Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


626 raspunsuri la acest subiect

#21
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 februarie 2022 - 12:13

Si mie imi place patinajul, aveam o perioada (in liceu, sau facultate) cand nu ratam absolut nici un campionat mondial sau european, de asemenea JO cand erau, imi notam punctaje, rezultate... In ultima vreme, m-am mai uitat din cand in cand, din lipsa de timp...

Cativa ani, cand erau fetele f mici, nu m-am mai uitat deloc, cand am revenit cu uitatul, trecusera cred vreo 5 ani, se schimbasera generatiile, nu mai stiam pe nimeni din vechea garda (adica aia de-i mai urmaream eu). La fel si pe la tenis, atletism, si alte sporturi pe care le mai urmaresc. 


Editat de monicabo, 12 februarie 2022 - 20:07 .


#22
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 12 februarie 2022 - 13:15

Mulțumesc Monica! 
Nu știu dacă in cazul meu pandemia a făcut ceva “in plus”. Eu sunt așa de când ma știu. Am o istorie plină de momente de rău, de când eram copil, dar nu am realizat pana acum 4-5 ani care e problema. Am făcut de atunci tot ce se poate face, in afara de medicație. Dar mereu “cad” când ceva intervine mai “dur”. E o situație complexa. 
 

Si eu ma uit la patinaj, dansurile sunt preferate, sunt atât de frumoși, armonici, spectacol adevărat. 
 

Sambata frumoasa! 
 



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 10:35

Ah, Mihaela, nici mie nu mi-a provocat pandemia anxietate. Ingrijorare doar  cand a fost barbata-miu iin spital. 

Sunt echilibrata si adaptabila. 

Nu pot sa spun acelasi lucru depre Silvi care e ca tine. Cu fond anxios, depresiv, atacuri de panica, dar tot s-a descurcat minunat. Io sunt mandra de ea. Cu toate astea pe capul si sufletul ei,  cu accidentul de masina, a scos-o la capat onorabil.

Are si si un bun psiholog.

 

Si sunt mandra si de tine, de toate lucrurile pe care ai reusit  in ultimii ani sa le faci in ciuda a tot ce s-a intamplat. 

 

Si sinccer daca nu eram eu aia echilibrata si adaptabila nu stiu cum ar fi evoluat lucrurile pentru ccei din jurul meu. 

O singura data am fost speriata si nu nimeream sa sunn la ambulanta. Cand a facut atac de panica, cu 220 puls, tensiune 8 si a cazut langa  pat.

=====

Eu gandesc ca  totul are o rezolvare.  O data ce ai indepartat ceea ce te tinne pe loc (in genneral  si faptul ca am ttrait prea mult in mintea noastra) ganduri ce provoaca anxietate,   poti gasi o rezolvare.

Iar daca simti ca e ceva mai mult de atat ceri ajutor. 



#24
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 13:12

Viviana, da, când ma uit înapoi, nu îmi vine sa cred ca am făcut atâtea la câte de rău m-am simțit in etape, multe, prea multe.

 

Azi e a 6-a zi. Am luat doza întreaga. Nu m-am simțit ieri deloc bine, a început greață, puternica. Toată noaptea a fost la fel. Azi trebuia sa merg la sesiunea foto cu colegul meu, am amânat. Am toate reacțiile adverse posibile scrise Pt preparat. Azi am înghițit o tableta întreaga. Zac pe canapea și ma uit la olimpiada. Nu voi face altceva azi.

 

Duminica frumoasa sa aveți!


Editat de mihaela_s, 13 februarie 2022 - 13:13 .


#25
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 14 februarie 2022 - 11:48

Servus pinguini

 

Am petrecut un weekend fain : sambata am lenevit, m-am uitat la olimpiada (elvetiencele s-au calificat la hockey in semifinala..le-au batut pe rusoaice; la curling sunt deja calificate in semifinala, le-au batut si pe canadience ieri..pana acum au castigat toate partidele..la schi au castigat iar medalii, ieri chiar aur la slalom urias)..la medalii conduc norvegienii, Elvetia e pe locul 10.

 

Ieri am petrecut fain cu vecinii si prietenii romani  [:I] prietenii ne-au adus carne de la garnita (a primit ea din tara, de la ai ei)....fetelor le-am dat martisoare, s-au bucurat mult  [il]

 

Noi nu serbam ziua de azi, Marco insa m-a invitat la restaurantul indian la cina  [il]

 

Mandra e bine, ieri s-a vazut cu Marvin si au sarbatorit online ziua de azi  [:)] azi are scoala, plus de invatat si nu are timp; el e cu jobul si cand termina, ea deja doarme.  

Am reusit sa aflu datele de contact ale fetei care ii este colega de camera: vreau sa o rog sa-i cumpere un buchet de flori de ziua ei. Va sarbatori cu fetele si nu stiu ce program are, asa ca nu pot comanda online (si nici nu stiu daca se poate).

Cand merg la ea in iunie, vrem sa ne facem tatuaje la fel : vor fi 2 inimioare cu M in ele (daca as fi plecat cu ea inainte sa inceapa cursul, le faceam atunci, am stabilit acum 2 ani: a gasit ea acolo un studio pt tatuaje  [:)]); acum sa vad unde il fac.

 

Ai mei ar vrea sa vina aici in aprilie, sa nu fie singuri de Paste: vin inainte sa plecam noi (e si ziua mamei atunci) si pleaca dupa Paste. M-as bucura sa vina, asa mai ies si ei din casa (din 2020 in afara de cumparaturi si doctori nu au facut altceva). 

 

La noi e vreme inchisa, dar s-a mai incalzit.

 

O zi faina sa aveti.  



#26
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 14 februarie 2022 - 11:51

Miha, sa treaca starile nasoale  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 februarie 2022 - 12:04

Am citit ca Valieva a primit unda verde sa continue Olimpiada.

În aceeași idee, Agenția Mondială Anti-Doping a anunțat într-un comunicat remis Reuters că va lansa o investigație asupra antrenorilor, medicilor și adulților din preajma sportivei.

 

Eu nu stiu cum va putea fetita asta sa mai concureze dupa ce a patit. Imi este foarte mila de ea. Cred ca pisihic e la pamant.

 

Apropo de sariturile cvadruple: inainte de adolescență, fetele au un raport perfect între forță și greutate pentru a realiza rotațiile, când intră în pubertate acest raport se schimbă, iar atunci apar problemele, își împing corpul la limită și ajung la accidentări grave, spun mai mulți medici pediatri, oferind explicația pentru care aceste fetițe sunt în stare de așa ceva.

=====

 

Alta noutate care nu e noua si am aflata-o ieri (cum de mi-a scapat?)

Voi stiati ca exista numarul de urgenta 113? De ani buni, deja!

Este pentru surdo-muti. Persoanele trebuie sa se inscrie inainte in baza de date a STS, si la nevoie operatorul stie si toata discutia se poarta prin SMS.

 

===

O zi frumoasa de luni. Sunt cand sus cand jos. Cannd ma doare piciorul sunt jos, cand nu ma doare sunt sus. Acu nu ma doare si am urcat rapid.

O saptamana frumoasa sa aveti, nu uitati sa taiati legumele Julien.



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 februarie 2022 - 12:06

Si cu ocazia asta am aflat si ca trupurile noastre muieresti nu-s facute pentru cvadruple.

Ca dupa ce ni se dezvolta oaresce organe proprii noua ramanem doar cu triplele.



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 februarie 2022 - 14:22

Sa va spun povestea Monocotiledonatei  (din ordinul Poales), ostracizate. 

Am primit monocotiledonata   acum 2 ani de la o prietena. A stat si a sttat, m-a suparat. Nu facea nimic in afara de a fi casa pentru broscuta Magda.

Dupa ce Magda a plecat sa ierneze  am dorit sa-i arunc casuta. 

Totusi, inima nu m-a lasatt  si am pus-o in camera tehnica zicandu-mi ca daca uit de ea asta e!

 

Si am uitat. Priviti ce a ffacut in lipsa mea!

 

 

IMG_20220214_134143089.jpg

 

In urma cercetarilor am aflat  ca daca nu ii pui apa infloreste.  [:D]

Am mai aflat ca a fost descoperita de un suedez de al Mihaelei, Gustaf Johan Billberg (mort totusi la 1844). 

De aia i se spune Billbergia. E specie endemica (nu ca corona) prin Brazilia si ceva America de Sud, nu o sa o vedem epidemica si prin Europa.

 

Pe la noi, prin ghivece i se mai spune Lacrimile Reginei. Nu stiu daca regina Joséphine de Leuchtenberg a Suediei a lacrimat au ba cand a dat ochii cu ea ca aia a Romaniei nu  urcase inca pe tron.



#30
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 14 februarie 2022 - 14:26

Viviana ești mortala! Mi-ai făcut ziua cu postarea ta cu floarea :).  [:)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -