Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


626 raspunsuri la acest subiect

#581
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 mai 2022 - 09:11

Merci!

Cam pe acelasi sistem va fi si banchetul nostru, tot de la 16 la 22, cu bufet, doar ca pe o terasa din Herastrau care are si aptiu interior in caz de ploaie (sper sa nu ploua totusi).

Acum cu scoala.. pe ultima suta de m...

 

Monica, noi am avut banchetul la Hotel Ramada, langa hotel Parc, intr-un salon cu intrare separata.

A fost frumos. Au petrecut de la 16.00 la 23.00,  au avut bufet suedez cu aperitive, friptura cu cartofi si tort si suc .S-au distrat, acum trec iar la invatat.  [:)]

Bafta multa si voua!



#582
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 19 mai 2022 - 11:41

Plante verzi, in ghiveci? sau uscate ?

Verzi. Am avut tot timpul in curte si am plantat si acum. 



#583
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 19 mai 2022 - 13:06

multumesc fetelor pentru gandurile bune!

 

marti seara ne-a facut sotul o surpriza, ca prea eram pleostiti, și ne-a dus la plimbare. am ajuns tarziu acasa, mica a dormit in masina dar a fost tare bine. 

ieri am avut sedinta la C. o sa termine cam la fel ca si primul semestru. se putea si mai bine dar asta e...nu ma agit ca nici ea nu se streseaza prea tare. 

astazi merg cu C la oftalmolog si cred ca schimba si rama. sper sa ne incadram sa o duc si pe mica la pian si cor.



#584
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 19 mai 2022 - 17:17

Fleur, iti recomand sa pui pe terasa levantica si nu se mai apropie picior de tantar.

Mersi pentru sfat, caut levantica si pun un ghiveci mare sau o jardiniera.



#585
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 mai 2022 - 17:33

Silvia condoleanțe :(. 
 

LauraNico, Fleur și Monica, multă bafta copiilor la examene! Distracție plăcută la banchet. 
 

La noi nimic nou. 



#586
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 20 mai 2022 - 10:04

Servus pinguini

 

In curand plec la aeroport. Bagajul l-am dus ieri, asa sunt azi relaxata. Au bagat si la noi self bag drop (in Columbia asa era - ne-au luat-o inainte [:D] ). Pt cei care vorbesc engleza/germana e ok, pt ceilalti nu prea. Noroc ca erau persoane care supravegheau/ajutau.

 

La noi e cald, azi vom avea peste 30°. Umiditatea e mare, asa ca se simte caldura ca in Caraibe  [:)]

 

Mandra ma duce la concert de kpop in ziua cand ajung la ea (va fi sambata). Ieri l-a ratat pe Chanyeol: o fost sa-si ia bubble tea si dupa ce a plecat, a aparut si el acolo. 

 

Weekend fain sa aveti; eu sigur voi avea : maine cu fostii colegi, duminica cu pinguinii  [il]


Editat de Ella73, 20 mai 2022 - 10:06 .


#587
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 20 mai 2022 - 12:17

Hello! [pic]

 

O cafea si o bucatica de cioco? Mmm... buna mai e! [pofticios] Deunazi m-a intrebat mandra cand ii fac cioco de casa ca nu am mai facut de mult? I-am facut ieri si e atat de buna. Cred ca pentru ca e expirat laptele praf din Martie 2020!!  [:-)))]  Deci de mult tare nu am mai facut eu cioco de casa! Am mutat si laptele praf din Londra, nu doar casa...  [ups]  Mai am o cutie si aia e expirata din Septembrie 2021! Pe la anul ii mai fac o ciocolata!  [:-)))]  [batcap]

 

Picura marunt si e cam rece, doar vreo 14 grade acum si maxim 16 vom avea azi. S-a dus mandra cu ciorapi lungi  si geaca azi la scoala dupa o saptamana de maneca scurta si pantaloni scurti ca a fost cald, adica vreo 22-24 grade. Adevarata vara englezeasca!  [:)]  Dar e bine ca ploua si e racoare, macar pot sa dorm alea 2-3 ore pe noapte. Ar fi culmea sa nu le pot dormi nici pe alea din cauza caldurii.  [fri]

 

Mi-s home alone si cu chef de taste ca tot ploua. Am pus sa fierb niste fasole sa fac o iahnie diseara. Am scos si niste vinete de la congelator sa fac salata. Ultima punga deci cand merg in targ o sa cumpar sa mai coc o tura afara pe gratar daca o fi vreme buna in weekend. O sa fac si 2 focaccia ca nu am mai facut de mult, una clasica cu rozmarin proaspat din gradina ca a crescut o gramada in ultimele saptamani si una cu rosii uscate, masline si busuioc. Yummy!! Cine vine la cina?  [yum]  Ha ha.... va invit la iahnie in loc de o felie de tort. Cand iese soarele o sa fac si tort si va astept pe terasa la tort si limonada cu levantica. 

 

Miss e tare nerabdatoare ca pleaca in Iunie cu clasa in excursie de 3 zile. Isi tot face plan cu ce isi pune in traista, cu ce o sa faca acolo ca au programat tot felul de activitati, ce snack uri o sa isi ia cu ea, ca deh... o sa revina lihnita de foame dupa 3 zile ca desi au toate 3 mesele incluse, sigur nu o sa manance ea mare lucru ca tot super mofturoasa e. Parul meu alb are o explicatie  [mariaj]

 

Weekendul trecut am mai tras o tura la spital ca nu se poate fara  [doh] Ehh... oi vedea eu cat o mai duc asa. M-au programat de urgenta pentru alte teste. Ceva e ... putred in Danemarca [:D] si nu isi dau seama ce. Sper sa elucideze misterul si sa termin cu luatul pastilelor cu pumnul. 

 

Dupa spital am tras o tura pe la niste gradini superbe ca era tare cald si frumos, Sophia s-a balacit prin toate baltile de pe acolo, am mancat o inghetata si ne-am intors acasa tarziu. Dumunica am fost la alte gradini, ai mei au jucat croquet si mancat praji si  eu m-am intors cu niste flori.  [:I]  Mi-am luat si un trandafir roz superb si super parfumat si l-am plantat in locul unuia de l-am pus langa gard si era cam firav. Pe asta de l-am scos l-am pus langa garaj daca s-o prinde, daca nu.... paguba-n portofel. O sa il hranesc cu ingrasamant special, o sa ii pun compost, o sa ii cant, il descant... numa sa se prinda  [clo]

 

Azi e World Bee Day  [biz]  si au revenit albinele mele de pe acoperisul casei. Duminica seara se adunasera asa multe si roiau pe aici de ne-am ascuns in casa, toata curtea interioara era plina. Mr. se dusese sa scoata tomberoanele cu gunoi in drum la poarta mare langa garaj si am tipat la el sa vin pe poarta cealalta sa il bag in casa pe usa dinspre drum. Nu avea nici o sansa sa intre pe una din usile dinspre curtea interioara. Noroc ca am schimbat usa ca cea veche era blocata, ar fi trebuit sa il bag pe geam cum am bagat-o vara trecuta pe Miss cand am pus podeaua in bucatarie [:-)))]  [:-)))]  Am crezit ca fac roi pe iedera de pe magazie dar a venit ploaia si le-a alungat, dar astea de pe casa inca-s aici. Nu am ce sa le fac, am chemat pe un nene de are stupi din satul vecin si a spus sa le las in pace. Nu-s multe si nici nu ne deranjeaza, doar cat ma mai pun la treaba sa le scot din casa ca de zapacite sunt intra si se baga in geamuri si nu mai stiu a iesi. Mi-a spus sa-l chem daca fac roi sa vina sa le ia. 

 

Ca tot a plouat mai mult zilele astea au inceput sa se deschida mai multe flori si-s o gramada de albine si fluturi. Luni si Marti mi-am rupt spinarea prin gradina la smuls de buruieni si plivit si bibilit. Miercuri le-am hranit si apoi peste noapte a plouat cu butoiul. Eh.. bun asa. Nu m-am uitat la prognoza, invatatura de minte.  [hot]

 

Nu mai ploua dar e gri si intunecat. Ma doare capul rau. [bang]  Sa mananc ceva sa imi iau hapurile. M-am saturat de ele ca tot le iau cu pumnul... 

 

De dimineata m-am apucat de mesajul asta, dar mi-am adus aminte ca tre` sa sun Gp ul, spitalul, electricianul... si s-a facut amiaza. 



#588
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 20 mai 2022 - 16:14

Hei, ce liniste pe aici! Toata lumea la plaja?  [roscatavant]

 

Eu mi-am pus cizmele de cauciuc in picioare si geaca de ploaie si am fost la padure. Bate vantul, dar s-a mai incazlit si parca da sa iasa si soarele de printre nori. Pana sa ies imi era asa de frig de vanata ma facusem. O fi si de la dureri si simt frigul si mai tare, nu stiu... 

 

Asa de verzi sunt campurile, padurea... M-am intalnit cu 2 fazani, vreun milion de iepuri si ceva caprioare. In rest nimic, liniste si pace. Inapoi spre casa m-am plimbat pe sub castanii din sat care se scutura. Mi-am cules flori fresh din gradina sa imi pun in vaza pe geam la bucatarie. Alea culese sapt trecuta le-am aruncat abia azi. Au rezistat mai mult decat am crezut ca vor rezista. Mai am un buchet intr-o cana pe pervaz la living si alea inca-s destul de fresh. Asa imi place sa am flori multe colorate in vaze prin casa  [il] Ce parfumate-s salviile, le simt mirosul pana aici. Levantica abia acum leaga boboci, cred ca o sa mai dureze pana spre mijloc/sfarsit de Iunie pana se deschide, deci nu va invit inca la tort si limonada pe terasa [:p] 

 

 

Buchetul de azi 

 

Flori in geamul de la living 

 

Buchet de lacramioare super parfumate culese ieri 

 

Dimineata mandra asteptand bus ul  scolii, uitandu-se dupa mieii din campul din fata casei

 

Aseara la plimbare s-a oprit pe gardul bisericii sa manance cioco, ii scazuse glicemia [:D]

 

In toate baltile si-a bagat degetele weekendul trecut in gradini 

 

A jucat croquet cu Mr. si acum vrea sa ii cumpar si ei set pentru acasa 

 

Ma laudam cu ceva soare dar vine iar ploaia ca vad niste nori negri fiorosi pe geam. Sa vina mandra de la scoala si cred ca fac foc in soba si stam in casa la povesti, desenat, cusut... Ma doare inca foarte tare capul. 

 

Weekend frumos!  [flo2]



#589
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 20 mai 2022 - 21:46

[hia]

 

Strumphi  [pup] 



#590
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 21 mai 2022 - 10:56

Hello de weekend!

 

Sambata dimineata si ai mei inca dorm, eu sorb din cafea si ascult pasarelele. Am usa la bucatarie deschisa ca e soare si placut. Aud zumzet de albine pe flori. Am un arbusti langa usa care are flori acum si asa de tare il iubesc albinele.  [biz]

 

Ma doare capul rau si nu am dormit din cauza lui si a restului de dureri. Sper sa nu ajung iar pe la spital. Plan nu avem wekendul asta in afara de relaxare in si pe langa casa. Sophia vrea o tura de bicla cu daddy prin satele vecine. [bicla] Au ei o runda stabilita si care le place. E foarte lunga pentru un copil de varsta ei, cam 12 mile, dar ii place si face fata. Se opresc pe la mijloc  intr-un sat si fac picnic pe o banca in fata bisericii si apoi dupa ce isi incarca bateriile revin acasa. Eu o sa fiu prin gradina printre florile mele. Mi-e asa de drag de ele, in fiecare dimineata fac un tur sa vad ce a mai crescut, ce boboci s-au mai desfacut... [olala] 

 

Au iesit puisorii din ou in cuibul de sub tigla garajului si ii aud mereu cand trec pe langa si vad pasarelele venind la suport la alune si apoi cara mancare la puisori. [il] Tare mici si frumusele sunt pasarile astea. 

 

velvet [hi] nu ne zici nimic de tine? Numai eu trancan pe aici sute de pagini.  [soricel]  ai fost in vacanta, ai vazut-o pe sora ta in Olanda? Copiii la scoala cum sunt?

 

mihaela[flo2]  am facut crumble din rubarba weekendul trecut. Multumesc!

 

ella, tu iar ai plecat de acasa? asa-i ca nu prea iti place in Elvetia? [:p] petrecere frumoasa in Ro. Saluta pinguinii si pentru mine. 

 

lauranico, mama ta cum mai e? Succes la examene! Tu te-ai intors la birou 100% sau mai poti munci si de acasa? 

 

roli, eu nu am auzit pana acum de levantica sa fie bun de tinut tantarii la distanta. Bun de stiut. Am o gramada de levantica in curte dar nu-mi aduc aminte de tantari. La noi vara trecuta ne-au ametit viespiile, asa de multe si enervante. Sper vara asta sa nu le mai vad. 

 

Fleur, de la iarna deja ai dat-o pe plaja? Succes lui Eric la examene! Tu cum te mai simti, ai o data pentru operatie? Tii dieta speciala acum? [flo]

 

silvi, imi pare rau pentru pierderea voastra. Sanatate multa Crinei si tie. Te tin ocupata fetele. Ai terminat procedurile?

 

otilia, cam rar pe la noi  [:)]  cum ati petrecut marti de ziua Norvegiei? Ce-ti mai fac fetele? 

 

laura25, ce pui bun la ceaun?   [buca]

 

monica, cand sunt examenele? Cum sta Andreea cu emotiile, ori ai tu mai multe decat ea? 

 

 

Azi e sarbatoare si rost de petrecere [fiesta] [cheers] La multi ani Elena si Constantin! 

 

 

O zi insorita! 

[flu]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -