Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


626 raspunsuri la acest subiect

#561
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 15 mai 2022 - 09:55

Neatza! E cald, soare si bine! Pentru prima ora pe anul asta stam in tinuta de vara, pantaloni scurti si tricou. Ieri am gradinarit toata ziua. Ieri copiii au iesit in oras si s-au dus sa doarma la buni, iar eu si Radu am savurat un vin bun pe terasa pana la miezul noptii, tot in tinuta de vara.

Imi place vara mult de tot.



#562
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.660 mesaje

Postat 15 mai 2022 - 10:20

Neata buna! Ma bucur, roli, ca in sfatsit e cald si la voi. Si eu ieri am muncit in gradina , am plantat rasadurile de rosii, castraveti, mi-am pus telina, busuioc, cimbru, rozmarin, menta. Mai am ardei iuti de pus, dar i-am lasat pe luni seara. Am facut un gratar mic pe la 15 si am mancat pe terasa. Tare placut a fost si la noi! Copiii trag tare si zilele astea cu lucrat si invatat, saptamana viitoare scapa de teze si ei, apoi deschidem sezonul gratarelor si ceaunurilor facute cu prietenii. 

Ne-am rezervat 2 nopti sa mergem pe Rarau spre sfarsitul lunii. Incepe sa miroase tot mai tare a vara.



#563
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 15 mai 2022 - 14:23

Și noi am făcut grill ieri și am mâncat pe terasa, deși erau doar 17 grade, înnorat. Azi e soare și arde…mie deja mi-e prea cald. 
 

Am “muncit” azi câteva ore sa găsesc cea mai buna soluție sa merg in Florida. In sfârșit m-am hotarat sa merg, singura. Va fi prima data când voi calatori așa departe, doar eu cu mine :). Dar musai deja sa îmi văd mama, se vor face 3 ani jumate de când nu ne-am văzut. Și timpul trece in defavoarea noastră…Cu sora mea nu m-am văzut de 5 ani. Și e timpul sa îmi cunosc și nepoțica. Voiam sa merg de ziua ei, când va împlini trei ani, dar nu este zbor direct din Stockholm spre Miami decât din Noiembrie. Va trebui sa dorm o noapte in Stockholm Pt ca nu am cu ce ajunge in aceeași zi in care pleacă avionul spre Miami. Acum doar sa îmi aprobe concediu, îmi voi face luni cerere. 
 

Azi sunt singura, al meu e de garda. Silvia e cu prietenul ei, merg undeva sa ia prânzul, s-au deschis deja toate restaurantele turistice și e tare frumos. Am de gând leneveala și o plimbare mai lunga cu Winston. De luni încep sa lucrez 75% și va fi mai greu, ma obișnuisem cu 50%, era așa de bine…aveam timp și de mine, de casa…

 

Duminica frumoasa! 
 

Strumphi, ai făcut ceva din rubarba? 



#564
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 16 mai 2022 - 11:29

Strumph, pe aici daca ai 1 kg de bete, se fierb cubulete cu zahar si la sfarsit se pune o lingura de faina de cartof. Se face ca o pasta acrisoara cu ceva textura de la fibre. Se serveste in castroane cu frisca.

 

Uite aici o reteta clasica

 

E un desert extrem de simplu. Asa ca traditional se cultiva si se consuma cantitati mari. 

 

Mihaela, ce fain ca iti vei cunoaste in curand nepotica. Ah, am votat laEurovision cu Suedia. Buna melodie.

 

Roli, in sfarsit la casuta voastra. Tare bine v-ati descurcat.



#565
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 mai 2022 - 12:50

Otilia, îmi place enorm melodia Suediei, la noi e foarte iubita și ascultata. Ma bucur ca îți place și ție. 



#566
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 16 mai 2022 - 12:55

Miha, mi-a placut si mie mult melodia Suediei (nu ne-am uitat la Eurovision, am vazut din intamplare joi melodia Suediei); are o voce super tipa  [:)]



#567
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 16 mai 2022 - 12:59

Servus pinguini

 

Am avut un weekend plin : sambata la fitness 3 ore, dupa somn 2 ore, dupa o plimbare la mexicani si pe seara la un restaurant portughez (cu tatal prietenei unuia din gemeni). La miezul noptii am adormit. Ieri la prieteni la gratar - povesti, planuri de vacanta. 

 

Azi merg la oftalmolog, la control. Ultima oara am fost acum 3 ani. E roman de origine (din Transilvania, vorbeste si germana). 

Maine merg la job dimineata, pe seara la manichiura si pedichiura. Miercuri am programare la curatat dinti. Ma pregatesc pt Romania  [:D]

Joi fac check-in-ul, duc bagajul la aeroport. Vineri zbor  [pk] de-abia astept sa-i revad pe ai mei, pinguini dragi si fostii colegi de liceu (30 de ani au trecut de cand l-am terminat  [ph34r]).

 

Saptamana faina sa aveti. 



#568
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 16 mai 2022 - 13:00

Strumphi, frumoase florile  [il] doar cand citesc cate faci in gradina, ma ia ameteala  [soricel]



#569
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 mai 2022 - 15:29

Ella, ma bucur ca ti-a plăcut și ție melodia. :)

A ajuns vederea, mulțumesc mult! 



#570
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 17 mai 2022 - 13:29

Ma bucur ca a ajuns si la tine si cu mare drag  [:)]  




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -