Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Jurnal de pandemie editia 2022


724 raspunsuri la acest subiect

#301
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 13:33

In uk norma unui profesor este de 1265 ore/ an, go figure!



#302
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 ianuarie 2022 - 13:51

Si eu am furiile mele pe anumiti profesori. De ex pe cei care in timpul predarii online, cand au fost scolile inchise fie nu au intrat la ore fie doar au postat materiale pe platforma, predand astfel asincron (portita permisa de lege si asa "s-au scos"). Plus multe alte nereguli (spagi, note mari date aiurea etc). Ma infurie ca asemenea specimene vor mariri salariale desi de aproape 2 ani sunt intr-o continua vacanta sau isi vad de meditatii sau alte probleme personale in timpul care ar trebui alocat pt copiii de la clase. Nu vorbesc de cazuri de boala, probleme familiale (care sa fim seriosi, apar cu o frecventa destul de redusa).  Maririle salariale, atunci cand se acorda, ar trebui date in functie de performante si evaluari. Dar.. la noi nu se poate, de obicei profii care nu se implica si nu s-au implicat au "spatele" aigurat: fie sunt prieteni cu directorii, fie au o pila la minister sau inspectorat si se descurca, iar evaluarile lor sunt foarte bune. Indiferent de ceea ce reclamam noi parintii.

Am mai povestit: in martie 2020 cand s-au inchis toate scolile, prof de mate ca nu a predat online copiilor decat de vreo 2-3 ori si orele alea, la misto (lectii facute pe sarite, predat fara cap si coada, mai pe romaneste spus: copiii nu intelegeau nimic). Bineinteles ca nu au parcus 1/2 din materia de clasa a 6a. La mate, materie importanta, cu elemente de legatura pt anii urmatori. A trebuit eu, ca parinte asa cum m-am priceput (ca nu stiu pedagogie si nu sunt as la mate, noroc ca pt gimnaziu ma descurc) sa-i predau toate lectiile, adica teoria si sa lucram apoi probleme. Mai pe romaneste, treaba profului (predarea, asimilarea notiunilor, consolidarea) am facut-o eu, salariul l-a luat el. Pe ce si-a luat salariile 3 luni de zile, pe mine ma depaseste. Probabil si-a completat bine hartiile ca si-a facut orele si aia a fost. Proful nu mai e la clasa Andreei, dar preda in continuare in scoala fara nici o problema. Noi am semnalat atunci problema, de aceea a fost schimbat la clasa. Dar preda la alte clase (cum s-a mai comportat, habar nu am, nu mai sunt la curent).

 

Desigur sunt si profesori implicati, care isi fac cum trebuie meseria, sunt corecti si merita admirarie si respect. Si pe langa respect, si mariri salariale. Au fetele si astfel de profesori la clasa. Dar simt ca sunt din ce in ce mai putini. E un cerc vicios aici...aia buni pleaca pt ca poare nu accepta unele mizerii, iar aia nasoi raman, ca "perie" pe cine trebuie si sunt inscrisi poate, in partidul potrivit si sustinuti politic (mai ales la nivel de conducere ma refer, ia rprofii slabi sunt sustinuti de acea conducere)

Si la liceele de top, uneori am senzatia ca e o loterie, degeaba e liceul de top, daca pici la niste profi naspa si dezinteresati. De multe ori rezultatele scolii respective nu reflecta munca profesorilor de acolo ci ceea ce suplimenteaza parintii (in special meditatii, daca nu se pricep ei - si nu au cum sa se priceapa la toate materiile, mai ales la liceu). Zici ca l-ai apucat pe Dumnezeu de picior cand dai peste un prof implicat la clasa, desi aia ar trebui sa fie normalitatea... 

 

Velvet, eu din cate te citesc pe aici, sunt sigura ca esti un profesor din a doua categorie scrisa de mine. Si nu e drept sa fie toti profii pusi in aceeasi oala. Dar cand suntem suparati, ne exprimam mai la modul general asa "profesorii nu-si fac treaba" etc. Dar nu e vorba de toti, fireste



#303
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 ianuarie 2022 - 12:21

velvet, nu e locul pt aceasta discutie aici,. dar eu ma uit la unii profesori ai copiilor mei si zic din toata inima "duca-se invartindu-se!" . Asa o bataie de joc de copii, de meserie.. ! si nu stiu zau (astia pe care ii vad eu , nu vb de tine) ce asa mare stress au. 

Poate o fi sansa unui nou inceput pentru invatamintul romanesc!!!

 

Atita tinguiala, atita victimizare...dar un pic de educatie in directia ce inseamna un vaccin, ce avantaje aduce vaccinarea, un pic de discutie cu elevii pe tema asta?Si nu-mi veniti sa spuneti ca nu aveti voie, ca nu copiii decid si alte bla-bla-uri. Educatia incepe din prima zi de viata.



#304
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 22 ianuarie 2022 - 12:47

La noi, profesorii nu au avut voie sa vorbeasca despre vaccin la scoala. Nu stiu daca asa a fost la toate scolile, Dar , am primit scrisoare de la scoala cu link despre vaccin si termen de doua saptamani sa ne dam acordul .Vaccinarea s-a facut la scoala, sunt copii care au ales sa mearga cu parintii la un centru de vaccinare local. In Februarie urmeaza sa faca doza a doua.


Editat de Collins20, 24 ianuarie 2022 - 00:25 .


#305
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 22 ianuarie 2022 - 12:49

andacos scuza-mi "tanguiala si victimizarea", dar stii tu ca nu am tinut  ore pe tema vaccinarii? plus ca tu nu traiesti aici ca sa stii care-i treaba.

 

Sunt si aici persoane care le stiu pe toate, exact ca-n viata reala. mi s-a luat de ele. nu voi mai scrie nimic.



#306
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 ianuarie 2022 - 12:52

andacos scuza-mi "tanguiala si victimizarea", dar stii tu ca nu am tinut  ore pe tema vaccinarii? plus ca tu nu traiesti aici ca sa stii care-i treaba.

 

Sunt si aici persoane care le stiu pe toate, exact ca-n viata reala. mi s-a luat de ele. nu voi mai scrie nimic.

dar cine s-a referit la tine personal?



#307
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 22 ianuarie 2022 - 21:46

Eu cred ca atunci cand s-a trecut de la online la on-site, profesorii au fost afectati in egala masura ca si elevii. Cred ca a fost un soc pentru ei aceasta trecere si au refulat in sala de clasa, pe copii. Fii-miu are 18 profesori, din acestia, 4 sunt ok. Cam asta e proportia pe cazul acesta particular. Doar 1 prof este din zona materiilor specifice sectiei, iar acesti profesori chiar au fost constanti in atitudine, si in online si fizic la scoala.

 

Te sperie oleaca fiindca nu poti cere numai de la profesori sa se descurce singuri. Directorii lor sunt, si ei, maxim de incuiati, efectiv. (ma gandesc ca proportia +/- e cam la fel) Nu mi se pare ca inteleg ce trebuie sa faca. Ceea ce inseamna ca nici sistemul educational (pentru ei, adica) nu ii poate ajuta sa se schimbe, sa aiba o alta perspectiva. 

 

Dar cumva, mie mi se pare ca ne cam alintam cu pandemia asta. S-a cam dus/se duce incet-incet. Mai nasol sunt norii care se vad de la est. 



#308
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 ianuarie 2022 - 20:41

Jurnal de pandemie...Notez si eu azi ca baiatul meu are test covid pozitiv. 

DIn fericire e dublu vaccinat si are simptome usoare.

E izolat la el acasa ... asa ca nu ne vedem. 



#309
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 23 ianuarie 2022 - 20:50

Eu cred ca atunci cand s-a trecut de la online la on-site, profesorii au fost afectati in egala masura ca si elevii. Cred ca a fost un soc pentru ei aceasta trecere si au refulat in sala de clasa, pe copii. Fii-miu are 18 profesori, din acestia, 4 sunt ok. Cam asta e proportia pe cazul acesta particular. Doar 1 prof este din zona materiilor specifice sectiei, iar acesti profesori chiar au fost constanti in atitudine, si in online si fizic la scoala.

 

Te sperie oleaca fiindca nu poti cere numai de la profesori sa se descurce singuri. Directorii lor sunt, si ei, maxim de incuiati, efectiv. (ma gandesc ca proportia +/- e cam la fel) Nu mi se pare ca inteleg ce trebuie sa faca. Ceea ce inseamna ca nici sistemul educational (pentru ei, adica) nu ii poate ajuta sa se schimbe, sa aiba o alta perspectiva. 

 

Dar cumva, mie mi se pare ca ne cam alintam cu pandemia asta. S-a cam dus/se duce incet-incet. Mai nasol sunt norii care se vad de la est. 

Corect! Sint probleme muuult mai grave care ne perecliteaza sănătatea și traiul de zi cu zi. Trebuie sa terminam repejor cu toată isteria asta care deja durează de 2 ani! 



#310
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 ianuarie 2022 - 00:03

@andacos

 

din cate stiu, nu este permis ca profesorii romani sa vorbeasca despre vaccinul anti-covid - nici pro, nici contra.

 

au fost niste derapaje urate din partea unor profesori si asa s-a ajuns in aceasta situatie. copiii au inregistrat, au spus mai departe, ce e in mintea unor profesori e de psihiatrie.

 

lectie despre vaccinuri in general este in manualul de biologie.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -