Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Maternitati/medici de care sa te feresti - Polizu - Doctor Esanu


Fara raspunsuri la acest subiect

#1
silviasilvia1018

silviasilvia1018
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 25 februarie 2022 - 11:27

Buna dragi burtici. 

 

Mai jos o sa va povestesc experienta mea cu doctorul Esanu de la maternitatea Polizu.

 

Cand am ramas gravida pt a doua oara am zis ca nu mai vreau sa nasc la Giulesti unde am nascut prima oara pt ca vreau sa stau cu bebe in aceeasi camera, la Giulesti nu se putea acum 4 ani, acum nu mai stiu dar am decis in urma unei recomandari sa merg la Polizu la dr. Esanu.

Pe timpul sarcinii ne am vazut de 2 ori insa am comunicat foarte des, eu mi am facut analize si ecografii la orivat din comoditate. Domnul doctor stia ca voi naste cu cezariana datorita nasterii anterioare si sarcinii cu risc pe care o aveam. In saptamana 37 intr o miercuri mi s a facut rau noaptea acasa si am fugit de dimineata la spital unde imediat dupa internare au inceput contractiile. Merg la blocul operator, veam contractii puternice neregulate. Ma pune la monitor, contractii, bebe cu ritm cardiac mare. La pranz ma scoate de acolo si ma duce in salon. Imi explica de ce trebuie sa ma monitorizeze, ca nu ma poate opera ca e devreme etc. Imi spune ca vedem pana vineri dar vineri sigur ma opereaza daca situatia e la fel. Joi am avut contractii iar, ma durea si burta. Nu a venit nimeni la mine decat "regina" pe care nu o interesa starea ta...ea venea la vizita si gata, trebuia sa vada paturile ocupate si paturile la locul lor, da, nu glumesc paturile de pe pat trebuiau aranjate intrun anumit fel. Vine ziua de vineri, eu abia ma puteam misca, mi se facusera o groaza de perfuzii cu no spa. Eu aveam contractii, mi se aduce monitorul si surpriza, bebe ritm cardiac foarte crescut iar. Rog asistenta sa vb cu medicul de garda sa mi faca macar o ecografie (nu, nu mi s a facut la internare, am vb cu medicul Esanu 1 minut cand mi a zis ca nu ma opereaza etc). Vine medicul de garda, imi face ecografia si imi spune ca bebe e extrem de jos si ma trimite la blocul operator. (bebe era cu capul in jos, angajat inca de la 34 de saptamani dar acum cazuse de tot). La blocul operator bebe cu tahicardie, eu cu contractii, mai mititele ce i drept. Se discuta cu medicul meu telefonic si se decide sa merg in salon. Ritmul cardiac al bebelui era de peste 200. Ma duc in salon si astept....astept. A venit, mi a facut un control manual oribil si imi spune ca nu sunt dilatata si ca nu nasc. Vedem luni, daca e tot asa nasc luni. Am stat cu dureri, contractii si ritm crescut la bebe tot weekendul, se mai potoleau, ma mai apucau in fine, eu speram ca bebe e ok si ca nu o sa il afecteze, eram speriata sincera sa fiu. Vine ziua de luni, inainte de pranz vine si medicul, imi face iar un control manual oribil, imi zice ca sunt dilatata foarte putin si mai vedem miercuri. In momentul ala mi a sarit mustarul si am decis sa plec din spital pe proprie raspundere. Mi a zis sa iau acasa ceva supozitoare pt dilatatie si sa merg miercuri la control. Repet,pt cezariana, sarcina cu risc, eu cu contractii si bebe cu fluctuatii mari de ritm cardiac astepta sa ma dilat... La externare nu am primit nici o foaie cu ritmul cardiac al copilului, am primit niste foi din care reiese ca eu plec din spital fara nici o chestie, cu niste contractii, cu nitica dilatatie si cam atat. Revine la control. Sun o prietena care si ea nascuse recent si o intreb cum se numeste medicul cu care a nascut ea care mi a spus ca lucreaza si la Pantelimon. Il sun, stabilim sa ne vedem la control a 2 a zi. Merg la control si dupa ce ma vede mai ca si a pus mainile in cap, mi a zis sa mi fac testul covid si urmatoarea zi sa ma internez la Pantelimon ca e obligatoriu sa nasc cat de curand. Am nascut miercuri, m a operat medicul salvator caruia ii datorez mintea sanatoasa. Daca mai stateam cu dute vino la polizu ajungeam la Bagdasar. La Pantelimon foarte frumos, totul renovat, bebe cu tine in salon, cadrele medicale super... Nota 10




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -