Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#111
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 05 mai 2022 - 16:45

mi-a placut matematica foarte mult si nu era tema sa nu o stiu. dar fix asta fac si acum. 

 

da mai, al meu a avut teza azi la arta. 

la muzica a renuntat ca era mai stresant. opere, stiluri clasice etc etc. cantari la intrumente. 

si nota de la arte intra in media de bac. 

 

si al tau isi ia an sabatic?

 

eu am povestit acu in ro despre anul sabatic al lu fiimiu si multa lume s-a uitat la mine ca la nebuna. ca stric viitorul copilului. nu am mai dezvoltat.

 

 

----

 

ala mare face meditatii cu un copil, in privat. e copilul unuor prieteni, clasa 6-a. Domane are atata technica in el ca nu imi vine sa cred.

 

aseara imi povestea ca a venit copilul cu computer de calculat. si nu ii interzice sa il foloseasca, ii zice: poti sa il lasi acolo, dar sigur nu o sa iti trebuiasca. si copilul nu l-a folosit.

 

azi imi scrie mama copilului: auzi? nu stiu ce ii face R copilului meu, dar a inceput sa lucreze singur la mathe  [il]

castiga pe doua sedinte de 90 minute 45e. [bib] /saptamana. 

i-am spus sa nu se incarce si sa isi faca prioritatile lui si el e mereu pe primul loc.

copilul asta tre sa ma tin de el [ups]  

dar daca nu il aveam pe cel mic, as fi zis ca toti copii sunt asa painea lu Dumnezeu  [fri]



#112
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 05 mai 2022 - 16:45

mi-a placut matematica foarte mult si nu era tema sa nu o stiu. dar fix asta fac si acum. 

 

da mai, al meu a avut teza azi la arta. 

la muzica a renuntat ca era mai stresant. opere, stiluri clasice etc etc. cantari la intrumente. 

si nota de la arte intra in media de bac. 

 

si al tau isi ia an sabatic?

 

eu am povestit acu in ro despre anul sabatic al lu fiimiu si multa lume s-a uitat la mine ca la nebuna. ca stric viitorul copilului. nu am mai dezvoltat.

 

 

----

 

ala mare face meditatii cu un copil, in privat. e copilul unuor prieteni, clasa 6-a. Domane are atata technica in el ca nu imi vine sa cred.

 

aseara imi povestea ca a venit copilul cu computer de calculat. si nu ii interzice sa il foloseasca, ii zice: poti sa il lasi acolo, dar sigur nu o sa iti trebuiasca. si copilul nu l-a folosit.

 

azi imi scrie mama copilului: auzi? nu stiu ce ii face R copilului meu, dar a inceput sa lucreze singur la mathe  [il]

castiga pe doua sedinte de 90 minute 45e. [bib] /saptamana. 

i-am spus sa nu se incarce si sa isi faca prioritatile lui si el e mereu pe primul loc.

copilul asta tre sa ma tin de el [ups]  

dar daca nu il aveam pe cel mic, as fi zis ca toti copii sunt asa painea lu Dumnezeu  [fri]



#113
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 10 mai 2022 - 11:44

Hello, hello

 

va las o cafea tarzie.

La noi tot program aglomerat.

Sapt trecuta am vizitat o cunostinta care are long covid. S a transformat omul, a facut burta, oboseste repede, nu are energie. A renuntat la sport.

Am mai urmarit o ancheta cu o mama, tot asa afectata. Dureri de cap, hipertensiune, lipsa de energie. Dupa amiaza pus si simplu se culca si sorul avea grija de cei trei copii. Si de meserie era infirmiera si fusese pe la 20 de controale, ca sa vada ce si cum.

 

Si un subiect cu cat de impartiale sunt notele (ca profesorii sunt tot oameni) , depinde de sezon, (iarna se dau note mai mici) daca esti fata si scrii frumos si esti ordonata, daca parintii tai au prestanta, daca esti imigrant. Sunt profesori care dau mai usor note mari, ca sa incurajeze elevii si sunt profesori exact pe invers.

Multe, multe lucruri au spus. De o fata care ajunsese sa aiba probleme digestive, refuza sa mai mearga la scoala, etc. Problema e ca multe scoli dau frumos in acte, dar realitatea din spate e tare trista. 
 

La noi e vremea tare schimbatoare de la 25 gr , trecem la furtuna cu fulgere si tunete. Plus      o gramada de polen care se pune peste tot, pe terasa, pe jalizele, grrrr

 

Sper ca toata lumea e in forma si optimista. 
 

[flo2]  [flo2]



#114
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 10 mai 2022 - 14:28

J,

 

am primit emailul de la tine. Nu l- am ascultat . Azi când plec de la servici. 

 

ieri am început serviciul, la birou după o luna de concediu medical și după 2,ani de online și după 9 ani de part-time . 
meu știu ce a fost in mintea mea sa trec la voll- tine. 
ideea ca făceam ore suplimentare. Mi se plăteau dar m- am saturat sa am șeful pe cap sa ini iau ore libere și sa nu fiu sigura ca mi se plăteasc. Nah. Sunt stresată stresată . 
Azi parca e mai bine. Sunt un pic in panica. Cu toate ca pot cere oricând și 15 ore

De dimineața am fost cu copilul mic la o cafenea, mâine îl iau pe cel mare. 
 

am pus un nuc in Grădina  [fri]

 

in rest încerc sa inițiez echipa mea in pcm model. I- am inebunit pe ăștia de la birou cu neuroștiința . 
v- am spus ca citesc cu fii-miu cartea lu Matthew Walker aia cu somnul . El in germana, eu in românește . 
 

cu notele, tot se verifica la copii mei. 
dar cel mai consecvent la noi e tatal lor care convinge orice profesor ca totul e in regula . Așa ceva  [:-)))] . Nu a lipsit la nici o ședința cu părinții . 



#115
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 mai 2022 - 11:00

Foarte tare esti cu matematica!  [flo2]

Si mie mi-a placut, dar nu suntla un nivel extrem de ridicat. Le-am mai putut ajuta pe fete in timpul scolii online, fiind vorba de mate de gimnaziu. La liceu nu cred ca ma mai descurc asa bine :))

 

Cu anul sabatic, sa pauza intre liceu si ce vrei sa faci mai departe, sa stii ca iti dau dreptate. Este un bun prilej pt copil de a se "aerisi" la creier dupa 12 ani de scoala, sa se gandeasca ce vrea sa faca, sa lucreze ceva, sa fie in cautari. Noi aici in tara (vorbesc in geneal, nu de mine neaparat sau de cineva anume) nu suntem obisnuiti cu conceptul asta. La noi se considera ca da, 1 an de pauza = 1 an pierdut din viata in care copilul nu face nimic (aici ma refer la copii seriosi, nu la golaneala si stat aiurea pe strazi in sensul rau al cuvantului). Pe vremea lui Ceausescu, de ex era considerat un mare esec daca nu intrai din prima la facultate (unde se intra greu, concurenta mare, nu ca acum). Pur si simplu pt parinti era o tragedie: trebuia tinut inca un an acasa, sa invete, sau in fabrica sa se angajeze (si daca era vrba de parinti cu studii superioare, se simteau rusinati ca uite, copilul lucreaza nu stiu unde - mai bine il mai tineau un an fara sa faca nimic), pt baieti era amenitarea luatului in armata (fara studii se facea armata 18 luni, daca faceau facultate, te luau dupa absolvire, dar faceai 6 luni si erai considerat cu grad superior si era mai ok), nu stiu...parca mort-copt trebuie sa iei la facultate... Nici nu se punea problema de an sabatic... eu nici nu am stiut ce inseamna pana acum cativa ani.

 

Dar in zilele noastre, unde ai ceva oprtunitati de lucru, voluntariat, tot felul de actiuni... daca nu esti ferm hotarat dupa clasa a 12-a si BAC, atunci merita sa te gandesti un an si sa vezi incotro o apuci. Erau cazuri cand copiii au facut facultatile alese de parinti (uneori nici eu nu stiau exact ce vor si se luau dupa parinti) si pe urma au constatat ca nu le place de nici o culoare... pana la urma mai bine 1 an sabativ pierdut, decat 4 ani pierduti la facutate unde nu-ti place.

 

Pana la clasa a 12-a cu Bac, e cam musai, ca sa poti avea niste oportunitati onorabile, mai multe alternative... Cu mai putin clase, optiunile iti sunt mult limitate...

Pt fete de ex....asta as avea pretentia sa faca, sa aiba liceul cu bac terminat. Pe urma...sa faca ele de vor, fie la universitate, fie la alte tipuri de cursuri....

 

Succes copiilor tai la scoala!  [flo2]

Noi mai avem 1 luna in cap, pana la examenul de cls 9...

(bine, si la anul o luam de la capat ca va fi Ana cl 8)

mi-a placut matematica foarte mult si nu era tema sa nu o stiu. dar fix asta fac si acum. 

 

da mai, al meu a avut teza azi la arta. 

la muzica a renuntat ca era mai stresant. opere, stiluri clasice etc etc. cantari la intrumente. 

si nota de la arte intra in media de bac. 

 

si al tau isi ia an sabatic?

 

eu am povestit acu in ro despre anul sabatic al lu fiimiu si multa lume s-a uitat la mine ca la nebuna. ca stric viitorul copilului. nu am mai dezvoltat.

 

 

 



#116
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 11 mai 2022 - 11:57

Maya a plecat in Germania. Era tare emotionata, stresata, bucuroasa :). Trenu avu 30min de intarziere, alta agitatie.

Acu a mica e in al 12 cer; singura cu noi... In week facem aniversarea ei, cu sleep over. A facut liste de cumparaturi, liste de activitati. E la 200%

 

Cu anul sabatic, depinde ff mult de cultura tarii. In Franta nu se prea ia dupa BAC. MAi degraba in facultate am auzit ....



#117
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 12 mai 2022 - 08:24

Neata!

 

Cu anul sabatic parerea mea e ca depinde si de copil si de tara. Eu de abia asteptam sa ma car de acasa. Nu concepeam sa stau un an cu ai mei si fara sa merg la scoala. Colega mea de banca nu a intrat din primul an la universitate si a fost un an greu de suportat pentru ea. Intr-un orasel mic de provincie nu avea ce sa faca in afara de pregatiri si invatat. Doar in we ce se mai putea intalni cu fostt colegi dar nici atunci mereu. 

 

Pe aici unii copii il iau, unii nu.

Unii mai cu bani il iau ca sa calatoreasca  [:D] . Nu e cazul la noi.

Oricum, eu nu ma bag daca fimea vrea sa il ia atunci sa se descurce, sa isi faca planul ce face in acel an. Daca e destul de matura sa ia decizii atunci sa si le asume. Banuiesc ca ideea e sa munceasca si sa se hotarasca daca va merge la universitate sau la ceva cursuri pentru o specializare. 



#118
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 12 mai 2022 - 10:17

Matthew Walker are o voce fantastica, e asa calm si placut, are si pe youtube filmulete. F educativ.

Eu am urmarit asta despre stres, hrana si alte teme interesante.

 

https://youtu.be/l9QO0JlnU8w



#119
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 12 mai 2022 - 10:22

Buna dimineatza,

 

[cit]  [cit]

Elkia, as zice ca iti faci de lucru, doi copiii la gimnasiu, si cu toate pe cap, vollzeit hmmm  [:-/] , mult succes ! 

coca, distractie placuta fetelor  [cri]

 

Dana vio, tot asa ocupata? sau s a mai linistit la job? 

Iar am primit e mail de la scoala , ado  face comicarii la sport, ar putea avea nota maxima, dar el nu si nu  [hop]

 

[flo2]  [flo2]



#120
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 12 mai 2022 - 10:27

Eu mi-as dori pentru ai mei sa inceapa sa lucreze in vacanta, macar o luna. Ar avea luna iulie complet libera, timp ar fi. Doar ca nu am nici o idee in orasul asta unde si ce ar putea face ei pt asa o perioada. Nu stiu . Rares s-a inscris voluntar in tabara de engleza in care a fost si anul trecut si probabil va merge acolo cateva saptamani. E foarte bun si asa. Dar Bia parca vad ca va sta in pat cu telefonul in mana 3/4 de vara. (in vacanta de Paste a stat 3 zile in aceleasi pijamale, zi si noapte, s-a ridicat doar ca sa manance si sa mearga la baie. Atunci am inteles-o pt ca era f obosita si avea nevoie sa "zaca" , sa isi incarce bateriile) . 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -