Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Razboi in Europa


1199 raspunsuri la acest subiect

#1021
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 06 iunie 2022 - 01:04

Au ajuns multi copii in spital nu stiu daca nu cumva au si murit din cauza alergiilor din cauza crizei de lapte.

si B spune ca doar in Aprilie a auzit de criza...parca e pe alta planeta.



#1022
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 06 iunie 2022 - 01:14

acum cu benzina la noi e peste $7 si f multe zone, suburbii  cum spuneam , sunt 100% dependable de masina pt absolut orice.

 

lumea face plinul la masina pe o saptamana cu $100...iar guvernatorul ne spunea ca ne da un check de $200...dah, praf in ochi. din partea mea sa si-l bage undeva.

 

preturile la absolut totul au crescut considerabil, lumea cheltuie peste $500 mai mult pe luna si salariile sunt aceleasi de ani de zile, iar B spunea zilele astea ca lumea o duce bine...parca face misto sau spune sa enerveze si mai rau populatia.

 

iar de preturile la benzina spunea ca preturile ridicate sunt o "incredible transition " away from fossil fuels ...deci e totul cu pretul ridicat de benzina e planificat si voit.

Abia astept sa ne dea statul cate o masina electrica de 70,000, dar  care se incarca direct de la soare, ca s-a intrerupt curentul de 3 ori in ultimele 2 sapt...altfel lumea nu o sa poata sa mai mearga la servici.

 

In timp ce dam ucrainiei bilioane (care de fapt nu se stie unde se duc, cand se duc), populatia de aici nu are lapte la copii, bani sa isi plateasca datoriile, benzina sa mearga la servici... 



#1023
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 06 iunie 2022 - 02:42

Fără să fie vreuna din noi expertă în buget, nu cred că funcționează așa finanțarea ajutorului pentru refugiați.

Fondurile pentru pensii, salarii, medicamente, infrastructură ș.a.m.d. sunt împărțite demult în bugetul total al anului curent. Niciun guvern sănătos la cap nu ia din fondul pentru salarii să dea la alt sector, mai prioritar.

 

Sunt fonduri de rezervă, și mai ales sunt ajutoare externe:

 

https://www.digi24.r...raineni-1944479

 

Refugiații sunt o problemă globală și în mod global trebuie să "ne strângem coatele" cum se spune aici în Québec și să îi ajutăm. Pentru că mâine putem fi noi în situația lor, pentru că sunt semenii noștri.

Fără să ne plângem că ne aglomerează sistemul social și de sănătate.

Pe termen mai lung, trebuie să li se ofere șansa la un loc de muncă, e atâta penurie de personal peste tot încât îmi vine greu să cred că nu sunt locuri de muncă pentru ei. Și astfel să contribuie la societate, cum își doresc atât de arzător unii dintre noi, îngrijorați că refugiații consumă pe degeaba....

Asta le-ar reda și demnitate și o aparență de normalitate a vieții.

 

Cu asta eu personal am încheiat discuția despre refugiații ucraineni și refugiați în general, țapii ispășitori pentru tot, de la scumpirea benzinei la lipsa laptelui praf în State. Deja îmi e greață.

 

 

 



#1024
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 06 iunie 2022 - 07:48

acum cu benzina la noi e peste $7 si f multe zone, suburbii  cum spuneam , sunt 100% dependable de masina pt absolut orice.

 

lumea face plinul la masina pe o saptamana cu $100...iar guvernatorul ne spunea ca ne da un check de $200...dah, praf in ochi. din partea mea sa si-l bage undeva.

 

preturile la absolut totul au crescut considerabil, lumea cheltuie peste $500 mai mult pe luna si salariile sunt aceleasi de ani de zile, iar B spunea zilele astea ca lumea o duce bine...parca face misto sau spune sa enerveze si mai rau populatia.

 

iar de preturile la benzina spunea ca preturile ridicate sunt o "incredible transition " away from fossil fuels ...deci e totul cu pretul ridicat de benzina e planificat si voit.

Abia astept sa ne dea statul cate o masina electrica de 70,000, dar  care se incarca direct de la soare, ca s-a intrerupt curentul de 3 ori in ultimele 2 sapt...altfel lumea nu o sa poata sa mai mearga la servici.

 

In timp ce dam ucrainiei bilioane (care de fapt nu se stie unde se duc, cand se duc), populatia de aici nu are lapte la copii, bani sa isi plateasca datoriile, benzina sa mearga la servici... 

Pretul scris  de tine e pe galon, ceea ce il face in continuare mai ieftin decat in Europa.  Am eu o idee, ce ar fi sa propuneti guvernantilor sa taxeze mult mai mult producatorii si vanzatorii de arme si cu banii colectati sa subventioneze pretul la pompa?! Sau ce ar fi sa cereti lui Trump sa isi plateaca taxele pe care cu atata ravna si le ascunde de ani de zile si din  banii aia sa se cumpere niste camioane bune cu baxuri de lapte praf?!  

 

Ukr si Biden, radacina tuturor relelor. Nici un cuvintel despre rusi si Putin. Propaganda trumpist-putinista merge struna! Blandetea si mila crestina s-au evaporat in mai putin de 3 luni de razboi. Totul pana la buzunarul propriu!  



#1025
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 iunie 2022 - 11:26

1 galon = 7 dolari

1 galon =  3,785 litri

1 litru = 7/3,785 = 1,84 dolari/litru

 

Pentru Romania:

 

1 littru = 8,5 lei apx

1 USD = 4,59 lei

8,5/4,59 = 1,85 dolari/litru

 

Tot un drac.

Insa pe coasta de est benzina e mai ieftina. Pana in 5 dolari.

======



#1026
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 06 iunie 2022 - 14:39

 

In timp ce dam ucrainiei bilioane (care de fapt nu se stie unde se duc, cand se duc), populatia de aici nu are lapte la copii, bani sa isi plateasca datoriile, benzina sa mearga la servici... 

La industria voastra de armament. 



#1027
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 06 iunie 2022 - 15:14

1 galon = 7 dolari 1 galon = 3,785 litri 1 litru = 7/3,785 = 1,84 dolari/litru Pentru Romania: 1 littru = 8,5 lei apx 1 USD = 4,59 lei 8,5/4,59 = 1,85 dolari/litru Tot un drac. Insa pe coasta de est benzina e mai ieftina. Pana in 5 dolari. ======

 

Dar aici sunt distantele mai mari si se conduce triplu plus ca mașinile consuma mai mult.

nu e justificabil la cat petrol avem....

 



#1028
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 06 iunie 2022 - 15:50

Dar aici sunt distantele mai mari si se conduce triplu plus ca mașinile consuma mai mult.

nu e justificabil la cat petrol avem....

Da, dar si salariile sint mult mai mari si masinile la fel. Luati masini mai mici, a venit vremea si pentru voi sa downsize. 

 

Dar iti dau dreptate, preturile sint astronomice ca numai sa ii auzi cum declara profit record pentru ultimul sfert de an!



#1029
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 06 iunie 2022 - 20:07

Da, dar si salariile sint mult mai mari si masinile la fel. Luati masini mai mici, a venit vremea si pentru voi sa downsize. 

 

Dar iti dau dreptate, preturile sint astronomice ca numai sa ii auzi cum declara profit record pentru ultimul sfert de an!

Letitia,nu vorbesc de mine personal  eu sunt relativ ok...slava Domnului ...dar vorbesc de populatie in general.

 

da, asa e dar un sfert din cec se duce la taxele la stat, federal, asigurari medicale. 

apoi cheltuielile lunare de baza sunt enorme:

pretul la case s-a dublat in ultimii 2 ani

chiria (peste $2000/luna la 2 camere)

ipoteca la case (a crescut rata la banci de peste 5 %),

day-care-ul pt copii e aprox $1000/luna ,

taxele de proprietate (1-2...3% din pretul de cumparare sau evaluarea anuala),

taxele la facultati (cel putin 30,000/an cu cazare inclusa)...

 

pur si simplu lumea traieste de la salariu la salariu.

 

am prietena assistenta medicala in san diego care cu $50 pe ora nu face fata la ipoteca si cheltuieli si scoala. a trebuit sa bage chiriasi in casa. crede-ma, nu exagerez.

 

majoritatea au suv-uri sau mid-size...lumea a investit bani in masinile astea...si nu le poate schimba cu usurinta, mai ales acum cand a crescut pretul la orice masina.

 

noi avem masini mid size si personal nu pot sa imi iau masina mai mica sau mai putin puternica, pt ca se face varza in cativa ani pe drumurile astea la deal si la vale, sotul si William au aprox 1,90 in inaltime abia ar incapea in una mica si ar fi f unconfortabil de condus, plus ca in caz de tamponare cu una mare ar fi facuta acordeon.

 

la mine in zona multi au si tesla, dar stau la case, au panouri electrice, le incarca ieftin...si imagineaza-ti ca nu toata lumea isi permite $ 50-60,000 pe o masina si panouri solare de $20-30,000.

 

iar cum spune a Fleur si inteleg ce spune, ca oricine putea sa fie in situatia asta a ucrainienilor...dar in primul rind ca e vina politicienilor si a celor de sus ca nu au prevenit acest razboi si nici nu s-au pregatit si acum nu toate tarile contribuie in egala masura cu ajutoare...iar ideea ca America isi permite e doar un mit.



#1030
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 06 iunie 2022 - 20:08

La industria voastra de armament. 

am vrut sa spun ca nici macar nu se stie daca banii si armele (50-60 bilioane date/ aprobate) se duc acolo unde sunt planificate...ori in buzunarele altora si asta e doar un pretext.


Editat de michelle-usa, 07 iunie 2022 - 00:20 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -