Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gradinita IKN sector 2


Fara raspunsuri la acest subiect

#1
silviasilvia1018

silviasilvia1018
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 25 februarie 2022 - 10:41

Buna mamici si tatici, 

 

As vrea mai jos sa va spun parerea mea dupa experienta avuta in cadrul gradinitei International Kindergarten and Nursery (IKN) sector 2 Bucuresti.

Am inscris baietelul in luna Iulie 2021 (inainte de inceperea oficiala a anulul 2021-2022). Gradinita superba, spatii nu foarte mari dar decente pentru grupe de maxim 10 copii, spatiul de joaca destul de ok pentru iesit afara in 2 serii aproximativ 45 de minute 1h fiecare serie. Mi au facut o impresie deosebit de buna cadrele didactice desi nu le am cunoscut pe toate. Directoarea de asemenea mi a lasat o impresie exceptionala si implicarea ei mi se parea mai mult decat poti cere. Erau putini copii in grupa, organizarea nu era stralucita deoarece nu erau facute grupele propriu zis si copiii stateau cu educatoarele prin rotatie mai ales ca era vacanta, perioada concediilor etc. Toate bune si frumoase, incepe anul scolar oficial. Dupa aproximativ 2 saptamani copilul meu (care este extrem de sociabil, iubeste sa mearga la gradinita, sa aiba parte de experiente noi si joaca toata ziua) a refuzat sa mai mearga la gradinita. Plangea zi de zi dimineata ca el nu merge, de unde se trezea singur poate chiar si cu o ora inainte entuziasmat ca merge la gradi. Nu ne am ambalat prea rau pentru ca fiecare copil trece prin perioade de acest gen. Mai ales cand la gradinita vede ca majoritatea copiilor adusi urla si isi plang sufletul ca sunt lasati la gradinita. Copilul nostru plangea cand il lasam si ma ruga sa l iau acasa, sa nu il las acolo, nu credeam ca suntem parinti rai si ii explicam ca trebuie sa stea acolo ca vom veni sa l luam, ca acolo se joaca etc, il lasam rosu la fata urland (el, uncopil foarte calm si subliniez, foarte calm, docil cu care te puteai intelege). Cam prin luna Octombrie mi s a comunicat de catre directoare ca al nostru copil este foarte neastamparat, ca deranjeaza orele ca se prosteste si este obraznic (nici pana atunci nu fusese usa de biserica stiam ca o deranjeaza pe o colega pe care o place, stiti cum sunt baieteii de 3 ani care "se indragostesc", mai imping, mai ciupesc dar nimic grav) , intreband educatoarea aceasta a venit cu un raspuns ca la corporatie, ca este o acomodare care dureaza mult in primul an, ca are o perioada etc, de fapt asta cu are o perioada aveam sa o aud foarte des. De unde copilul povestea in fiecare seara ce facuse la gradinita a i ceput sa nu ne mai zoca nimic si sa tragem cu clestele de la el cuvintele. Nu mai dezvolta activitatile din ziua respectiva iar cand il intrebam daca a avut o zi buna nu mai raspundea. Acasa vorbeam cu el sa nu mai fie ibraznic sa fie mai linistit etc, el este copil energic dar ce copil la 3 ani nu este. Am discutat la gradinita despre comportamentul lui si aflu ca de fapt el imita alti copii dar pentru ca vrea sa fie mai presus exagereaza si de aici se ivesc problemele cu el. Ok, am pus cu el acasa problema altfel si incercam sa ajungem la un consens. Aveam senzatia ca ma lupt cu morile de vant, ca nu mai este copilul meu, cel ascultator si cuminte,  care sare in sus de bucurie cand il duc in parc sau cand il iau de la gradinita. La gradinita nu prea ma intalneam cu educatoarea si informatiile le primeam pe whatsapp dupa ce intrebam eu de copil, activitati, lovituri incasate etc, nimic din proprie initiativa, nu imi spunea nimeni nimic, nici ca mananca, nici ca doarme nici ca eu mai stiu ce. Trebuia sa intrebi tu ce a facut copilul la gradinita si primeai informatiile de care aveai nevoie voie si evident plangerile aferente. Intr i seara copilul vine cu 2 vanatai pe brat una in fata una in spate ca si cum si ar fi prins mana undeva, il intreb, ce ai patit aici, el zoce ca nu stie, (parea ca a vrut sa ia ceva si si a prins mana in usile de la dulap, sau intre dulap si perete in fine, puteai explica acele vanatai) nu am reusit sa scot nimic de la el. Si am mers din rau in mai rau, acasa era horror, copilul super frustrat, noi la fel, incepuse sa ne loveasca cu palmele si cu picioarele. Colac peste pupaza a regresat cu mersul la toaleta. De unde spunea cand face, ori la timp ori in ultimul ceas a inceput sa vina cu hainele schimbate chiar si de 2 ori pe zi, motivul, facea pipi pe el la gradinita. Am intrebat daca spune ca face, daca se ia cu joaca etc, dadeau din umeri si spuneau ca a fost un accident. Trecem mai repede prin amintiri ca sa scurtam. vine copilul acasa si imi spune ca a fost pedepsit si a dormit pe hol pe paturile unul peste altul, fix asa s a exprimat. Pentru ca eram curioasa ce se intampla la gradinita am decis sa ma uit toata ziua pe camere sa vad ce face copilul, nu mai facusem asta pana atunci, ma uitam dar ma uitam 5-10 minute cand stiam ca e ora de engleza si masa ca sa stiu ce trebuie sa dicut cu el seara in caz ca o ia razna (acelea erau activitatile dificile pentru el, acolo isi pierdea atentia si rabdarea si era obraznic). Va zic....ce am vazut m a marcat pe mine dara mite pe cei mici. La gradinita un haos, la grupa mica fiecare facea ce dorea inclusiv baiatul meu, doar fetele erau cuminti. La ora de engleza unul era sus pe scaun, altul se tavalea pe jos altul isi dadea pumni in cap, in fine o imagine pe care nu o sa o mai uit. Educatoarele de la 2 grupe erau in sala, amandoua se ocupau cu alte treburi nu cu supravegherea sau cu strunirea copiilor. La un moment dat se ridica una dintre ele (care nici macar nu era educatoarea lui primara) , furioasa il ia pe al meu de o aripa, pe sus si il duce in sala alaturata care era goala. Il pune pe un scaun si incepe sa urle la el (cred ca asta facea din limbajul corpului) eu, inregistram pentru ca mi a dat prin cap sa fac asta cand am vazut ca situatia escaladeaza. Copilul meu a stat 45 de minute pe acel scaun, in sala goala in timp ce educatoarea era ocupata cu completarea unor foi, tot in aceeasi sala, i s au adus fructele de la gustare dar nu le a mancat, cum ar fi putut sa manance cand sufletul lui era cat un purice. Educatoarea respectiva se mai oprea uneori sa apostrofeze copilul. In acea zi copilul a facut pipi pe el de 2 ori, si eu as fi facut... De mai multe ori in o asemenea atmosfera. Am mai vazut cum copilul meu era luat pe sus de la masa si mutat singur la o alta masa pentru ca se incardasea cu alti copii si erau galagiosi, am vazut cum i se ia mancarea din fata pentru acelasi motiv. Inchipuiti va cum e sa ti vezi copilul la masa, fara mancare in fata in timp ce ceilalti basculeaza de zor... oribil. Asta s a intamplat in 2 zile, copilul a venit iar vanat si am jucat jocul eu sunt tu iar tu esti educatoarea, frumos joc, asa am aflat cum e pedepsit, cum e luat pe sus, cum plange mult la gradinita pentru ca nu se joaca, era permanent pedepsit. El saracul nu incepea niciodata obraznicia si chiar daca ar fi inceput el...este inadmisibil sa te porti asa, noi acasa si mai porci, tot pe el il certam si incercam sa l "educam". Stau de vorba cu directoarea, ii arat imaginile din zile diferite, ce credeti, cumva copilul meu era vinovat pentru ca educatoarea respectiva isi pierdea rabdarea, copilul era vinovat pentru comportamentul abuziv asupra lui.... MOTIVATIE TIPICA A ABUZATORULUI.... cel abuzat era vinovat de aceea am fost indreptatit sa o fac. Am decis sa l mai lasam o luna timp in care gradinita trebuie sa ia niste masuri printre care despartirea copiilor "problema". Sa nu mai stea unul langa altul la ore, sa nu mai stea unul langa altul la masa ca se monteaza unii pe altii si iese haos din care doar copilul meu trage ponoasele pentru ca ceilalti nu merita sau au alte probleme de comportament si nu e cazul sa se intervina cu ceva extra cum ar fi pedepse (dar copilul meu e ok sa le primeasca) . Ok, de inteles, nu stresezi un copil care are deja probleme dar cu al meu ce ai? Daca vrei sa l inveti ceva il inveti prin exemplu, e clar ca metodele nu dau roade din moment ce problemele persista si se maresc. Ei bine, in acea luna de proba in care am decis sa l mai lasam copilul a inceput sa vb foarte urat, am inceput si eu sa ma plang la gradinita, nu e posibil ca un copil de 3 ani sa vorbeasca in halul ala, unde il trimit?!?!?. Spre sfarsitul perioadei primesc mesaj de la directoare prin care ma anunta ca al meu copil este imposibil, nu se poate lucra cu el si este din ce in ce mai rau comportamentul lui. Nu m am mai abtinut si i am spus ca ultima zi a lunii este ultima zi in care copilul se va prezenta la gradinita. Nu au putut gestiona o situatia iar copilul meu a avut de suferit foarte mult. Il extrag din conjunctura pentru binele lui. Nu va zic, m am simtit ca la cancelarie...ca eu am impresia ca ei nu sunt in stare dar copilul meu in sus, copilul meu in jos....cum e posibil ca un copil de 3 ani sa dea peste cap o gradinita intreaga. Ne a trimis la psiholog....si pe mine si pe el. Intradevar am simtit ca vorbesc cu o persoana matura, cu capul pe umeri si comportament pretabil unei direcotare educationale a unei gradinite destul de renumita in zona (sunt sarcastica). In acel moment orice dubiu as mai fi avut ca fac o greseala sau ca mi bat joc de copil mutandu l dupa ce isi facuse "prieteni" a disparut. Mi am dat seama de ce urlau copiii aia in poarta gradinitei, mi am dat seama de ce copilul a regresat cu toaleta, mi am dat seama ca daca vreau un copil echilibrat trebuie sa si petreaca timpul cu adulti echilibrati. Cu parere de rau, feriti va de aceasta gradinita, sunt si alte optiuni...nu merita din nici un punct de vedere sa lasi copilul acolo. Totul e duoa program, copilul nu e incurajat sa se incalte, imbrace, dezbrace singir pt ca nu e timp, ca pe papusi ii imbraca si dezbraca....mult mai eficient. Sa manance singuri....nici vorba, nu e timo, 15 minute oentru 2 feluri de mancare nu e de ajuns asa ca li se basculeaza mancarea in gura desi li se spune sa nu mai faca asta deoarece opresc copilul din evolutie, se leneveste etc. Dupa ce am retras copilul de acolo in 2 saptamani a fost ca inainte. A revenit a fi copilul energic, curios, ascultator, receptiv si rezonabil care era si inainte. Mananca din nou singur cum o facea de la 2 ani, se imbraca si dezbraca singir (cum se pricepe el mai bune si cu putin ajutor) Am fost si la psiholog unde ni s a confirmat ca avem o minunatie de copil fara nici o nevoie sau atentie speciala. Fara a povesti intamplarile ni s a recomandat sa fim atenti la colectivul unde dorim sa l ducem. Recomandare pretabila oricarui copil de 3 ani ai carui parinti doresc sa si inscrie copilul intr un mediu exclusiv in detrimentul celui inclusiv.

Am invatat multe din aceasta experienta. Am invatat sa pun la indoiala judecata mea si sa ma iau mai mult dupa starea de spirit a copilului meu, ea spune totul. Am gasit o gradinita minunata un mediu inclusivist unde un copil de 3 ani se dezvolta frumos si armonios acumuland experiente. 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -