Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#121
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 12 mai 2022 - 10:36

Laura, dand timpul inapoi, eu regrey ca nu am lucrat in timpul facultatii sau macar pe vara.

Dar atunci nu prea erau oportunitati, nici voluntariat cum e acum, nu era mai nimic... firmele de abia se infiintau sau functionau de putina vreme, nu se gaseau locuri de munca, fabricile tocmai se desfiintasera si lumea era prin somaj (am facut facultatea intre 1997-2002), nu era nici internet sa poti sa cauti..,

 

Ma rog, pot zica ca am lucrat neoficial, pe la firmele pe unde lucrau atunci parintii mei, pe gratis sau la negru, daca aveau nevoie de mine (o data chiar au avut mare nevoie de un om sa raspunda la telefoane si sa trimita faxuri [:D], era o firma mica, si erau toti plecati 1 saptamana la niste discutii cu niste parteneri straini - atunci am stat eu, eram in vacanta si m-au platit 100.000 lei/ zi - 10 llei de astazi, dar la alta valoare totusi, era in anul 1999 credi). 

 

Acum lucrruile sunt altfel, sunt alte opotunitati, alte conexiuni, alte canale de informare...



#122
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 12 mai 2022 - 14:56

Good morning Ladies,

 

Long time no seen. A venit vara si la noi in final, dintr-o iarna rece cu mult inghetz am sarit intr-o vara secetoasa cu 28 de grade azi. Gradina mea sufera si sincer nici eu nu am timp sa ma ocup de ea, dar asta e.

 

Am vrut sa va spun ca eu am muncit in facultate si asta m-a ajutat f mult sa imi incep cariera.

 

Baietii mei si ei contempla joburi inca din liceu. Cu Mr T exploram niste joburi de sambata la o patiserie si e back-up life guard/ tennis instructor la o asociatie locala. Mr A mai are de asteptat pana implineste 15 ani la vara, intre timp isi face cursurile de lifeguard si el.

 

Sunt de parere ca e mult mai bine decat sa stea numai pe jocuri, tel, ipad... daca ar citi zau ca nu m-as enerva :D in halul asta

 

 



#123
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 13 mai 2022 - 09:58

Buna dimineata,

racoroasa si ploioasa la noi.

 

Qarina,  [flo2]

f fain ca se descurca si vor sa faca ceva.

Cu mini job uri, din cunostintele mele, stiu asa : chelnarita, magaziner, baby sitting, ajutor antrenor, meditatii.(unii si in timpul anului, altii numai pe perioada vacantei).

 

Noi nu am stabilit nici un plan de vacanta  [bib] , intetionam sa i trimitem in cantonament si dupa, mai vedem.

 

Monica, asa e, pe vremea nostra nu prea erau posibilitati si nici nu era mentalitatea necesara.



#124
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 13 mai 2022 - 10:53

Hello,

 

La noi soare si frumos. Deseara ies cu Eva in oras :).

 

Apropo de lucru, imi amintesc ca in anii 90 era chiar o rusine sa lucrezi, elev/student fiind. Ce tampenie :).

Eu o sa le incuraj sa lucreze in vacanta daca timpul le va permite. In functie de studiile alese poti sau nu sa lucrezi in timpul facultatii.

 

La lucru am o perioada ff incarcata. Am trecut la 90% de la 80% ca suntem in sub efectiv si e groasa situatia :).



#125
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 13 mai 2022 - 11:19

Hello voua , si la mine e soare si frumos.

Foarte cald, aseara la ora 22.00 erau 23grC. Acum zice ca sunt 26grC si max va fi de 28grC. 

In week-end iesim la Noaptea Muzeelor, de-abea astept. 

In rest, nimic nou sau interesant. La munca nu se intrevede vreun respiro, ma bucur ca avem de lucru  [fri] 

Asteptam vacanta mare. Ale a primit o lista cu carti de autori romani, e disperata. A citit vol1 din Ciresarii si gata, a capitulat, acum se lupta cu vol 1 din La Medeleni. Nu cred ca trece si la vol 2. De Paste a primit 

Crooked Kingdom, asta o s-o citeasca pe nerasuflate.  [smulgpar]

Mcoca, e ziua Evei ? La Multi Ani, multa sanatate si fericire, distractie si noroc !  [balo]  [flor]  [deziuata]

J, bafta la bac ! Si felicitari Laurei ptr inot !  [flor]

Monica bafta multa la evaluare !   [ph34r]   [flor] 

Noi acum am inceput sa studiem oferta educationala. Am facut lista cu profiluri / specializari / planuri de invatamant si le studiem.  [fri] Pana la anul avem timp. 

 

edit. voiam sa spun ca in toata facultatea si ceva dupa eu am dat meditatii la engleza si chimie. Am castigat bani si experienta. 

 

Week-end fain tuturor !  [flo2]


Editat de dana vio, 13 mai 2022 - 11:25 .


#126
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 13 mai 2022 - 12:35

J, ce cantonamente, pe ce perioada explorati? Noi asteptam inca sa vedem daca si cand au fost admisi la summer training la cadeti.  4-6 saptamani, prin niste base de cadeti la cucuietii din deal in ontario. una din baze e in Montreal.

 

Dana, faina lista de citit, spor la planuri de educatie! si eu am dat meditatii, engleza si computer use. chestii light, doc editing excel etc. si conta primara part time so peste vara.

 

Coca, sa va fie de bine iesirea! ceva special in plan, sau doar hai hui?

 

eu mi-am mutat lista de lectura de iarna pt vara, m-am reapucat de Hemingway - Farewell to Arms, The sun Also rises and The old man and the sea. N-am avut timp de ele. eu tot muncesc la farewell to arms, T de gura mea mai citeste din the sun also rises si A a avut, coincidenta, de citit de old man and the sea pt scoala :)

 

acum ca e vara vreau sa stau la soare sa citesc, dupa ce terminam gradinaritul de primavara.

 

Va las. happy friday, ma duc ma sa apuc incet de munca...



#127
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.028 mesaje

Postat 13 mai 2022 - 18:46

Mcoca, La Multi Ani Evei! Implineste cumva 10 ani? Maya cum se simte? Presupun ca e incantata de experienta.

 

Monica, m-am uitat pe un model de subiect de limba romana, pentru Evaluarea Nationala de anul acesta. Interesant format. Fiica-mea l-a rezolvat, s-a gandit ceva mai mai mult la subiectul in care trebuia sa compare textul dat cu o alta opera literara citita, dar pana la urma a scos-o la capat. 

 

Subiectul ”ce fac adolescentii in vacanta de vara” este de actualitate si pentru mine. Eu una sunt de acord sa lucreze - variantele cu lucrul la patiserie sambata sau instructor de tenis sau animator in tabara - toate sunt faine. Hai ca fiica-mea e mai mica, nu are nici buletin, dar la fii-miu m-am cam zburlit asta vara, cand nu avea niciun plan in afara de lenevit. Cu toate oportunitatile din ziua de azi, tu stai si lenevesti aproape 3 luni de zile?

Anul acesta va merge la o scoala de vara in Franta - la aceeasi facultate unde ar fi trebuit sa mearga cu Erasmus. Timp de 3 saptamani vor invata sa construiasca drone. Si-a mai depus depus dosarul si la o alta scoala de vara, in Belgia, va afla raspunsul la sfarsitul lunii (nu se suprapun cele doua, sunt in iulie si august). 

 

Ideea este nu piarda acest timp - pot sa invete lucruri noi, sa faca inot, tenis, catarari, o limba straina etc. 

 

Eu am facut facultatea in intunecatii ani 93 - 97  [:)] . Nici vorba de lucru part-time pe atunci sau poate habar nu aveam eu pe ce lume traiesc. Prima vacanta de student am petrecut-o acasa, citind zeci de carti imprumutate de la biblioteca judeteana. Din anul II am inceput sa-mi petrec verile pe munte, cu rucsacul in spate si cu resurse (financiare) minime, dar am simtit ca traiesc cu adevarat. Preocuparea noastra principala (a mea si a colegilor de facultate) era sa invatam si sa luam bursa. Astia erau banii nostri de buzunar. Studentii de azi pleaca cu work and travel in SUA si viata lor arata cu totul altfel.

 

In seara asta am avut cod portocaliu de furtuna, dar pana la urma nu a fost asa rau. Nici macar nu a plouat prea mult, desi tare ar mai fi fost nevoie.



#128
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.028 mesaje

Postat 13 mai 2022 - 18:59

In ceea ce priveste planurile de viitor, fiica-mea si-ar dori profilul mate - info la unul dintre cele 3 colegii bune din oras (dintre care 2 sunt la 10 minute de casa, deci ar fi de preferat). Daca nu va avea medie de mate - info, va opta pentru Stiintele Naturii (desi nu-i prea place chimia). Are o minte aplecata spre stiintele exacte, asa ca nu se vede facand altceva. 



#129
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 13 mai 2022 - 22:54

Multumesc pt urari. A facut 9 ani acum 2 saptamani. 

Am iesit la o plimbare prin orasul vechi, mancat la o terasa, luat o inghetata dupa :). Facut pe turistii adica. A fost f fain, ne-am amuzat amandoua.



#130
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 14 mai 2022 - 09:23

Qarina,

cantonamentul tine o saptamana, dar anul trecut L. nu a fost, era prea mica si abia incepuse cu judo ul. Daca ne hotaram unde se duc, putem sa ne mai lipim la un camping, locatie si noi pe langa.

 

Deci sapt asta a fost sport pe paine. Am fost la examenul de centura aseara. O sala mica, mica si puhoi de lume. [:D]   3,5 ore a durat.

Si am vazut printre cele mai faine sali de sport. Cu perete de catarare,cu geamuri imense , sa intre lumina, cu echipamente/saltele noi.

Si afara amenajat ca o gradina japoneza.  [il]  [il]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -