Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ucraina si imprevizibilul Putin


114 raspunsuri la acest subiect

#51
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 03 februarie 2022 - 09:52

Si pe mine m_ar ingrozi asa aprroape de casa manevrele in sine indiferent ce rost au. 

Cat despre rusi au ei nostalgiile lor cu fosta putere , se mobilizeaza si fac de asemeni demonstratii de putere dar nu sunt ei cei cu traditie in declararea conflictului deschis la granite. Sa speram ca nu au nici acum asemenea intentii. 

 

Edit: acum am reusit sa vad si video , daca se si aud toate tancurile alea , clar pentru locuitorii insulei e un stres in plus.


Editat de Amaryllis1, 03 februarie 2022 - 10:07 .


#52
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 03 februarie 2022 - 10:41

nu am apucat sa citesc scrisoarea lui putin, dar de ce va e frica, ca vin rusii si va cuceresc? ce ar avea rusii cu suedia?

 

Nu e scrisoarea lui Putin ci a ministrului de externe rus. 
 

A explicat foarte bine Fleur ce e cu Rusia și Gotlandul. 



#53
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 03 februarie 2022 - 10:44

Amarylis, sondajele spun ca Pt majoritatea locuitorilor e o liniștire ca sunt trupe armate aici. 
 

Chestia e ca unde locuiesc eu se aud tot timpul manevrele. Nu in casa dacă stam cu uși/geamuri închise ca sunt izolante. Dar am fost tocmai acum cu câinele afara și se aud mitraliere, se fac manevre zilnice. 
Vara când stam pe terasa e ceva obișnuit sa auzim. 
 

 



#54
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 04 februarie 2022 - 12:01

Din seria, nu conteaza cine e impotriva ta, conteaza cine e langa tine 

https://www.theguard...sions-grow-west

 


Editat de Collins20, 04 februarie 2022 - 12:02 .


#55
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2022 - 19:43

Gata, a venit si Stoltenberg si ne-a linistit. Rusia e posibil sa invadeze Ucraina, dar noi suntem aparati, nu avem a ne teme.

 

Pfui, halal asigurare! cine naiba sa vrea razboi? Un scelerat



#56
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 12 februarie 2022 - 02:44

Secretarul SUA tocmai a anuntat ca au informatii ca Rusia va invada Ucraina in timpul Jocurilor Olimpice. Cu detalii. Nu stiu de ce au facut anuntul asta. Sa il descurajeze pe Putin? Sa anuleze efectul surpriza? (halal surpriza).

Maine cica Putin e programat sa il sune pe Biden.

 

Sunt ingrijorata pentru Romania.



#57
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 februarie 2022 - 09:04

La noi media a  publicat lista adaposturilor in caz de atac aerian.  [:)]  [batcap]

 

Unde te poți adăposti în caz de atac aerian. Lista adăposturilor de protecție civilă din România DOCUMENT (ziare.com)



#58
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 februarie 2022 - 10:47

Criza din Ucraina se îndreaptă spre un final dramatic, relatează pulicația spiegel.de, citând un comunicat al Serviciilor de informații amerciane privind avertismentul de urgență transmis aliaților NATO, legat de atacul iminent al Rusiei asupra Ucrainei.

 

Potrivit informațiilor Der SPIEGEL, atât serviciul secret al SUA, CIA, cât și armata SUA au informat vineri guvernul federal și alte state NATO că, pe baza unor noi informații, există temeri că atacul ar putea avea loc miercuri, 16 februarie.

 

Mai mulți diplomați și oficiali militari din SUA au oferit detalii despre briefing-urile secrete. Au fost descrise în mod specific rutele pentru invazia rusă, precum și unitățile ruse individuale și sarcinile pe care urmau să și le asume.

 

16 februarie a fost dată ca dată posibilă pentru începerea invaziei

La Berlin nu se cunoșteau inițial informațiile pe care se bazează avertismentul acut al SUA, relatează spiegel.de. Cu toate acestea, s-a vehiculat că datele prezentate de SUA erau foarte detaliate, confirmate de mai multe surse autorizate.

 

Autoritățile germane cred totuși că nu se poate prezice singur dacă este vorba despre un atac iminent. Se fac speculații și că SUA ar răspândi în mod deliberat asfel de informații pentru a torpila planurile de atac ale Rusiei.

CIA preconizează un atac rusesc asupra Ucrainei miercuri, 16 februarie - conform informațiilor Der Spiegel (g4media.ro)



#59
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 12 februarie 2022 - 12:06

Secretarul SUA tocmai a anuntat ca au informatii ca Rusia va invada Ucraina in timpul Jocurilor Olimpice. Cu detalii. Nu stiu de ce au facut anuntul asta. Sa il descurajeze pe Putin? Sa anuleze efectul surpriza? (halal surpriza).

Maine cica Putin e programat sa il sune pe Biden.

 

Sunt ingrijorata pentru Romania.

Am citit ca se va întîmpla intr-o miercuri! Ăștia cu presa nu știu cum sa mai agite și ei spiritele! [batcap]

 

 

Macar lui Biden ii e clar ce se întîmpla și va fi pe faza la întâlnirea cu Puțin.  [alcool]

 

President Biden: "There Is No Way We Were Ever Going To Unite Ukraine -- I Mean, Excuse Me, Iraq -- Afghanistan"

https://www.realclea...fghanistan.html

 

Și eu sint super îngrijorată 



#60
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 februarie 2022 - 17:28

Nu reusesc sa iau un serios acest conflict. Nu pot sa cred ca Putin e atat de nebun. SI nu inteleg de ce trebuie sa se bage NATO in chestia asta.

 

Ar putea fi doar o manevra mediatica pentru Biden sa mai creasca un pic in sondaje? Just asking 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -