Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Jurnal de pandemie editia 2022


724 raspunsuri la acest subiect

#651
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 09 octombrie 2022 - 16:12

Eu in Ianuarie :). 



#652
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 octombrie 2022 - 18:54

Eu in dec 2021 doza 3. Doza 4 nu o fac inca. Nici nu stiu daca la noi se mai face, am inteles ca se pot face la anumiti medici de familie, dar trebuie sa se adune grupuri de 6 oameni (sa poata desface o sticluta si sa nu faca risipa). Centrele de vaccinare nu mai sunt din vara...

 

Mihaela, pt calatorii, de ex in US unde mergi tu, este conditie de calatorie sa ai 4 doze (ca sa nu intri in vreo carantina)?  Sau ai facut tu din preventie avand in vedere ca te vezi cu mama ta, cu nepotica?

Eu in Ianuarie :). 



#653
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 09 octombrie 2022 - 19:26

Monica, cerința Pt SUA sunt doua doze Pt vaccinurile la care se cer doua doze și una Pt cel la care e suficient o doza. Eu am făcut 4 Pt protecția mea in primul rând, pt ca e o călătorie lunga si apoi acolo între mulți oameni, înapoi idem. Dar si pt a o proteja pe mama, desigur. 
 

Nu cred ca mai exista carantina in SUA, oricum nu pt cei vaccinați. In rest nu m-a interesat :). 



#654
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 09 octombrie 2022 - 23:02

Eu in dec 2021 doza 3. Doza 4 nu o fac inca. Nici nu stiu daca la noi se mai face, am inteles ca se pot face la anumiti medici de familie, dar trebuie sa se adune grupuri de 6 oameni (sa poata desface o sticluta si sa nu faca risipa). Centrele de vaccinare nu mai sunt din vara...

 

Mihaela, pt calatorii, de ex in US unde mergi tu, este conditie de calatorie sa ai 4 doze (ca sa nu intri in vreo carantina)?  Sau ai facut tu din preventie avand in vedere ca te vezi cu mama ta, cu nepotica?

Socra-miu cică s-a pus pe o lista. Nu știu ce înseamnă asta. Vrea sa facă.



#655
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 10 octombrie 2022 - 07:57

Eu astept sa vad unde putem face doza 4, e cam complicat acum, nu mai sunt centrele mari deschise, doar la anumiti medici de familie, om vedea. Saptamana asta imi fac antigripalul.

Cazurile sunt scazute, in jur de 300 pe zi si nu sunt grave, nu mai mor asa multi oameni.

Dana [flo2]



#656
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 10 octombrie 2022 - 09:54

Eu astept sa vad unde putem face doza 4, e cam complicat acum, nu mai sunt centrele mari deschise, doar la anumiti medici de familie, om vedea. Saptamana asta imi fac antigripalul.

Cazurile sunt scazute, in jur de 300 pe zi si nu sunt grave, nu mai mor asa multi oameni.

Dana [flo2]

 

Sunt putine cazuri ca oamenii nu se testeaza sau se testeaza prea devreme.

Noi am avut covid toti 4 acum. Numai a mica, nevaccinanta a avut febra, in rest a fost ca o raceala cu oboseala si durere de cap. Nici prin cap nu imi trecea ca am covid neavand febra. M-am testat de gura sotului si a fost negativ. Dupa 2 zile, tot de gura lui si pt ca ma durea capul, m-am mai testat o data si atunci a fost pozitiv.



#657
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 10 octombrie 2022 - 10:16

Adica s-a inscris la un medic de familie care face vaccinuri covid, dar trebuie sa se mai adune doritori astfel incat sa se faca 6 si atunci il va chema, impreuna cu ceilalti 5 (parca 6 doze sunt intr-o sticluta). Altfel, la cererea scazuta care este in momentul de fata, risca sa arunce sticle incomplete.

 

Eu personal asteptam o varianta imbunatatita de vaccin, pt noile variante, daca e cazul, vaccinul disponibil acum e pt variantele 2020... Am deja 3 doze, de asta am zis ca momentan nu mai fac. 

Am avut la un moment dat si covid, fara sa stiu ca mi=au iesit anticorpi (prin 2021).

Sa speram doar ca nu ne mai va influenta vietile atat de brutal. Ca si asa au aparut alte probleme....  [batcap]

Socra-miu cică s-a pus pe o lista. Nu știu ce înseamnă asta. Vrea sa facă.



#658
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 10 octombrie 2022 - 12:34

Vaccinul ce l-am făcut eu, au spus ca e uppdatat cu noile variante, ca l-au primit acum 2 săptămâni. 



#659
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 10 octombrie 2022 - 14:48

Vaccinul ce l-am făcut acoperă variantele actuale, doar nu o sa acopere variantele viitoare! 



#660
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 10 octombrie 2022 - 15:18

Nu am stiut ca deja a aparut varianta nou de vaccin, adica sa acopere si variantele de omicron... Credeam ca e acelasi din anteriorii 2 ani...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -