Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ucraina si imprevizibilul Putin


114 raspunsuri la acest subiect

#91
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 februarie 2022 - 17:20

Iti dai seama ca, intr-o anumita conjuctura, in functie de interesele marilor puteri, daca interesul acestora o va cere, ne-ar lasa din nou pe mainile rusilor fara nici o remuscare...

1945 reloaded, la nevoie

Mai tre' sa-si cumpere un pachet de servetele :( ....poate gasesc ceva la reducere....

Sunt ingrijorata pentru Romania.



#92
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.251 mesaje

Postat 14 februarie 2022 - 20:36

Din ce imi amintesc eu, miscarea euromaidan a fost una pro-europeana, o incercare de a iesi de sub influenta rusa. Mie mi se par perfect legitime si indreptatite incercarile fostelor state din URSS de a iesi de sub bocancul rusesc. La fel cum mi se pare perfect normal si legal sa isi apere integritatea teritoriala si interesele nationale. Daca au fost zeci de ani colonie ruseasca nu inseamna ca trebuie sa stea cu capul plecat si sa faca sluj la rusi in continuare. 

 

Pe de alta parte, in Ucraina traiesc multi rusi, slavi rusofoni care ar prefera revenirea in sanul mamei Rusia.

 

Nu cred ca un conflict intre Rusia si Ucraina putea ramane la nivel local. Ar inseamna ca restul lumii sa ii lase pe rusi sa isi faca de cap cum vor. Unde s-ar opri daca nimeni nu le-ar spune ca nu au voie sa intre cu tancul oricunde vor?!  Deja se vorbeste ca urmatoarele tinte ar putea fi Georgia, Azerbaijan sau  tarile baltice.

In plus, Ucraina este aliat NATO (principalul pretext al Rusiei, din ce am inteles eu, este tocmai faptul ca se simt amenintati de dorinta Ucrainei de a adera la NATO) , chiar daca nu e membru, e firesc ca alianta nord-atlantica sa ofere sprijin aliatului sau. 

 

Ce m-a uimit mereu pe mine este cum de un popor cu atatea personalitati extraordinare in arta, sport, literatura, stiinta stau practic de ... intotdeauna in dictatura. Cum de sustin razboaiele si pretentiile expansioniste ale tzarilor ce se perinda la conducerea tarii!? 

Ai noștri au trimis jurnaliști Corespondenți in Rusia și toți spuneau ca rușii cu care au vorbit văd pe ucraienieni ca pe frății lor și nici unul nu vrea conflict! Nici de o parte nici de alta! Apoi eu ma întreb cit de corecte sint alegerile in amblele tari. Sint observatori internaționali independenți la aceste alegeri prezenți? Eu cred ca-s măsluite alegerile, de aia tot iese Putin si bolșevicii in Ukraina. 



#93
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 15 februarie 2022 - 08:31

Pai daca la alegerile democratice ies tot rusofilii, inseamna ca fac sluj la rusi? E ca la noi, nimeni nu vrea PSD-ul dar doar PSD-ul iese [:D]

 

Greu de vorbit despre alegeri democratice in fostele tari sovietice.  



#94
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 februarie 2022 - 09:05

Chiar daca nu participa efectiv, starea de alerta exista, de ce sa stam cu frica in sin(eu d efapt nu cred ca va incepe vreun conflict militar, Putin nu e atit de prost incit sa-si puna tot mapamondul in cap) doar pentru ca Ukraina si Rusia se provoaca reciproc?

 

Cu 22 de ani in urma, Vladimir Putin a devenit pentru prima oara presedinte al Federatiei Ruse, din functia de ofiter KGB. in 2000.

 

in 2004 a fost reales.

 

Putin nu a participat la alegerile din 2008, pentru ca constitutia nu permite realegerea aceluiasi candidat de doua ori la rand. Presedinte a devenit persoana lui de incredere Dmitri Medvedev, iar Putin a devenit premier. In acelasi an, au fost propuse amendamente la constitutie, potrivit carora presedintele este ales nu pentru patru ani, ci pentru sase ani, informeaza

 

Putin a redevenit seful statului in 2012,  in 2018 a castigat din nou alegerile prezidentiale.

In anul 2020, constitutia tarii a fost din nou modificata, iar mandatele anterioare ale lui Putin au fost anulate, ceea ce ii permite sa mai candideze inca de doua ori la functia de presedinte.

 

Alegeri libere in Rusia?  [:-)))] 

Alegeri libbere in Belarus?  [:-)))] 

 

Si-a pus mapamondul in cap si l-a durut  fix in cur.

Belarus la fel. Ba a mai si amenintat Europa cu gazele.  [:-)))] 



#95
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 15 februarie 2022 - 11:49

Putin vrea regiunea Donbass din Ucraina, populata de rusofoni. (Precum Hitler voia Sudetii din Cehoslovacia pt ca avea minoritate puternica germana).

 

Dar va aduceti aminte de 2014 cind a intrat Putin in Crimeea (precum Hitler in Austria) ? Toate tarile au condamnat...si cu atita s-au ales. Crimeea le apartine acuma bine merci rusilor, dupa cum, peste citeva zile, le va apartine si Donbass-ul, Putin se va potoli din nou citiva ani, apoi se va lega de altceva, s.a.m.d. Poate regiunea Tiraspol din Moldova?

 

De ce le place rusilor dictatura? Pentru ca n-au cunoscut altceva: inainte de 1917 se inchinau la tar, apoi au fost ingenunchiati de comunisti, iar dupa caderea comunismului a fost un asemenea haos incit l-au primit pe Putin ca pe Messia. Fii-miu a fost acum 2 ani la Moscova, a stat o saptamina la un elev rus, taica-su era profesor de istorie si toti erau pro-Putin, pentru ca "el mentine ordinea".



#96
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.251 mesaje

Postat 16 februarie 2022 - 19:37

Na ca-i miercuri și rușii n-au invadat. Nici nu cred ca o sa o facă. A vrut doar sa-și bată joc de vestici, sa-i pună pe drumuri.



#97
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 februarie 2022 - 22:27

Na ca-i miercuri și rușii n-au invadat. Nici nu cred ca o sa o facă. A vrut doar sa-și bată joc de vestici, sa-i pună pe drumuri.

Nu a vrut sa-si bata joc.

A testat: sa vada ce i se va intampla daca va ataca Ucraiina, viteza de reactie,  contrinformatiile americane si daca Ucraina cedeaza si nu va mai adera la NATO.

Si-a testat deasemenea aliatii, gazoductul de subb baltica sa vada daca  il poate folosi ca santaj.

 

Iar chestiunea cu ataca miercuri nu a fost decat o strategie  de descurajjare din partea americanilor si sa le arate ca le este urmarita si dezvaluita orice miscare.



#98
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.251 mesaje

Postat 16 februarie 2022 - 23:24

Nu a vrut sa-si bata joc.

A testat: sa vada ce i se va intampla daca va ataca Ucraiina, viteza de reactie,  contrinformatiile americane si daca Ucraina cedeaza si nu va mai adera la NATO.

Si-a testat deasemenea aliatii, gazoductul de subb baltica sa vada daca  il poate folosi ca santaj.

 

Iar chestiunea cu ataca miercuri nu a fost decat o strategie  de descurajjare din partea americanilor si sa le arate ca le este urmarita si dezvaluita orice miscare.

Sper ca le-a fost satisfacută curiozitatea. E timpul sa-și  stringa calabalicul și sa se care acasă.



#99
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 februarie 2022 - 22:06

Ce ne învață istoria despre promisiunile Rusiei: În 2008 a anunțat retragerea militară de la granița cu Georgia. 8 zile mai târziu, a invadat
Citeşte întreaga ştire: Ce ne învață istoria despre promisiunile Rusiei: În 2008 a anunțat retragerea militară de la granița cu Georgia. 8 zile mai târziu, a invadat



#100
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.251 mesaje

Postat 17 februarie 2022 - 23:00

Eu cred Putin persista cu chestia asta ca sa facă celelalte tari sa cheltuie cu acest eveniment in loc sa își vadă de refacerea economică după covid. La toată urma dacă Rusia vrea Ukraina, n-are decit da o ia. Cui ii pasa? 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -