Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 2 voturi

Jurnal de pandemie editia 2022

724 raspunsuri la acest subiect

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.829 mesaje

Postat 12 iunie 2022 - 19:15

Ieri am fost Miami, in cel mai mare mall din Florida, nu cred ca am văzut 10 persoane cu masca , ori sa tina distanță…

Foarte bine. Se intra in normal și la voi. La noi demul e așa.

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 19.171 mesaje

Postat 12 iunie 2022 - 20:03

Foarte bine. Se intra in normal și la voi. La noi demul e așa.

Din câte știu Florida nu a fost de loc închisă iar mastile au fost optionale… 

recent am auzit ca a crescut considerabil numărul de cazuri si aici dar văd ca nimeni nu se alarmează ca in California.

• 0

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.518 mesaje

Postat 13 iunie 2022 - 04:47

Eu am inceput sa aud tot mai multe cazuri de forme urate (nu o raceala usoara) la persoane vaccinate cu 3 doze si nu neaparat in varsta sau cu boli cronice. Nu cred ca toamna va fi tocmai linistita.

Da, și eu 

Prietenii mei au covid. Copilul și tatăl pozitivi, mama (încă?) negativă. El, tatăl, cu formă destul de urâtă. Adulții sunt dublu vaccinați, copilul nu e vaccinat.

Moderna au scos pe piață vaccinul adaptat pentru Omicron, dar cererea e în scădere.

Și aici la noi se aruncă vaccinuri expirate, din păcate.

• 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.964 mesaje

Postat 13 iunie 2022 - 13:13

Eu nu am mai purtat masca de la final de martie 2022. Am mai purtat-o la interior 2-3 saptamani dupa ce s-au ridicat toate restrictiile si gata. Am considerat ca nu mai e nevoie. O mai port doar in cazuri punctuale, de ex cand am intrat intr-un spital sau daca merg undeva si mi se solicita lucrul asta. Respect punctul de vedere al oamenilor cu care ma vad si daca ei au vreo teama pe tema asta, eu ma conformez.

Altfel nu, nici un exterior (nu purtam nici inainte) nici in interior (magazine, mall, sedinte cu parintii, petreceri private - am fost si eu la o petrecere dupa multi ani, m-am revazut cu colegii de facultate). Nu purta absolut nimmeni masca.

Dupa calculele mele (cazuri in jur, anticorpi - nu m-am testat ca oricum nu ieseam nicaieri atunci, clasele fetelor erau online) eu am avut covid de 2 ori: o data in octimbrie 2021 cu delta si o data in martie 2022  cu omicron (variantele de circulau atunci, ca altminteri nu am de unde sa stiu). Plus vaccinul facut dupa varianta alfa. La covidul cu delta mi-a curs nasul sau a fost infundat si am avut ceva dureri de cap de de ochi 3-4 zile, iar la omicron doar 2 zile mi-a curs nasul. Deci nimic grav.

Insa imi doresc din tot sufletul sa scapam de tot, sa nu mai vina iar perioade urate.... Eu una abia mi-am revenit psihic, mi-a creat enorm de mult stres toata perioada de restrictii, carantina, online, nu iesi, nu misca etc.

Chiar imi crescuse tensiunea la propriu in perioada asta 2020-2021... cand mi-am mai luat-o aveam 14-15 cu 10-11, mi-a zis dr sa o monitorizez si sa vedem.... Nu am facut nimic si acum in 2022 o aveam din nou normala, 11 cu 8, 12 cu 9. I-am zis atunci si dr-ului ca sigur e de la stresul covid, ca eram tot timpul incordata ca un arici non stop.... ba ca ne inchid iar in case, ba ca sunt cazuri in scoala, ba ca se intra iar online, ba ca stai sa verificam contactii, ba ca tuseste nu stiu cine si am stat pe langa el....ba una, ba alta....

Sper sa ne auzim de bine, fara covid si fara stres. Sanatate tuturor!

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 16.829 mesaje

Postat 13 iunie 2022 - 14:21

Eu nu am mai purtat masca de la final de martie 2022. Am mai purtat-o la interior 2-3 saptamani dupa ce s-au ridicat toate restrictiile si gata. Am considerat ca nu mai e nevoie. O mai port doar in cazuri punctuale, de ex cand am intrat intr-un spital sau daca merg undeva si mi se solicita lucrul asta. Respect punctul de vedere al oamenilor cu care ma vad si daca ei au vreo teama pe tema asta, eu ma conformez.

Altfel nu, nici un exterior (nu purtam nici inainte) nici in interior (magazine, mall, sedinte cu parintii, petreceri private - am fost si eu la o petrecere dupa multi ani, m-am revazut cu colegii de facultate). Nu purta absolut nimmeni masca.

Dupa calculele mele (cazuri in jur, anticorpi - nu m-am testat ca oricum nu ieseam nicaieri atunci, clasele fetelor erau online) eu am avut covid de 2 ori: o data in octimbrie 2021 cu delta si o data in martie 2022  cu omicron (variantele de circulau atunci, ca altminteri nu am de unde sa stiu). Plus vaccinul facut dupa varianta alfa. La covidul cu delta mi-a curs nasul sau a fost infundat si am avut ceva dureri de cap de de ochi 3-4 zile, iar la omicron doar 2 zile mi-a curs nasul. Deci nimic grav.

Insa imi doresc din tot sufletul sa scapam de tot, sa nu mai vina iar perioade urate.... Eu una abia mi-am revenit psihic, mi-a creat enorm de mult stres toata perioada de restrictii, carantina, online, nu iesi, nu misca etc.

Chiar imi crescuse tensiunea la propriu in perioada asta 2020-2021... cand mi-am mai luat-o aveam 14-15 cu 10-11, mi-a zis dr sa o monitorizez si sa vedem.... Nu am facut nimic si acum in 2022 o aveam din nou normala, 11 cu 8, 12 cu 9. I-am zis atunci si dr-ului ca sigur e de la stresul covid, ca eram tot timpul incordata ca un arici non stop.... ba ca ne inchid iar in case, ba ca sunt cazuri in scoala, ba ca se intra iar online, ba ca stai sa verificam contactii, ba ca tuseste nu stiu cine si am stat pe langa el....ba una, ba alta....

Sper sa ne auzim de bine, fara covid si fara stres. Sanatate tuturor!

Tu presupui ca ai avut covid de 2 ori, n-ai avut test pozitiv niciodata. Sau ma insel? Ca si eu am avut o gripa nasoala in octombrie 2021, cu toate simtomele Covidului, dar nu a fost covid. Am facut 1 PCR (am fost obligata sa il fac, calatorisem peste hotare) si 4 lateral flow.

Si eu sint satula pina peste cap de tot ce inseamna covid, La noi e tratat ca orice gripa si cu asta basta. 

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 19.171 mesaje

Postat 13 iunie 2022 - 14:33

Si in avion doar câteva persoane( asiatici in general)  purtau masca.

• 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.964 mesaje

Postat 13 iunie 2022 - 21:59

Letitia, doar presupun.

Prima data a avut covid o colega de clasa a uneia din fete, langa care statea ea aproape (parca in banca din spate),, cu test confirmat, PCR. Apoi a inceput fetei mele sa-i curga nasul, apoi si suroriii, apoi m-a luat si pe mine.

A doua oara, in martie, cand circula omicronul atotraspanditor, a avut sotul un coleg care a fost confirmat covid (tot cu test PCR), participasera mai multi la o sedinta, in format fizic si fara masca (au zis ca daca sunt toti vaccinati, nu-i pericol). Cum a anuntat colegul, au ramas toti acasa si la 2-3 zile a inceput sa-i curga sotului nasul, apoi la 1-2 zile si noua, mie si fetelor. 

De aici am dedus. NU ne-am mai testat pt ca nu au vrut sa dau banii pe teste. Fetele nu au fost la scoala in perioada aceea, iar eu si sotul am lucrat de acasa.

Iti dai seama ca si eu sunt satura de covid si de tot ce a insemna asta pt viata noastra. Cum spuneam, m-am normalizat la cap de cand au scos restrictiile, ma simt ca inainte, libera, nesufocata de nimic, doar cu problemele de zi cu zi, ca si pana in pandemie. Dar nu cu teama de carantina, de inchis in casa, de masca peste tot etc.

• 0

Pepco

Pepco

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.620 mesaje

Postat 13 iunie 2022 - 22:04

stati putin, dar cine locuieste in romania, la voi in localitate mai sunt centre de vaccinare?

la mine s-a inchis de mult cel unde m-am vaccinat eu.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 26.301 mesaje

Postat 14 iunie 2022 - 08:53

stati putin, dar cine locuieste in romania, la voi in localitate mai sunt centre de vaccinare?

la mine s-a inchis de mult cel unde m-am vaccinat eu.

Mai sunt cateva centre cam peste tot, in general la spitale. Se vor inchide  toate la sf de luna. Atunci vaccinarea va trece la medicul de familie.

Se mai dau inca si vouchere sub forma de tichete de masa.

La mine in comuna mai exista inca  centrul drive-thru de testatre si vaccinare.

La centrul asta nu au cum sa dea  si vouchere dar oamenii se pot trece pe lista la o policlinica/spital din apropiere.

Asta este tot ce stiu.

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 16.829 mesaje

Postat 14 iunie 2022 - 19:13

Parca era vorba sa avem al 4lea vaccin in toamna, dar nu am mai auzit nimic de asta.

• 0

Panic Questions

• Bună seara.

marzeamaria959@gmail.com
    - Ieri, 21:00

• Ginecolog bun constanta.

Ionelus33
    - nov 26 2022 20:39

• Gastroenterologie pediatrica

AlexandraIulia3
    - nov 26 2022 15:40

• Greata È™i dureri de stomac

marian_l
    - nov 26 2022 09:56

• Varsaturi

Georgiana021
    - nov 25 2022 11:40

Groups

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Last Blogs

• Analize in sarcina

AMariaMihai
    - Astăzi, 14:54

• Morfologia de trimestru I

NiKyP
    - Astăzi, 10:35