Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Razboi in Europa


1199 raspunsuri la acest subiect

#1011
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 28 mai 2022 - 11:10

Eu nu pricep de ce Uk cheltuiește in halul asta, ca nu sintem nici mai mari nici mai bogați decit Germania, Franța?sau de ce aceste 2 tari cheltuiesc așa puțin? Ca Ucraina e mai aproape de ele decit de UK, dacă e sa o luam așa.

 

BJ daca vrea sa ramana la putere ar trebui sa intoarca banii in tara , deja preturile au crescut atat de mult incat o familie cu 2 copii cheltuie lunar cu £ 400 mai mult.



#1012
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 30 mai 2022 - 19:46

La ce sacrificii te referi?

 

cand ai in interiorul granitelor probleme cu duiumul (oameni care iti mor de foame la propriu sau care nu isi pot continua tratamentele, ca n-ai avut grija sa refaci stocurile de medicamente, de exemplu), dar tu ajuti cu sume cu multe zerouri populatia altei tari.



#1013
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 30 mai 2022 - 19:56

e destul de inconfortabil sa vorbim noi de cartiere de imigranti , pe cand in Romania tiganii/ romii au fost marginalizati si inca sunt, locuiesc in cartiere la marginea satelor si oraselor.

 

 

am fost intr-o localitate, un mic oras, unde tiganii/romii locuiesc in blocuri cu 4 etaje. integrate printre alte blocuri, unde locuiesc romani. asa e cartierul. de la cineva din zona stiu ca au primit acele locuinte pentru o viata mai buna, pentru integrare (zona nu e periferica, sunt scoli, gradinite, locuri de joaca, piata, mijloace de transport in apropiere).

 

in niciun caz nu e vina romanilor din acel cartier ca romii din acel cartier fac focul in apartamente si ca au scos geamurile apartamentelor ca sa poata iesi fumul (peretele blocului era negru pe dinafara). 2020, vara. nu mi-a venit sa cred ce vad. la parter practic puteai iesi si intra pe geam.

 

e ca la tine, in uk, cand generatiile mai varstnice de emigranti nu invata o boaba de engleza si aduc cu ei obiceiurile nesanatoase din tarile de origine pe care cauta sa le impuna copiilor si societatii adoptatoare.

 

ps. un apartament cu 2 camere, intretinut, renovat, in zona cu pricina, din orasul cu pricina, costa cam 40.000 de euro in 2020.


Editat de Pepco, 30 mai 2022 - 19:58 .


#1014
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 30 mai 2022 - 21:38

am fost intr-o localitate, un mic oras, unde tiganii/romii locuiesc in blocuri cu 4 etaje. integrate printre alte blocuri, unde locuiesc romani. asa e cartierul. de la cineva din zona stiu ca au primit acele locuinte pentru o viata mai buna, pentru integrare (zona nu e periferica, sunt scoli, gradinite, locuri de joaca, piata, mijloace de transport in apropiere).

 

in niciun caz nu e vina romanilor din acel cartier ca romii din acel cartier fac focul in apartamente si ca au scos geamurile apartamentelor ca sa poata iesi fumul (peretele blocului era negru pe dinafara). 2020, vara. nu mi-a venit sa cred ce vad. la parter practic puteai iesi si intra pe geam.

 

e ca la tine, in uk, cand generatiile mai varstnice de emigranti nu invata o boaba de engleza si aduc cu ei obiceiurile nesanatoase din tarile de origine pe care cauta sa le impuna copiilor si societatii adoptatoare.

 

ps. un apartament cu 2 camere, intretinut, renovat, in zona cu pricina, din orasul cu pricina, costa cam 40.000 de euro in 2020.

Ce treaba are asta cu razboiul din Europa nu voi intelege in ruptul capului.

 

Ii tot dai cu cheltuielile statului pentru refugiati cand e la mintea cocosului ca sunt bugete diferite care nu au legatura unul cu altul. Nu au luat din bugetul pentru refacerea stocului de medicamente ca sa dea la refugiati.

 

Stiu ca o sa spui ca nu inteleg nimic din problemele Romaniei pentru ca nu mai stau acolo. Pot sa-ti spun ca am trait in copilarie in blocuri din astea pe care le descrii tu.

La o scara primisera apartamente salariati ai Universitatii, ca parintii mei. La scara alaturata, familii de rromi, care faceau foc si scoteau geamuri si tot ce vrei. Nu prea ai ce sa le faci unora care traiesc asa de sute de ani. Nu e vina lor, nu e vina statului ca ii ajuta, nu e vina nimanui. Am trait acolo si nu a mai murit nimeni. E o falsa problema.

 

Toate tarile, inclusiv cele dezvoltate, au probleme sociale, homelesi. oameni cu venituri foarte mici care trebuie ajutati. Asta nu are legatura cu refugiatii care trebuie ajutati fara sa maraim ca statul ia bani de la gura altcuiva ca sa le dea lor.

 

Mult, putin, UE ajuta cu fonduri tarile care au primit masiv refugiati.

 

Dar este o obligatie morala a tuturor tarilor sa ajute, cat si cum pot.



#1015
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 iunie 2022 - 21:49

Ce treaba are asta cu razboiul din Europa nu voi intelege in ruptul capului.

 

i-am raspuns lui Collins20, care a aruncat in discutie atitudinea romaniei fata de minoritatea rroma.

 

omul de rand nu vede ca sunt bugete diferite. vede ca alora li se da in prostie si lui nu. atat. si daca omul ala de rand a fost tratat cu khurul de statul roman de "n" ori, cu atat mai mult va marai ca nu e corect.

 

intr-un final, poate ca va intelege ce si cum, dar aia nu schimba cu nimic trecutul relatiei lui cu statul roman si nici posibilitatea sa si-o ia din nou de la acelasi stat. si banuiesc ca stii ca un stomac gol intuneca judecata.



#1016
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 04 iunie 2022 - 23:25

Atunci statul român ar trebui să le explice oamenilor.

 

Nu e nimic sigur pe lumea asta. Mâine putem fi noi refugiați, români sau americani sau canadieni, nu contează. Deși poate suna absurd, e perfect posibil, din păcate.

 

Trebuie să păstrăm și să cultivăm empatia și umanismul față de aproapele care fuge de război. Așa cum le-am văzut la români în primele zile și luni de război 

 

În altă ordine de idei, primii refugiați în număr mai considerabil au început să ajungă aici în Québec. Avioane întregi în sistem charter, femei, copii și vârstnici.

Mulți sunt cazați la familii, necunoscuți care și -au oferit camere, apartamente, subsoluri ale locuințelor proprii ( aici un subsol e un apartament de 2-3 camere complet amenajat, unele au intrare separată).

 



#1017
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 05 iunie 2022 - 01:08

https://www.theguard...-vladimir-putin

 

Cred ca cei de la gardianul  citesc pe aici :) , exact cum spuneam, sanctiunile severe lovesc ca un bumerang. Daca razboiul va fi de durata, putin asteapta iarna urmatoare cand va sista el livrarile de gaze si petrol catre tarile care au impus sanctiuni dure. Deja Franta si Germania au inceput sa foloseasca un alt ton...

Oricum, predictiile cu privire la pretul pe care il vom plati sunt destul de sumbre , iar masurile pe care le iau guvernele pentru a stagna eventuale revolte sunt ingrijoratoare .



#1018
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 iunie 2022 - 16:20

Atunci statul român ar trebui să le explice oamenilor.

 

statul roman isi abuzeaza cetatenii dezinformandu-i, negandu-le unele drepturi, inclusiv banesti.

vinovati de aceasta se fac functionarii din institutiile publice, inclusiv o parte din personalul de conducere si administrativ din gradinite si scoli.


Editat de Pepco, 05 iunie 2022 - 16:32 .


#1019
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 iunie 2022 - 19:58

Nu au luat din bugetul pentru refacerea stocului de medicamente ca sa dea la refugiati. .

Fleur, când se fac bugetele se împarte din fondul general si se taie de la unele ca sa se dea la altele cu nevoi mai urgente sau sa se creeze bugete noi.

 

Normal ca războiul asta si ajutoarele trimise are influente economice adânci pt fiecare țara…si bugetele sunt afectate când se ia de undeva ca sa se dea in alta parte. 

 

cand sunt primiți refugiați fondurile de asistenta sociale se împarte la mai multe persoane decât a fost planificat. 
bugetele școlilor, spitalelor etc sunt afectate pt ca se acorda asistenta mai multor persoane.  
 

 



#1020
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 iunie 2022 - 20:13

pentru criza laptelui praf din sua s-a creat un grup de FB unde s-au adunat mame din mai multe state pentru a vedea cum se pot ajuta una pe alta.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -