Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

asteptand o sarcina


55 raspunsuri la acest subiect

#1
soricut

soricut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 03 februarie 2022 - 09:17

Buna dimineata fetelor, mabucur sa vad ca ai exista forumuri active pe lume :) 

 

Cum sa va spun...imi doresct un copil. am 35 ani, mers spre 36. Pana acum nu s-a ivit ocazia sa vreau si sa am cu cine, dar de vreun an tot mi-as dori. 

Istoric medical? 2 operatii de extirpare polipi endometriali. Posibil sa urmeze si a 3a, daca mai creste ce am si daca o sarcina nu reuseste sa se implanteze cumva. 

Analize hormonale? Estrogen usor scazut, prolactina foarte mare. Iau tratament de 3 luni cu mastodynon si evecare, asa ca dupa 2 luni am refacut analizele. esttrogenul si-a revenit, prolactina este foarte usor crescuta. 

 

Asadar. Vreau un copil si de 3 luni incerc :) Imi urmaresc cu sfintenie ovulatia cu testele de la barza. de asemenea, in ziua ovulatiei am dureri pronuntate, deci nu prea pot rata fix acea zi. 

Pana acum nu s-a intamplat minunea. Luna aceasta am ovulat vineri, joi am avut primul test pozitiv barza pentru ovulatie. 

Joi dimineata am prestat, insa dupa nu am mai reusit, el facand covid si fiind prins in carantina in alta parte. Asadar pot doar sa sper ca ce am facut joi dimineata s-a extins pana vineri seara/ sambata... 

 

Ce ma sperie este ca am crampe. Ieri am avut chiar multicele, mai ales seara. Nu am sanii umflati sau durerosi, nu am nici un alt simptom, dar am crampe. Ieri inseamna la 5 zile de la ovulatie, ceea ce ar fi vrea devreme pentru implantare. 

Faza luteala o am de 14-15 zile, deci ar trebui in 8-9 zile sa imi vina ciclul (care de obicei da, este extrem de dureros, sangerari abundente si PMS care se anunta cu ceva timp inainte)

 

Nu va intreb neaparat daca am sanse sa fiu gravida, dar mai mult imi pun anxietatile pe foaie. Oare or fi fost crampe de implantare? sau e PMS ul? ma gandeam duminica, la 9 zile de la ovulatie, sa fac test... 



#2
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 03 februarie 2022 - 11:50

Soricut  pot fi si crampe de implantare, dar si crampe care anunta menstra. nu incerci de mult timp ca sa stii sa faci diferenta. si nici nu iti doresc sa stii. fa test cam la 10 zile de la ovulatie.  succes! sa vina bebe!  [bebic]



#3
soricut

soricut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 03 februarie 2022 - 12:16

Multumesc Velvet.. da, nu incerc de mult si nici nu am copii ca macar sa am o comparatie cu o fosta sarcina :( O sa fac un test luni ca fiind 10 zile si ma rog la Dzeu sa fie ce trebuie :) 

 

Astazi nu am mai avut crampe,m-am simtit ok (6 zile de la ovulatie), dar nici nu am alte simptome, nimic



#4
soricut

soricut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 03 februarie 2022 - 14:22

da, deci am junghiuri azi pe partea stanga, unde a durut si unde a ovulat. daca ma apas in zona aia, ma doare si mai tare. si simt .. ca o minge, ceva greu in toata zona. seamana cu cele de menstra dar si de ovulatie. adica durere ascutita dar si boanta..



#5
soricut

soricut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 04 februarie 2022 - 09:00

nu mai conteaza :) azi am sangerat putin. cu 8 zile inainte de teoreticul ciclu. s-a oprit, a fost foarte putin, dar e clar ca astept menstruatia. poate luna viitoare e mai bine :) 



#6
soricut

soricut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 12 februarie 2022 - 08:27

astazi ziua 28 a ciclului, 15 zile de la ovulatie. am avut putin spotting ieri, azi mai deloc. crampele s-au potolit de vreo 4 zile. sanii usor umflati si usor durerosi. 

am facut un test azi dim si e negativ



#7
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 09:46

soricut a venit menstra? oricum, mergi inainte optimista! 



#8
soricut

soricut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 14 februarie 2022 - 10:05

a venit ieri dimineata :( la 16 zile dupa ovulatie. asta e, saptamana viitoare ma pun iar pe treaba, o data si o data o iesi :)



#9
AncaNicolau

AncaNicolau
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 februarie 2022 - 12:49

Buna fetelor,

 

Si eu sunt in aceiasi situatie si anume asteptand sa raman insarcinata. Eu am 39 de ani si presupunand ca nu va fi asa usor am optat pentru stimulare ovariana .

Am luat din ziua 3 CM pana in a 7 CM Clomifen, mai apoi Progynova din ziua 9 pana 18 si din ziua 16 CM Famenita .

Dupa Clomifen la eco s-au vazut 2 Foliculi de 22 respectiv 23 mm . 

Astazi, ziua 20 a CM am fost la analize de sange PT a vedea daca voi avea nevoie de 2 capsule Famenita (PROGESTERON). 

Acum astept sa vad daca pe 24 Februarie o sa vina sau nu menstra, precizez ca am un ciclu menstrual regulat.

Mentionez ca asta e prima mea stimulare ovariana.

 

Toate cele bune si sa vina odata minunea !!!

 

O zi frumoasa ! Anca



#10
soricut

soricut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 16 februarie 2022 - 10:24

Sa fie cu noroc Anca!! Nu mai e mult de asteptat, iti tin pumnii!

 

eu am aflat saptamana trecuta si ca am endometrioza :)) nu grava, cat sa ajung la RMN sau operatie, dar exista. o sa mai incerc 6 luni sa raman si daca nu, revin la medic.. 

culmea, desi credeam ca am SOP, pare ca ovarele sunt curate acum 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -