Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Razboi in Europa


1199 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 februarie 2022 - 16:11

Eu nu cred ca Nato trebuie sa intre in acest razboi. Ucraina abia azi si-a inchis ambasada la Moscova -abia azi  [:-)))]

Eu personal nu sunt fan al acestui Zelinky si am fost scandalizata cand NU a numit romanii ca fiind o minoritate in Ucraina.

Am rude in Cernauti  si stiu de la ei ca Ucraina isi trateaza minoritatea romana cu mult dispret.



#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 februarie 2022 - 19:22

Am rude in Cernauti  si stiu de la ei ca Ucraina isi trateaza minoritatea romana cu mult dispret.

 

In 2020 sau 2021 Ucraina a interzis invatamantul in limba romana, care fusese anterior permis, romana fiind considerata limba regionala.

 

În 2017, Poroșenko mai semnase și legea învățământului, care stabilește că învățământul trebuie efectuat doar în limba ucraineana. Până anul trecut, 2020, limbile minoritatilor nationale au putut fi predate până în clasa a cincea, dar de la 1 ianuarie, practic întreaga școlarizare începând cu clasa I a trecut integral pe limba ucraineană. Învățământul în limbile minorităţilor mai este disponibil doar în grădiniţe şi parțial în unele şcoli primare.

 

sau aici: https://adevarul.ro/...96da/index.html

 

(intre timp, Romania se pregateste sa primeasca cca 500.000 de refugiati ucrainieni, in caz de)


Editat de Pepco, 24 februarie 2022 - 19:24 .


#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 24 februarie 2022 - 19:28

cred ca nu or sa se mai amuze atita cind UK o sa le înghețe conturile părinților lor. Ca asta vor sa facă. Sa înghețe conturile tuturor oligarhilor ruși, care îl sprijină cu bani pe animal.

 

edit. Nu numai UK, USa, Franța etc

 

 

x


Editat de Collins20, 24 februarie 2022 - 22:50 .


#14
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 februarie 2022 - 23:51

si pe aici (chiar in orasul meu) am vazut tipe care si-au pus steagul rusiei pe fb la profil si il sustin pe nebun  [vom]  imi spuneau sapt trecuta ca nu, ca nu va invada, ca el nu e de vina, ca el vrea pace...bla, bla bla...tampenii!

 

eu nu stiu cum, dar astia chiar il cred si il sustin.



#15
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 25 februarie 2022 - 03:37

Cred că problemele minorității românești din Ucraina și cât de simpatic sau antipatic e președintele lor nu trebuie să ne abată atenția de la cine este agresorul și cine victima în acest conflict.

Să nu ne facem iluzii, după Ucraina urmează țările baltice, Moldova (cu pretextul Transnistriei) și nu se va opri.

 

Este un dictator psihopat care a depășit granițele bolii mentale și amenință toată lumea liberă, toată planeta de fapt, cu ripostă nucleară dacă Vestul se bagă.

 

Nu credeam că în secolul XXI mai e posibil un astfel de război medieval.

 

Putin conduce prin teroare, nu știu cine mai ține cu el în afară de kaghebiștii lui și nostalgicii sovietici. Și totuși e atât de diabolic, a dezvoltat un siatem de represiune atât de sofisticat încât îl urmează ca hipnotizați, spre prăpastie.

Chiar nu se trezește nimeni în anturajul lui să-l asasineze naibii?



#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 25 februarie 2022 - 03:45

si pe aici (chiar in orasul meu) am vazut tipe care si-au pus steagul rusiei pe fb la profil si il sustin pe nebun  [vom]  imi spuneau sapt trecuta ca nu, ca nu va invada, ca el nu e de vina, ca el vrea pace...bla, bla bla...tampenii!

 

eu nu stiu cum, dar astia chiar il cred si il sustin.

Îl susțin și acum, după declanșarea invaziei?



#17
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 25 februarie 2022 - 03:50

E pur si simplu mai ușor de urmărit un subiect pe aceeasi tema deca doua sau mai multe. Din partea mea pot sa se deschidă și 100 dar discuția nu mai este fluida.

Acela era un subiect pre-război, în care dezbăteam ipoteze despre următoarea mișcare a lui Putin. Vremea aceea a trecut.

 

Acesta e un subiect despre războiul, din păcate, în plină desfășurare. Eu cred că e pertinent.



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 februarie 2022 - 09:01

In 2020 sau 2021 Ucraina a interzis invatamantul in limba romana, care fusese anterior permis, romana fiind considerata limba regionala.

 

În 2017, Poroșenko mai semnase și legea învățământului, care stabilește că învățământul trebuie efectuat doar în limba ucraineana. Până anul trecut, 2020, limbile minoritatilor nationale au putut fi predate până în clasa a cincea, dar de la 1 ianuarie, practic întreaga școlarizare începând cu clasa I a trecut integral pe limba ucraineană. Învățământul în limbile minorităţilor mai este disponibil doar în grădiniţe şi parțial în unele şcoli primare.

 

sau aici: https://adevarul.ro/...96da/index.html

 

(intre timp, Romania se pregateste sa primeasca cca 500.000 de refugiati ucrainieni, in caz de)

nu  stiu ce ai dorit  sa subliniezi prin ultima fraza.

Refugiatii ucrainieni din calea rusilor nu au absolut nicio legatura cu hotararile luate de guvern.

 

Si nici cu razboiul actual.



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 februarie 2022 - 09:33

Este razboi. Un razboi crunt.

Pe care trebbuie sa il luam in serios.

 

Ucraina e victima, Rusia e AGRESORUL. Sa nu pierdem asta din vedere. 

 

Din clipa in  clipa Putin poate ataca tarile baltice sau Moldova, sau ameninta Europa cu bombe atommice.

 

Nu doresc  ca NATO sa se implice.

Nu doresc ca acest razboi sa treaca granitele Ucrainei.

Putin a amenintat cu represiunni nemaivazute de la al doilea razboi mondial pe toti cei care vor  ajuta Ucraina.

 

Bogatasii rusi au pierdut zeecci de miliarde de dolari. Sper sa  isi piarda toti banii, ca au sustinut un nnebun care poate distruge planeta.

Si europenilor sa le vina mintea la cap si sa ii scoata din sistemul SWIFT.



#20
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 25 februarie 2022 - 09:43

Este razboi. Un razboi crunt.

Pe care trebbuie sa il luam in serios.

 

Ucraina e victima, Rusia e AGRESORUL. Sa nu pierdem asta din vedere. 

 

Din clipa in  clipa Putin poate ataca tarile baltice sau Moldova, sau ameninta Europa cu bombe atommice.

 

Nu doresc  ca NATO sa se implice.

Nu doresc ca acest razboi sa treaca granitele Ucrainei.

Putin a amenintat cu represiunni nemaivazute de la al doilea razboi mondial pe toti cei care vor  ajuta Ucraina.

 

Bogatasii rusi au pierdut zeecci de miliarde de dolari. Sper sa  isi piarda toti banii, ca au sustinut un nnebun care poate distruge planeta.

Si europenilor sa le vina mintea la cap si sa ii scoata din sistemul SWIFT.

Tocmai ce am citit ca UE a a votat împotriva! [batcap]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -