Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ucraina si imprevizibilul Putin


114 raspunsuri la acest subiect

#41
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 09:17

Daca in Germania exista aceasta impresie ca unora " li se rupe" de ce s_a intamplat acum 77 de ani sincer consider ca cel putin in ceea ce priveste Europa este o idee total gresita. Nu cred ca exista tara ce sa fi fost calcata de nemti in cele doua razboaie si sa fi uitat asta

 

eu ma refeream la fix ce s- a scris aici pe subiect. Nu am căutat studii documentări ce ce cred cei 90 milioane de nemți. 
m-am citit mai sus ceva in genu,  nu ma interesează ce s- a întâmplat Acu 77 ani . 



#42
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 11:05

Elkia, io cred ca nu il putem numi gaz american. Cred ca e  vorba de gazul  din Qatar.

Americanii duc discutii cu Qatar-ul  ca  ei sa devina furnizori de GNL si pentru Europa (asa cum sunt pentru Asia) in cazul unui deficit de energie din cauza confllictelor sau ca vor impune ei sanctiuni Rusiei.

 

In rest mi-a placut tot ce ai scris.

 

Eu am spus ceva despre cei 77 de ani de la razboi, iar contextul era ca nu judec o tara  dupa ce au facut innaintasii ei in razboi. in fine, asta are mai putina importanta.

====

 

intre timp Rusia a cerut sa inspectezebazele noastre NATO. I s-a raspuns ca sigur ca da, numai pe baza de reciprocitate.

Germania s-ar fi hotarat sa puna la bataie gazoductul ca parte a sanctiunilor in caz ca Rusia ataca.

Ungaria nu se baga.

 

Totul este confuz deocamdata, ordinea mondiala, asa cum  cunostem si care conferea un echilibru e in schimbare.

Rusia a simtit slabirea USA si o invazie daca va avea loc va imparti NATO si aliatii sai. Ceea ce isi  doreste Putin.

 

Ceea ce ma doare e faptul ca UE, NATO, aliatii nu sufla toti la unison sa stinga flacara ci mai degraba unii vad in asta o posibilitate de a mai cere ceva concesii pentru ei insisi.



#43
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 11:37

Acuma citeam ca cea mai dura  sanctiune la care se gandesc americanii e eliminarea din sistemul Swift.

Ups!



#44
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 23:36

Eu cred ca momentat nu se va intampla nimic, saptamana viitoare se deschide Olimpiada de iarna si chinezii isi doresc sa mearga toate ca pe roate , din cauza asta izoleaza cate un oras intreg pentru un singur caz de covid. Nu cred ca vor permite rusiei sa le strice jocurile.

Deocamdata e liniste, parca prea multa liniste.


Editat de Collins20, 28 ianuarie 2022 - 23:38 .


#45
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 29 ianuarie 2022 - 22:01

Elkia, Letiția, mulțumesc pentru explicații.

Acum sunt curioasă dacă gazul rusesc e extras ecologic și cu protecția mediului, de îl iubesc așa mult Germania și alte țări.



#46
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 11:01

Modul de extragere la rusi nu este cel ce distruge mediul ( sau oricum il dustruge mai putin) dar conducta in sine aduce probleme de mediu foarte multe pe parcursul ei dar bineinteles ca asta s_a stiut de la inceput de cand s_au dat aprobarile. Insa de, inchidem ochii cand ne convine .

La fel cum sigur se vor inchide ochii la toate aceste probleme cum se va muta sediul consortiului din Elvetia in Germania. 

Sigura sunt ca a doua zi UE vezi tu , nu va mai avea brusc nici o jena cu pericolul Ucraineu sau cu mediul. 

Vom.trai si vom vedea.



#47
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 02 februarie 2022 - 15:15

S-a făcut publica azi la noi scrisoarea pe care ministrul apărării din Suedia și alte tari au primit-o din partea similarului rus. 
 

https://sverigesradi...4840e20da24.pdf

Dacă nu știți, Suedia și-a întărit de atunci bazele militare in special pe insula unde trăiesc eu. Au făcut exerciții și manevre militare de care n-au mai făcut de 15 ani de când locuiesc aici. 
 

https://m.rfi.ro/pol...vozitate-suedia

 



#48
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 02 februarie 2022 - 15:19

Pe mine ma îngrozește situația, aceste manevre militare se fac aici, la 10 km de casa mea. 
 

http://m.stiri.tvr.r...ica_899023.html

 



#49
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 03 februarie 2022 - 01:02

Pe mine ma îngrozește situația, aceste manevre militare se fac aici, la 10 km de casa mea. 
 

http://m.stiri.tvr.r...ica_899023.html

 

nu am apucat sa citesc scrisoarea lui putin, dar de ce va e frica, ca vin rusii si va cuceresc? ce ar avea rusii cu suedia?



#50
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 03 februarie 2022 - 03:47

Sunt miscari  strategice, intr-un teritoriu strategic cum e insula Mihaelei. Si mie mi-ar fi teama, nu ca vin rusii maine, ci de implicatii.

Rusii au avut dintotdeauna ambitii expansioniste si bineinteles au nostalgia Uniunii sovietice. Incep cu Ucraina si incet incet pot urca, nu spre Suedia, ci spre tarile baltice.

 

Sunt demonstratii de forta de ambele parti.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -