Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Relatie


5 raspunsuri la acest subiect

#1
gbrlela06

gbrlela06
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 februarie 2022 - 00:09

Buna fetelor. Am nevoie de un sfat și chiar nu mai știu la cine sa apelez și unde sa apelez..Sunt insarcinata în 19 săptămâni. Problema nu ar fi cu sarcina,ci cu prietenul meu. Suntem împreună de 6 luni iar Dumnezeu a ales sa ne binecuvinteze cu acest copilaș, ceea ce niciunul din noi nu regreta. Problema e următoarea. 
Îl simt indiferent fata de mine și de relația aceasta. Eu sunt cea care trage 80%de relație iar el doar 20 % . Mereu când ne certam, era nervos  sau amețit ma judeca ,ma critica, ma făcea în fel și fel. De la faptul ca el ma considera ieftina și ca sunt 0 fără părinți, pana sa mi spună ca acum e legat pe viata și ca el nu ma va aprecia niciodată în totalitate. (Lucrul acesta l am observat și eu din comportamentul lui) . Îmi spune ca mereu se gândește ca el poate avea pe una mai buna. Îmi spune și ca ma iubește dar nu îmi arata asta. Nu face nimic în privința relației noastre, nu trage de ea, nu încearcă sa petreacă timp cu mine ,nu face nimic sa ma vadă fericita. Am zis ca poate cer eu prea mult.... 
Am indurat de fiecare data ,însă am ajuns în punctul în care simt ca nu mai pot. Ma consum mult, plâng mult, sunt trista, stau doar în casa. Am sperat ca poate lucrurile se vor schimba ,iar venirea lui bebe o sa ne apropie mai mult ,dar nu știu dacă va fi asa....
Am vrut de multe ori sa pun punct dar faptul ca îl iubesc m a ținut pe loc.
Stiu ca la următoarea cearta iar ma va jigni iar a doua zi va regreta ,va veni la mine și îmi va spune "sa speram ca o sa fie totul bine ". Doar ca eu chiar nu mai pot . Am zis ca la următoarea cearta și jignire ,plec . Dar nu știu dacă asta e cel mai corect lucru. 
N am cu cine sa discut sau sa cer un sfat de asta am sperat ca poate la voi , o sa găsesc o rezolvare. Sunt dispusa sa fac orice pentru a salva aceasta relație dar nu cred ca mai e ceva de salvat din ea...

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 februarie 2022 - 09:31

nu cred ca mai e ceva de salvat din ea...

 

Ai dat singura raspunsul. 



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 18 februarie 2022 - 09:36

Nu suna deloc bine ce scrii. Nu stiu ce varsta aveti si daca ai stabilitate financiara, dar ar fi bine sa fii pregatita pentru ceea ce inseamna nasterea si un bb mic, verifica-ti optiunile si pe cine te poti baza in realitate (daca ai parinti / prieteni buni care sa te ajute).

Sa ai pregatit planul A in care te vei trezi fara el, plecata si purtand de grja singura unui copil cu tot ce inseamna asta si planul B, caz in care se va trezi in el feelingul patern si iti va fi alaturi.



#4
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 18 februarie 2022 - 10:11

Nu spui daca sunteti casatoriti si presupun ca nu ( in 6 luni de relatie ) si singura problema grava este ca copilul va avea certificatul de nastere pe numele tatalui.

Va trebui sa-i ceri acordul si ptr inscrierea la gradinita.

Ori il declari fara tata si vei avea liniste, dar nu si pensie alimentara de la el. 



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 februarie 2022 - 11:26

Cam de kko relatia si comportamentul lui, adica nu e ok. Intr-o relatie trebuie sa existe (pe langa pasiune, iubire, "fluturasi") si respect, sustinere reciproca, incredere, sa simti ca poti conta pe partener si el pe tine etc. Cu jigniri si alte comportamente urate care te fac sa suferi, nu stiu unde ajungi. Eu una nu as putea suporta, mi-ar fi viata un calvar si doar o viata avem, de ce sa ti-o irosesti aiurea? Nu-ti va ridica nimeni statuie daca stai sa suferi ani in sir...

 

Eu zic sa discuti la modul cel mai serios cu el, ii dai un ultimatum si la prima abatere, un sut in partea dorsala, fara drept de apel. Sau chiar acum, direct. Stiu ca e mai usor de vorbit din afara si ca la tine exista sentimente... dar repet, nedublate de respect, de demnitate umana pana la urma... nu prea valoreaza nimic.Din afara, din ce scrii, se vede naspa...

Nu stiu din ce fel de familie provii tu, adica in sensul ce conceptii de viata au ai tai, sper sa nu fie din categoria "femeia odata maritata trebuie sa rabde orice", "e rusine sa te desparti" etc si sa-ti fie alaturi. Macar nu imbratisa aceste conceptii, ca nu merita. Fa ceea ce este mai bine pt tine si copil, ca gura lumii nu tine de foame.



#6
AncaNicolau

AncaNicolau
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 22 februarie 2022 - 17:11

Buna Gabriela,

 

Eu nu crede ca mai ai de asteptat sa vezi daca relatia o sa se imbunatateasca sau daca mai are rost . O relatie in care doar plangi si suferi nu este o relatie implinitoare . Te inteleg ca nu este asa usor sa iei o asemenea decizie dar crede-ma ca odata luata va fi cea mai buna decizie .

Gandeste-te daca el se comporta asa cu tine acum ce va face du 10-20 de ani ?

 

Iti doresc mult curaj si putere sa iei decizia cea mai buna pentru tine . Daca cumva ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti nu ezita sa ma contactezi.

 

Te imbratisez tare tare si capul sus, tu esti importanta si meriti sa fii iubita si apreciata cu adevarat !!!

 

Cu drag,

 

Anca 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -