langa ottawa ca staff cadet. pt restul verii. vine acasa cu vreo 2 saptamani inainte sa inceapa scoala.

 

mr A a fost foarte fericit pana a aflat ca din acest motiv primeste promotie, adica devine el responsabil de masina de vase si curatenia in bucatarie, pe langa sarcina lui normala de spalat haine.

 

in rest, e soare si cald si seceta. a ploat afara cat sa imi ude fotoliile si sezlongul, nu mai mult, ca doar de ce as stau eu linistita in zia mea de concediu :D



#289
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 06:49

Neata voua.  [flo2]   [cit]  

Nu stiu care este baiul cu mesajele mele, net-ul / telefonul / dc , cateodata imi apar trunchiate si atunci mesajul nu este clar si mai bine le sterg de tot si mai bine scriu de pe calc. 

 

La mine azi se arata 37grC. 



#290
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 05 iulie 2022 - 11:49

Am aparut si eu. 

 

Felicit scolarii scapati de bac, de capacitate, felicit pe Alex de super rezultatul de la engleza, puiusorii Qarinei care vor avea activitati. 

 

Am avut o viata nebuna intre obligatii la serviciu seminarii, conferinte, copkii care terminau anul scolar, dadeau concursuri (care de rezidentiat, care de ingineri). 

Mai au baietii unele interviuri si alegeri pina in toamna, dar ce era de facut e gata. Sa va mai povestesc ca am facut mate cu cel mijlociu : proabilitati, ecuatii diferentiale, primitive, etc, mate de anul doi de facultate. Asta mi-a facut placere.  [:)]

 

Eu sunt inca la job, o sa am putina vacanta mai incolo. 

 

Va pup pe toate in grup.  [flo2]  [flo2]  [flo2]




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -