Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#131
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 16 mai 2022 - 11:32

Ola doamnelor! Totul bine?

 

Mi-am pierdut rabdarea sa citesc carti. Parca nu am stare. Si ochii imi fug pe pagina de la inceputul unui paragraf la sfarsit. De la telefon mi se trage. Sa vad cum o recuperez. Pana atunci o declar pierduta.



#132
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 16 mai 2022 - 12:31

StagesOfTheReader-colorweb.jpg



#133
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 18 mai 2022 - 17:36

Ola ola,

 

Otilia, pai de ce esti suparata tu?! ca nu stai cu nasul in carti. hai asa. 

 

pai informaiti gasesti si din alte surse inclusiv pe DC.

 

ach so, eu am spotify si ascult podcasturi. am ascultat poscastul pe Bune. inclusiv Sabina dupa DC are un episod acolo. foarte bine documentate si din pacate s-a orpit la nr 100  [ups]

 

o prietena mi-a recomandat urmatorul APP  voxa se numeste si e cu carti audio. 

 

eu citesc niste carti tematice neuro, deci merg mai greu decat beletristica. Dar ma bucur de fiecare foita parcursa. 

 

in rest, lucru. sunt iar pe val la mijloc de project cu temee si de la coleg, ocazie sa descoper lucruri de la el  [biz]

 

v-am spus ca eu sunt inebunita dupa job-ul meu, da? 

 

acu o sapt aveam atac de panica  ca revin la birou. acu sunt iar pe val.



#134
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 22 mai 2022 - 12:44

Hello,hello

 

sper ca toata lumea e bine si ocupata, de asta e liniste pe aici. 

Noi am facut o vizita la spital ieri, grrr, L. are fisura la clavicula. Stau pe net si ma informez cu una, alta. Bine ca sapt viitoare e sarbatoare( inaltarea ) si au trei zile libere (cu tot cu punte) 

 

In alta ordine de idei, are exercitii suplimentare la mate, pt ca s a vorbit in clasa. Mie nu mi se pare normal sa fie pedepsiti toti elevii, la gramada. Nu stiu, [:-/] sa si faca temele? sa i scriu profesoarei? ce parere aveti? 



#135
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 08:52

Judoka, sanatate multa! Dar cum s-a intamplat? Imi pare rau, sper sa se repare repede. 

Si mie mi se pare aiurea sa fie pedepsiti toti, dar niste ex de mate nu a stricat niciodata nimanui [:D].

 

Ai mei au scapat de teze, mai sunt 2 saptamani mai serioase cand vor mai avea de facut proiecte, de mai luat niste note si cam gata. In weekend pleaca in excursii amandoi. Saptamana asta Bianca are cu clasa ei o actiune f faina, "Blind date with a book". Au adus toti carti de acasa, le-au invelit in hartie mata si au pus cateva randuri despre carte. Le vand in curtea liceului contra unei sume minime de 10 lei , iar cu banii stransi cumpara alimente dulciuri si jucarii de 1 iunie unei familii sarace cu mai multi copii (au luat legatura  cu un ONG care ii sprijina sa ajunga la o familie care chiar are nevoie) . 

 

elkia, ma bucur pt tine ca esti asa pasionata si iti place la munca. Eu iar am inceput sa ma plictisesc si sa nu imi prea placa ce fac. O sa imi treaca (in secret, abia astept sa ajung la pensie , sau sa am atat de multi bani incat sa nu trebuiasca sa am job permanent si sa ma ocup de gradina si de plimbari) 

 

Otilia, inteleg ce zici. Si eu am o carte pe noptiera care chiar imi place , dar nu mi se leaga de mana in fiecare zi pt ca ma incurca telefonul care nu stiu cum dar nu vrea deloc sa fie lasat din mana (si mai comentez copiii ca stau pe electronice, ori eu am ajuns o catastrofa din punctul asta de vedere) . 



#136
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 09:22

Neata voua.  [cit]

Eu sunt racita cobza, asta inseamna ca mi-am depasit nivelul de oboseala si organismul meu se revolta.  [smulgpar]

Sambata am fost cu maica-mea la doctor si am stat 5ore la usa.  [batcap] Da, aveam bon de ordine, dar consultatiile durau de la 10min la 45min. Nu am nimic de reprosat medicului, omul e chiar foarte saritor, amabil, bine pregatit si interesat, dar e dr de geriatrie si batranii sunt cum sunt, fiecare cu problemele lui.  Cand am ajuns acasa eram KO, am dormit vreo ora si apoi m-am apucat de trebi. Pe cand mi-am adus aminte ca era sarbatoare  [fri] deja eram gata.  [:-)))]

Cu cititul si eu ca voi, Sunt undeva intre 6/7.  [fri]

Aseara am inceput Niciodata/Ken Follet si am dat gata 150pag/670. Poate-mi revin. 

 

Laura, foarte faina ideea cu cartile. Poate o fur.  [flo2]

Mcoca, cred ca s-a intors Maya deja. Cum a fost ?

J toata clasa exercitii extra nu este pedepsa. O pedeapsa inseamna sa-i puna absenti nemotivati, sa le scada puncte tuturor ptr greseala unuia etc. In Regulamentul Elevului este interzisa sanctionarea colectiva. 

 

Noua mea colega mea de serviciu pleaca. Spune ca nu-i place, ca nu este domeniul ei, etc. Am incercat sa-i explic ca in timp situatia se schimba. Nu vrea. M-am abtinut sa-i spun ca se poarta asa ptr ca nu are familie de intretinut si veniturile regulate nu sunt importante ptr ea. 

Am 10zile CO restante de anul trecut, cred ca nici anul asta nu reusesc sa la fac pe toate.  [batcap]

 

Ma duc la trebi.   [flo2]

 

edit 1 litera 


Editat de dana vio, 23 mai 2022 - 09:24 .


#137
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 09:27

Hello,

 

Da, Maya s-a intors vineri seara. Tot week endul a recuperat teme si somn :).Noi am iesit in oras sambata sera, ieri la lac, dar nu a venit cu noi, ca e satula de iesiri cica :).

Una peste alta a fost super, i-a placut mult si a concluzionat ca nemtii sunt mai bogati ca francezii :)). Copiii nemti au extrem de mare libertate de miscare, fac totul singuri. 4 adolescente au fost intr-un magazin cu rochii de ocozie si au probat timp de 2 ore, fara sa cumpere nimic bineinteles. PAi in Franta nici nu puneau picioru in magazin, dar acolo cica e curent ca un copil sa isi cumpere singur o rochie de bal ....

 

Sapt asta e una scurta, ca e Inaltariea. Miercuri plecam in week end in sud.


Editat de mcoca, 23 mai 2022 - 09:35 .


#138
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 09:44

Dana, sanatate multa si tie si mamei! (si eu am stat sambata aproape 4 ore la veterinar pt ca era f aglomerat, ala fiind singurul cabinet deschis non stop. Medic era un tinerel, f dragut si bland si atent cu animalele, mi-a placut mult de el) . Eu citesc acum "Tigan tandari" a lui Valeriu Nicolae si intentionez sa pun si copiii sa o citeasca. 

 

mcoca, super experienta Mayei! weekend placut sa aveti! Noi profitam ca sunt copiii in excursie in weekend si vrem sa urcam pe Rarau. Sper doar sa se mai schimbe prognoza, ca deocamdata se anunta ploi si racorica. 

 

Am o prietena care e profesor intr-un liceu din Germania si imi tot zice ca am copii mari si trebuie sa le dau libertate si sa ii incurajez sa fie independeti si e tare nedumerita cum de mai vin cu noi in vacante si excursii. 



#139
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 11:45

Laura, buna idee cu actiunea blind date with a book. 

 

Nu pot spune ca ma impiedica telefonul sa citesc o carte. Ci faptul ca sunt obosita si n-am starea necesara. Citittul unei carti in format clasic parca e altfel la mine. O sa reincerc cand ma voi linisti putin. Sper peste 2 saptamani ca deocamdata e nebunie.

 

Dana, asa este, unii isi permit, nu au responsabilitati, nu sunt motivati. E de inteles dar nu e o situatie ideala din punctul meu de vedere.

 

Coca, ce fan ca a fost o experienta frumoasa.

 

Si la noi se serbeaza inaltarea joi si e zi libera. Mijlocia mea merge cu avionul in nord cu orchestra. 4 zile distractie si un concert. Am emotii.



#140
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 23 mai 2022 - 16:34

Otilia, succes copilei 

 

coca, 

ce experiența frumoasa ! 
felicitari vouă părinților de implicare . 
ce sinceri și naivi sunt. 
 

da, asta cu probatul e sport național . 
Au tematica fetele mai ales : 2-3 ore proba, mai ales la aniversari dar și ei așa in ceata. 
 

uite - l pe al meu după cursul cu dans cum au fost la probat. 
fetele au ales pt băieți și băieții pt fete. Au fost la c&a pt ca cabinele de masculini și feminini sunt la un loc :) e și asta o technica. 
apoi v- am mai povestit eu de el care care a mers și a cerut pt el Și colegi cea mai urâta cravata. 
Și vanzatoarea cu experiența s- a uitat la eu și le- a adus o cutie. 
 

da, copii de la clasa 5-a sunt pe cont propriu, tramvai extra scolarele, nu exista portar. 
 

dar totuși pt ei semnezi tu ca părinte o hârtie ca are voie sa părăsească școala in pauza . E vb de asigurare. 


Editat de Elkia, 24 mai 2022 - 05:03 .



Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -