Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vanitatea bate-o vina


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Myluckystar

Myluckystar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 martie 2022 - 15:25

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 4 - Pagină 4 - Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ... - Forum Desprecopii, Discutii despre parenting si copii

 

        Fac parte dintr-o familie numeroasa.O familie cu bune si cu rele in care dinamica se schimba, membrii familiei divorteaza, se muta in alte tari, urca sau cad de pe scara sociala. Una din membrele familiei mele e membru de baza pe acest site din 2003. De-a lungul timpului si-a scris toata viata aici , inclusiv detalii din viata mea privata si a descarcat aici tot ceea ce nu a avut curaj sa spuna in fata barbatului ei,mamei ei ,copiilor si familiei extinse in general.

        Sus aveti linkul cu ceea ce a spus referitor la nasterea copilului meu , copil care astazi are 18 ani si care ar putea citi descrierea nasterii ei in ochii cumnatei mele.

        Pe langa faptul ca nu a fost prezenta la eveniment deci nu avea cum sa auda urletele mele de pe coridor , a reusit sa transforme in ceva hidos cea mai frumoasa zi din viata mea. O femeie care se vrea cu pretentii, o doamna , un fost manager de firma , o femeie care a studiat a simtit nevoia din vanitate sa-si minta prietenii de pe forum.

       O sa ma intrebati de ce reactionez asa tarziu. De ce nu i-am spus ei. Reactionez asa pentru ca i-am scris, am intrebat-o de ce a simtit nevoia sa exacerbeze situatia ei si sa o minimalizeze pe a mea si mesajul sta nevizualizat de ieri.

         Draga mea , nimeni nu a scos copilul cu forcepsul in urletele mele , epidurala mea nu a prins pentru ca initial au bagat o doza mica, urmand sa o mareasca in timpul necesar dilatarii. lar la nasterea copilului meu pe coridor era doar sotul meu, nimeni altcineva asa ca nu ai cum sa spui ca pe durata in care tu ai stat in spitalul tau renumit nu ai auzit ( te citez) nici o alta mamica urland asa.

        Singura data cand ai venit la spital, impreuna cu sotul tau si prietenii nostri comuni ai stat in foisor in curtea spitalului, nu ai intrat in incinta ca sa simti olfactiv holurile cu iz de clor , si zugraveala care statea sa cada si fiica mea nu se nascuse inca.

        Cat despre faptul ca ai subliniat la sfarsit ca tu ai ales mai intai spitalul si apoi doctorul fiecare e liber sa aleaga ce vrea pentru el. Eu am ales doctorita Deliana Puiu, Maternitatea Sf Imparati Constantin si Elena , fostul Titan. Si in acel spital ieftin , personalul a fost impecabil .

        Cand te crezi mai mult decat esti, cand te dai altcineva decat esti , cand incepi sa faci comparatii intre cine esti tu si cine sunt altii vine viata si te pune la locul tau. Asta ca sa nu mai zic ca o doamna sau o persoana cu educatie niciodata nu se preteaza la asa ceva.

        



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 18 martie 2022 - 16:02

De telefon ai auzit?

Hai, ca prima data când ți-ai spălat rufele murdare în public am zis c-o fi o greșeală, o scăpare, o întâmplare. Dar se pare ca nu. Din câte îmi amintesc, cumnata ta și-a cerut scuze în mod public, apoi ați discutat și părea ca v-ați împăcat. 

Ce crezi ca rezolvi dacă vii cu pâra pe aici, vrei s-o certam noi pe cumnata ta, s-o dam la gazeta de perete, s-o scoatem în fata careului, s-o facem de rușine în târg?

Rezolvați-va problemele în familie. Este foarte urat cum procedezi. Da, poate și ea a greșit scriind multe detalii din viata personala, dar nici tu nu ești mai prejos, când vii cu chestii din astea.

 



#3
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 18 martie 2022 - 16:39

Acum si tu Corina, unii se simt bine sa exagereze anumite situatii, altii se simt bine sa ii puna la punct. E loc pentru toti pe planeta si pe forum.

 

Noi care ne citim de multi ani am descoperit cumva si cum sa filtram "adevarurile" fiecaruia. Dar chiar si asa poate avem uneori nevoie de cineva sa ne deschida ochii si mai mult.

 

Intamplator, am fost pe coridoare la Municipal in 2004 si da, spital curat, frumoase desene pe pereti. Dar, tin minte ca ni s-a spus ca se poate sa fii externata la o zi de la nastere chiar si la cezariana. Mie nu mi s-a parut o idee buna, mai ales la primul copil.

 

Iar faptul ca unii aleg spitalul si mai intai doctorul zau ca ma lasa rece. Fiecare face cu simte. E usor sa critici cand te-ai vazut cu sacii in caruta. 



#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 18 martie 2022 - 16:41

Pfff,

cata lume crezi ca mai citeste un subiect ingropat din 2014? Extrem, extrem de tarzie interventia ta. 
Si eu parca tin minte ca micky si a cerut public scuze.
 

Pe forum mai sunt barfe din astea cu soacra, cu ex-a , cu cumnata, cu vecina.Unii pun si poze cu familia  si dau lux de amanunte ce fac/unde stau/unde muncesc, etc. uneori chiar se incalca o limita a bunului simt, dar asta e. 
 

corina, votul negativ nu l am dat cu intentie.



#5
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 18 martie 2022 - 16:48

Judoka, probabil se doreste stergerea acelor mesaje.

 

 

Si ca tot s-a adus in discutie varsta de 18 ani ma gandesc cate mesaje "aiurea" om fi scris si noi in ochii adolescentilor nostrii deveniti adulti care pot comenta detaliile intime legate de meniul lor din timpul diversificarii sau cat de repede au mers de-a busilea. Pfoai, mi-ar trebui inca 18 ani sa merg in urma sa sterg, modific, etc.



#6
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 18 martie 2022 - 17:20

Nici nu merita sa fie citit subiectul tău! Foarte urat ce faci și nu înțeleg motivul.




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -