Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ziua Nationala a Lecturii - 15 februarie


3 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 februarie 2022 - 12:00

Azi sarbatorim pentru prima data aceasta zi.

Mi-as dori sa strang diverse sugestii de lectura.

Pentru tot anul.

 

Anul 1

Recomandarile politicienilor:

 

Doar 11 au răspuns solicitării: Ce cărți citesc politicienii români. Volumele recomandate de Nicolae Ciucă, Marcel Ciolacu, Clotilde Armand sau George Simion (ziare.com)

 

  • Nicolae Ciucă, prim-ministrul României, vicepreședinte PNL – “Pătimiri și iluminări din captivitatea sovietică”, Radu Mărculescu
  • Marcel Ciolacu, președintele Camerei Deputaților, președintele PSD – “Homo Deus”, Yuval Noah Harari
  • George Simion, deputat, copreședinte AUR – “Portocala mecanică”, Anthony Burgess
  • Cătălin Drulă, deputat, președintele USR PLUS – “Jurnal 1935 – 1944”, Mihail Sebastian
  • Gabriela Firea, ministrul Familiei, prim-vicepreședinte PSD – “Dragoste în vremea holerei”, Gabriel Garcia Marquez
  • Rareș Bogdan, europarlamentar, prim-vicepreședinte PNL – “Inamici publici”, Michel Houellebecq, Bernard – Henri Levy
  • Clotilde Armand, primarul Sectorului 1, membru fondator USR – “Vine Iarna! De ce trebuie opriți Vladimir Putin și inamicii lumii libere”, Garry Kasparov
  • Vasile Dîncu, ministrul Apărării, președinte al Consiliului Național PSD – “Demența digitală”, Manfred Spitzer
  • Dan Barna, deputat, vicepreședinte USR PLUS – “Tatuatorul de la Auschwitz” și “Călătoria Cilkăi”, Heather Morris
  • Gigel Știrbu, deputat, vicepreședinte PNL – “Balcanii în secolul XX”, Oliver Jens Schmitt
  • Dominic Fritz, primarul Timișoarei, președinte USR PLUS Timiș – “Jacob se hotărăște să iubească”, Cătălin Dorian Florescu

 



#2
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 16 februarie 2022 - 12:26

Ce recomandari am eu (ordinea e aleatorie):

 

Petit pays - Gael Faye: autorul, adult, isi aminteste de primii ani de viata in Rwanda, inainte de genocidul din 1994. Este razboiul vazut prin ochii unui copil metis privilegiat, dar care, cu toate acestea, nu trece neatins prin anii aceia. O carte frumoasa si sensibila.

 

Memoriile unui reporter BBC - Dorian Galbinski: dupa cum titlul indica, cel mai longeviv reporter de limba româna de la BBC isi deapana amintirile. Mie mi-a placut in special prima parte, cind familia a emigrat in Israel in anii 60, cum au descoperit tara si cum unii au fost dezamagiti, neputindu-se adapta.

 

Ghepardul - Giuseppe Tomasi de Lampedusa: bineinteles, scena balului in care Alain Delon danseaza cu Claudia Cardinale sub ochii lui Burt Lancaster e celebra, dar romanul, scris in anii 50, nu e rau deloc. Are un ritm destul de lent, cu un umor subtil, se intinde pe o lunga perioada de timp sub forma de episoade. A trebuit sa caut pe Wikipédia ca sa inteleg situatia istorica din Sicilia.

 

Batrinul care nu voia sa-si sarbatoreasca aniversarea (nu stiu daca asta e traducerea in româna) - Jonas Jonasson: roman probabil arhicunoscut, de care auzisem, dar l-am citit de-abia anul trecut. Am adorat. Un alter-ego al lui Forrest Gump cu un umor devastator. N-am mai ris atita de la romanele lui Wodehouse. Exista si o urmare "Batrinul care voia sa salveze lumea", (mult) mai putin savuroasa.

 

Seria fantasy "La Passe-Mirroir" ("Traverseaza oglinda" in traducere libera) - Christelle Dabos. Cu totul sint 4 volume, primele 2 sint excelente, autoarea creaza un univers plin de fantezie, personajele sint atasante, actiunea e coerenta. Din pacate, la ultimele 2 volume inspiratia a secat, al 4-lea are doar repetitii, o gramada de semne de intrebare fara raspunsuri si o intriga incomprehensibila.

 

After war - Tony Judt: este o carte de mai bine de 1000 pagini, pasionanta. Este vorba de o istorie a Europei din 1945 pina in anii 2000, prezentata de maniera cronologica. Spre deosebire de alte carti de acelasi gen, autorul, desi englez, nu vorbeste doar de Anglia, Franta, Germania, URSS. Practic fiecare tara din Europa e pomenita si are dreptul la mai multe pagini. Este o adevarata vedere de ansamblu a situatiei evreilor dupa razboi, implementarii comunismului in est, a importantei partidului comunist in vest, a caderii communismului si o descriere utila - cauze, efecte si derulare - a razboiului in Iugoslavia.

 

Seria Agatha Raisin - MC Beaton: romane politiste care se citesc repede si se uita foarte repede. Intriga e telegrafica, stilul simplist, rezolvarea misterului e intimplatoare si din multimea de personaje oricare ar fi putut fi asasinul. Sint cu totul vreo 25 de volume. De ce am perseverat? Pt ca vrind-nevrind m-am atasat de unele personaje (sir Charles Fraith [il]!)  si de fiecare data exista curiozitatea: cind Agatha se va potoli?! Plus descrierea satelor pitoresti din Cotswold.

 

Seria Bernie Gunther - Philip Kerr: pentru amatorii de povesti cu detectivi in stil american cu sos WW2. Autorul e englez dar romanele se petrec in Germania, inainte, in timpul si dupa cel de-al doilea razboi mondial.



#3
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.028 mesaje

Postat 16 februarie 2022 - 14:44

“Jacob se hotărăște să iubească”, Cătălin Dorian Florescu

Imi place mult Catalin Dorian Florescu, prezinta in cartile lui un Banat pe care putini l-au cunoscut.

 

Eu am doua recomandari:

1. David Mitchell - Omul de ianuarie - Anglia anilor '80 vazuta prin ochii unui baiat de 13 ani

2. Veronica Niculescu - Toti copiii libraresei - anii '80 in Romania (Ramnicu Valcea si Sibiu, mai exact). Pentru cine si-a petrecut adolescenta in perioada aceea, e interesant.

 

Ziua Nationala a Lecturii a fost sarbatorita ieri la colegiul unde invata fiica-mea intr-un mod cat se poate de inspirat. Au fost invitate 2 personalitati - un scriitor, Dan Lungu, si un actor, Horatiu Malaele. Asa sa le tot trezesti interesul copiilor pentru lectura. Frumos, elevii au fost impresionati.



#4
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 16 februarie 2022 - 15:32

Oho, Dan Lungu! Aici pe forum am auzit de "Sint o baba comunista" si nu m-a dezamagit deloc. Acum vreo 10 ani a venit la Paris, la Salon du Livre, cind era România invitata de onoare si l-am intilnit.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -