Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ucraina si imprevizibilul Putin


114 raspunsuri la acest subiect

#61
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 12 februarie 2022 - 22:03

din cate stiu datorita acelui act semnat in 94 in budapesta, ucrainiei i-a fost promis ajutor, protectie, daca renunta la arme nucleare... nu e asa?

si pe aici se mai vorbeste ca ar fi poate stategie, ca se apropie alegerile mid term si democratii si cu senilul sunt varza...acum de asta ridica toate restrictiile, ca lumea nu mai asculta de nimic si de nimeni si nu mai e mult si ies in strada...

dar nu se știe daca chiar sunt așa de disperați si e vorba de asta, situatia e la nivel global,e prea grava si cu implicatii extraordinare.
eu cred ca rusu profita de slabiciunea tarilor de când cu pandemia si de incapabilitatea conducerii americii.

pur si simplu e de necrezut cum acest individ e presedintele americii... nu stiu cum poate voua sa vi se para normal ca acest om bolnav sa conduca america.
voi chiar nu credeti ca e incapabil, ca e bolnav?

cum se spera europa si uk ca el sa vorbeasca sa faca tratate cu putin...cand nu stie nici pe nevasta-sa cum e cheama??? really, cum?

se vorbea de trump ca o sa bage lumea in razboi mondial dar uite ce se intimpla acum.

sa fi fost trump presedinte, sau altul mai de vreo dofta ar mai fi avut tupeu rusu? eu nu cred... 

personal nu pot sa înțeleg ce vremuri trăim...ca democratii sa ramana la putere cu un presedinte de forma, incearca din rasputeri sa castige iar ilegal alegerile, prin voturi ilegale...de asta lasa sute de mii de ilegali sa intre in tara si incearca din rasputeri sa le dea drept de vot.

am mai spus asta cu ceva timp in urma si de fapt nimeni pe aici nu crede..dar din pacate cine e la conducerea americii are implicatii globale...acum se vede f bine.

pe un astfel de presedinte si conducere se bazeaza europa cand e vorba de securitate? amazing!!!


Editat de michelle-usa, 13 februarie 2022 - 03:35 .


#62
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 10:09

Oo, Michelle, Europa nu se bazeaza pe  Biden. Nu imi dau seama de cce crezi asta.

Daca era Trump, Ucrainaera deja a rusilor si noi asijderea. - spun analisti politici

 

NATO, Organizația Tratatului Atlanticului de Nord, a fost înființată în 1949 cu scopul de a acționa ca un factor de descurajare la amenințarea expansiunii sovietive în Europa, după al Doilea Război Mondial.

Dincolo de acest aspect, Statele Unite au văzut organizația ca pe un instrument de prevenire a reapariției tendințelor naționaliste în Europa și de promovare a integrării politice continent.

Cu toate acestea, originile NATO se găsesc în anul 1947, când Regatul Unit și Franța au semnat Tratatul de la Dunkerque ca o alinață pentru a contracta eventualitatea unui atac german în urma războiului.

Cei 12 membri fondatori ai alianței politice și militare sunt: Statele Unite ale Americii, Regatul Unit, Belgia, Canada, Danemarca, Franța, Islanda, Italia, Luxemburg, Țările de Jos, Norvegia și Portugalia.

În esență, organizația acționează ca o alianță colectivă de securitate ce are scopul de a asigura apărare reciprocă prin mijloace militare și politice dacă un stat membru este amenințat de o țară externă.

Ce este NATO, de ce a fost creată și ce scop are. Totul despre Organizația Tratatului Atlanticului de Nord - Stirileprotv.ro

====

De asta  se baga NATO care nu e numai al americanilor. E  a tuturor membrilor.

Secretar general NATO: Jens Stoltenberg, norvegian

Adjunct secretar general NATO - Mircea Geoana, roman

 

De ce se baga? Ati dori sa nu se bage si dupa Ucraina sa urmeze Romania? E chestiune de securitate si de descurajare.  Nu  incepe NATO razboi cu  rusia. 

=====

 

România este pe cale să obțină găzduirea primului Grup de luptă permanent al NATO în partea sudică a flancului estic al Alianței, sub conducerea Franței. Mircea Geoană, adjunctul secretarului general al NATO, a explicat la Digi24 de ce acesta va fi un eveniment extrem de important pentru România, în contextul tensiunilor dintre Rusia și Occident legate de Ucraina.

 

De ce este important un Grup de luptă NATO permanent în România | Digi24



#63
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 11:55

Da, Ukraina e doar un pretext pentru refacerea sferei de influenta rusesti din timpul razboiului rece pentru ca putin va fi acolo pentru multa vreme si desi situatia interna nu e prea buna vrea sa balanseze cu altceva. 

Pe mine ma sperie mai mult tendinta pro-rusa pe care romanii o servesc zilnic, toata lumea are fb acum, nu, si e usor sa raspandesti propaganda .Ma mai sperie si modul in care e atacat presedintele, modul in care se exploateaza dificultatile economice actuale in favoarea unui discurs anti-european.



#64
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 12:26

Sa nu te sperie prea tare.

In ultimele sondaje de opinie stam bine.

 

Avem niste scarbe in Parlament. 

Propaganda ruseasca e foarte bogata. Cu teme speciale pentru fiecare natie in parte.

Romania ocupa un loc apparte. Partidul AUR  e raspanditor.

Iar cel mai  controversat popa si cea mai mare scarba (este parerea mea) iubitoare de Putin e Teodosie.

ÎPS Teodosie, osanale pentru Putin: „M-am minunat câte jertfe au făcut Putin și Medvedev, și noi îi judecăm ca pe niște răufăcatori” | Digi24



#65
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 13:56

Nimeni nu il opreste pe Teodosie sa plece in rusia .Ar trebui sa le fie rusine celor ca el.

 

Eu am auzit prima data de aur in momentul in care au dat rezultatul sondajelor de opinie cand s-a incheiat votarea. Eram in Romania , si ii intrebam pe ceilalti , mirata, cine sunt aur, ca nu auzisem de ei.



#66
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 16:46

Eu cred ca Europa se bazează tare pe USA, ca altfel nu s-ar fi panicat atita cind au auzit ca Trump vrea sa scoată USA din NATO! pina una, alta, citesc asta:

 

In terms of the proportion of its GDP (the total value of goods produced and services) allocated to defence expenditure, the US spends more than any of the other 29 Nato countries.

In 2020, it's estimated that the US spent just over 3.7% of its GDP on defence, while the average for Nato's European members (and Canada) was 1.77% of GDP.


Nu cred ca se bazează nimeni pe francezi să-i scoată din buda rusească. S-a văzut ce au făcut in primele doua războaie mondiale. Vorbeam toți germana acuma dacă nu erau americanii.

 



#67
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 17:46

 

In terms of the proportion of its GDP (the total value of goods produced and services) allocated to defence expenditure, the US spends more than any of the other 29 Nato countries.

In 2020, it's estimated that the US spent just over 3.7% of its GDP on defence, while the average for Nato's European members (and Canada) was 1.77% of GDP.

 

 

 

..and more, Rusia la o populatie de 150 mil. si GDP 4 trilioane dolari, in comparatie cu EU, 500 mil locuitori si 21 trilioane dolari/ GDP, si US cu peste 300 mil locuitori si 19 trilioane dolari GDP.Putin nu are nicio sansa decat daca are alti aliati. 



#68
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 17:56

Sa nu te sperie prea tare.

In ultimele sondaje de opinie stam bine.

 

 

Cat de bine? 



#69
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 21:01

Eu am auzit prima data de aur in momentul in care au dat rezultatul sondajelor de opinie cand s-a incheiat votarea. Eram in Romania , si ii intrebam pe ceilalti , mirata, cine sunt aur, ca nu auzisem de ei.

 

Nici eu nu am auzit de AUR decat dupa alegeri. Nici nu stiam ca exista un asemenea partid.

Si traiesc in Romania de ... 100 de ani  [:)] .

 

Si nu toata lumea are facebook, asa cum crezi. Si chiar daca au, nu cred tot ceea ce citesc. Asa ca nu-ti mai fa griji pentru Romania. Nu facebook este elementul de referinta.



#70
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 februarie 2022 - 21:40

viviana, pe 13 Feb 2022 - 10:26, a spus: 

snapback.png

Sa nu te sperie prea tare.

In ultimele sondaje de opinie stam bine.

 

 

Cat de bine? 

 
 
~~~~~~~

 

Viviana, eu am intrebat asta cu sinceritate pentru ca nu stiu la ce fel de sondaj te-ai referit si nici nu mai am idee cum se inclina balanta in politica acum. Eu il mai urmaresc pe L Mandruta pe fb , mai citesc stirile protv , si pe DC, si nu am idee ce configuratie va avea guvernul sau parlamentul in viitor. Inainte erau toti ani psd , dar acum majoritatea sunt anti pnl, e confuzie totala pentru mine . Plus acest Aur. Mai ascult si ce spun si cei din familie, si tac.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -