Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Jurnal de pandemie editia 2022


724 raspunsuri la acest subiect

#711
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 noiembrie 2022 - 02:57

Vara-miu din România spunea ca ei eu luat arbidol. In 3 zile erau pe picioare. Însă nu se vinde la raft nici in România. Se cumpara din piața de le moldovenii de peste Prut.

cum te mai simti?



#712
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 23 noiembrie 2022 - 12:43

cum te mai simti?

SInt bine Michelle, mulțumesc de întrebare. Mai tușesc/strănut și îmi curge nasul, dar mult mai puțin ca înainte. Voi cum stați cu virușii, in general? Văd multă lume afectată de gripa normala.



#713
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 noiembrie 2022 - 06:56

SInt bine Michelle, mulțumesc de întrebare. Mai tușesc/strănut și îmi curge nasul, dar mult mai puțin ca înainte. Voi cum stați cu virușii, in general? Văd multă lume afectată de gripa normala.
Aud de la mame ca copiii in facultăți sunt răciți…

William a venit bolnav si cred ca Duminica pleacă tot bolnav. tuseste si tot ii mai curge un pic nasul , dar fără febra ( el nu face de-obicei ).
Azi i-am dat alte fluticasone (parca asa se scrie )spray de nas.

Acum 3 zile parca simțeam si eu ceva in gât ma gindeam ca fără am luat un pui de virus si am făcut imediat gargara cu apa de gura medicamentoasă cu clorhexadina ( știu de la o dr ca e buna si pt gât viroze etc)….
N-am mai avut nimic a 2 a zi.

N-am făcut vaccinul de gripa de vreo 3 ani … poate ca îl fac anul asta.


Editat de michelle-usa, 24 noiembrie 2022 - 08:47 .


#714
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 noiembrie 2022 - 18:03

Letitia, bine ca ti-ai revenit, esti negativa deja?

 

Eu- ca de obicei-fara virusi, fara raceli, mai face alegia uneori figuri(am tot primit avertizari ca ambrozia a polenizat destul d etare in ultimul timp, dar la cit d ecald a fost-nici nu e de mirare), insa cam atit.

 

Vineri am programare la medic, sa vad ce-mi spune doctorita de familie despre a treia doza de vaccin.



#715
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 27 noiembrie 2022 - 03:09

Fiu-miu a fost foarte bolnav o săptămână întreagă, gripă sau VRS complicat cu amigdalită. A tușit îngrozitor, mai ales noaptea. Trei zile la rând febră peste 39. De când era mic-mic, nu-mi amintesc să fi răcit în halul ăsta.

Azi termină antibioticul și acum e bine.

La școală o mulțime de copii și adulți tușesc.

 

Aici s-a revenit de ceva timp la recomandarea de a purta mască în locurile publice, cu excepția școlilor. Nu este obligativitate.

La școală, copiii care revin după ce au fost bolnavi, acasă, poartă mască timp de câteva zile, până nu mai tușesc.

 

Ne vom vaccina și noi antigripal, medicul a spus 10 zile după ce termină fiu-miu cu simptomele. Aștept să fac împreună cu el. Cred că facem și pt covid, doza 4 la mine, doza 3 la el.



#716
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 27 noiembrie 2022 - 03:25

Fiu-miu a fost foarte bolnav o săptămână întreagă, gripă sau VRS complicat cu amigdalită. A tușit îngrozitor, mai ales noaptea. Trei zile la rând febră peste 39. De când era mic-mic, nu-mi amintesc să fi răcit în halul ăsta.

Azi termină antibioticul și acum e bine.

La școală o mulțime de copii și adulți tușesc.

 

Aici s-a revenit de ceva timp la recomandarea de a purta mască în locurile publice, cu excepția școlilor. Nu este obligativitate.

La școală, copiii care revin după ce au fost bolnavi, acasă, poartă mască timp de câteva zile, până nu mai tușesc.

 

Ne vom vaccina și noi antigripal, medicul a spus 10 zile după ce termină fiu-miu cu simptomele. Aștept să fac împreună cu el. Cred că facem și pt covid, doza 4 la mine, doza 3 la el.

 



#717
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 27 noiembrie 2022 - 10:52

Bine ca s-a dus si asta!

Va mai amintini cand mergeau oamenii la cumparaturi si li se masura temperatura :)))
Mi s-a intamplat si mie o data , in aeroportul din Cluj, aveau un scanner care masura temperatura corpului , si cum eraf cald afara am stat cu asa o frica ca ajung la izolare pe undeva :)

Sau gelul pentru maini, unele sunt de-a dreptul cancerigene. Nici nu ma mir ca apar acum atat de multe boli si viroze.

#718
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 27 noiembrie 2022 - 11:40

Fata mea cea mare a fost bolnava acum vreo 4-5 săptămâni. Nu ca o răceala, nu i-a curs deloc nasul dar a durut-o tare gâtul, s-a simțit ca virusată și a tușit. Și-a făcut trei teste covid dar toate au fost negative. După vreo săptămâna i-au trecut simptomele, însă nu și oboseala. Dormea aproape tot timpul. A mers la medic și stand pe scaun a simțit ca adoarme, a rugat medicul sa o lase sa se întindă. N-a adormit :). Medicul a zis direct ca sunt simptome post covid. Nu avea energie de nimic. 
I-a luat sânge și i-a făcut analiza de Borrelia și anticorpii de boala și vaccin covid. Ea are doza trei făcută in Februarie. Borrelia nu a avut. Dar…a avut covid! Deși are anticorpi încă după vaccin. 
 

Medicul i-a spus ca testele ce le-a făcut au fost negative Pt ca virusul nu l-a avut in nas. Ea nu a știut ca sunt teste și Pt gât. 
 

E a doua oară când face covid, a făcut in 2020 in Ianuarie când încă lumea nu știa de covid :). A fost tare bolnava atunci, in trei etape, clasic Pt prima varianta a virusului. 
 

Noi cei peste 50 de ani am putut sa facem doza 4. Restul încă nu. 
 

Am făcut și antigripalul deja, și eu și soțul, noi le primim gratis la job, sper sa trecem iarna cu bine. 
 



#719
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 27 noiembrie 2022 - 13:48

Imi place cum a procedat medicul, borelioza e o boala atat de " versatila" incat foarte multi trec pe langa ea fara sa o diagnosticheze daca nu fac cele doua teste specifice. Stiati ca se poate transmite de la mama la fat , dar in analiza obisnuita nu apare? 



#720
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 27 noiembrie 2022 - 14:25

Da, la noi e obișnuita analiza Pt Borrelia in cazuri din astea ciudate. 
 

Nu, nu știam…




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -