Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Jurnal de pandemie editia 2022


724 raspunsuri la acest subiect

#11
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 10:43

Alicia, despre sistemul din care tara vorbesti?

Germania



#12
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 10:56

 

Eu chiar ii cred ca asa e insa nu pricep de ce "cel mai bun sistem medical din lume (si cel mai scump probabil)" nu e in stare sa se organizeze. Asigurarile medicale sint infiorator de mari (pentru cei care platesc of course). 

Atunci,ce mai zici de S.U.A., Elvetia? 

Mie nu mi se par infiorator de mari, asiguratorul  plateste contributia asigurarea de sanatate. Evident, daca ai venituri mari si iti permiti poti lua asigurare privata.

La noi in zona au marit nr de paturi la ati si au inveput construirea unui nou spital. 

In general, operatiile, controalele au functionat in parametrii, nu au scazut din cauza pandemiei, au primit pacienti la inceput transferati de la spitalele din Franta, etc

 

Evident , ca mai sunt si probleme, personalul medical este oricum insuficient oriunde pe lumea asta. 



#13
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 11:27

Atunci,ce mai zici de S.U.A., Elvetia? Mie nu mi se par infiorator de mari, asiguratorul plateste contributia asigurarea de sanatate. Evident, daca ai venituri mari si iti permiti poti lua asigurare privata. La noi in zona au marit nr de paturi la ati si au inveput construirea unui nou spital. In general, operatiile, controalele au functionat in parametrii, nu au scazut din cauza pandemiei, au primit pacienti la inceput transferati de la spitalele din Franta, etc Evident , ca mai sunt si probleme, personalul medical este oricum insuficient oriunde pe lumea asta.

 

Elvetia si US ma intereseza informativ dar ma lasa rece ca nu traiesc acolo. Eu percep aici pretul asigurarii medicale ca fiind foarte mare pentru ceea ce primesc ca servicii medicale. Insa asta e o chestiune subiectiva si offtopic. 

 

Daca sistemul medical de aici functioneaza bine, de ce ne ameninta cu noi restrictii si chiar le impun, peste alea care le avem deja? Ce spui tu cu marirea nr de paturi, construre de spital, etc mi se pare super si da, asta arata ca se investeste. Mi as dori sa citesc mai mult despre asa initiative in presa, insa, cel putin unde citesc eu (SPON, ZON, SZ) se povesteste cit de la limita e sistemul. Probabil ca ar trebui sa citesc mai multe ziare locale.

 

Nu te contrazic in ce spui tu mai sus insa nu inteleg de ce se argumenteaza de aproape 2 ani cu "impunem noi restrictii ca sa protejam sistemul medical" . De ce e nevoie protejarea sistemului medical daca el e minunat si grozav? Se stia inainte de pandemie ca personalul medical e putin si prost platit, de ce nu cresc salariile sa faca aceste meserii atractive? I au tot aburit anul trecut cu nu stiu ce bonus de citeva sute de euro care nici nu stiu daca a fost platit. Le inteleg frustrarea ca e munca multa si la sfirsit se aleg cu niste aplauze. 

 

 



#14
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 14:21

 De ce e nevoie protejarea sistemului medical daca el e minunat si grozav? Se stia inainte de pandemie ca personalul medical e putin si prost platit, de ce nu cresc salariile sa faca aceste meserii atractive? I au tot aburit anul trecut cu nu stiu ce bonus de citeva sute de euro care nici nu stiu daca a fost platit. 

Acum discutia e lunga. Eu personal nu am intalnit medic prost platit. Prost platit cred ca este personalul auxiliar, cei care lucreaza in casele de batrani, acolo e deficit mare de peronal, munca  f grea si prost platita. 

off topic,

 

imi pare rau ca nu esti multumita de serviciile medicale prestate, personal, eu si familia mea am avut experiente pozitive(si am avut destule internari, operatii, investigatii). Poate tine si de zona in care locuiesti. Si aici sunt diferente de la land la land. Germania e mare.



#15
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 14:40

Eu nu sunt de acord sub nici o forma cu lockdownurile. Exista vaccin, exista (sau sper ca exista) tratament antiviral (Pfizer, Merck si sper sa fie folosite) si aia e. 

Nu te poti juca si economia si cu mintilor oamenilor la infinit. Asa, in 2 ani am invatat de unde poate sari iepurele, pardon virusul. 

Iar pe aia de nu dau 2 bani pe masuri... pe aia nici un lockdown nu-i va tine pe loc, il vor eluda cu prima ocazie.

Pana la urma trebuie sa invatam sa traim cu virusul asta si pe langa el... avem si instrumente acum, nu ca in martie 2020 cand nu se stia nimic.

 

Stiu ca sistemele medicale sunt sufocate (vad ca si cele performante).... dar nu cred ca un lockdown le va ajuta prea mult. Adica un lockdown care implica somaj, cresterea fenomenului violentei, depresii, boli mintale....



#16
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:31

Stiu ca sistemele medicale sunt sufocate (vad ca si cele performante).... dar nu cred ca un lockdown le va ajuta prea mult. Adica un lockdown care implica somaj, cresterea fenomenului violentei, depresii, boli mintale....

 

Aici se argumenteaza ca sintem o tara bogata si ne permitem lockdown. Somajul tehnic, ajutorul firmelor care sint inchise din cauza restrictiilor, totii banii astia vin din banii publici si provoaca gauri in buget. Gaurile astea trebuie umplute la loc, cum? Marire de impozite, of course. 

 

La fel de important si aspectul sanatatii mintale, bine zici Monica. Nu se ia in considerare deloc impactul restrictiilor pe termen lung. Cit ai fi de "adult", rational, etc la un moment dat nu mai rezisti. Ne place, nu ne place, omul are nevoie de socializare. 



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:35

Aici se argumenteaza ca sintem o tara bogata si ne permitem lockdown. Somajul tehnic, ajutorul firmelor care sint inchise din cauza restrictiilor, totii banii astia vin din banii publici si provoaca gauri in buget. Gaurile astea trebuie umplute la loc, cum? Marire de impozite, of course. 

 

alicia, eu nu stiu ce restrictii sunt in zona ta, insa lockdown nu avem anul asta,

 

Sunt diverse restrictii, in functie de incidenta, insa comparativ cu anul trecut...e nimic.

 

Faptul ca nevaccinatii nu se bucura de aceleasi libertati-sa le spun asa, este doar datorita convingerilor proprii.

 

Eu sunt impotriva lockdown-ului, avem vaccin, avem instrument de a tine situatia sub control...de ce lockdown?



#18
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:37

Acum discutia e lunga. Eu personal nu am intalnit medic prost platit. Prost platit cred ca este personalul auxiliar, cei care lucreaza in casele de batrani, acolo e deficit mare de peronal, munca f grea si prost platita. off topic, imi pare rau ca nu esti multumita de serviciile medicale prestate, personal, eu si familia mea am avut experiente pozitive(si am avut destule internari, operatii, investigatii). Poate tine si de zona in care locuiesti. Si aici sunt diferente de la land la land. Germania e mare.

 

La personalul auxiliar, gen asistenti medicali, ingrijitori etc m am referit. Medicii sint platiti ok, nu cred ca mor de foame. 



#19
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:38

La noi problema nu sunt paturile, ci personalul medical. Cred ca e aceeasi problema si prin alte parti. Au posturi libere, dar nu le ocupa nimeni. Multi au plecat, nu au mai facut fata stresului/epuizarii. Aici mai ajuta studentii la medicina, cei iesiti la pensie sau armata. 

 

La terapie intensiva, ca ex, o persoana poate avea nevoie si de 10 persoane care se ocupa de ea (medici, asistente etc). 


Editat de Ella73, 05 ianuarie 2022 - 16:43 .


#20
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:45

alicia, eu nu stiu ce restrictii sunt in zona ta, insa lockdown nu avem anul asta, Sunt diverse restrictii, in functie de incidenta, insa comparativ cu anul trecut...e nimic. Faptul ca nevaccinatii nu se bucura de aceleasi libertati-sa le spun asa, este doar datorita convingerilor proprii. Eu sunt impotriva lockdown-ului, avem vaccin, avem instrument de a tine situatia sub control...de ce lockdown?

 

Unde am scris eu ca aici e lockdown?

 

Am scris ca nu vad nici un sens in lockdown. Retrictii avem aici destule: ca sa intri la muzeu iti trebuie certificat de vaccinare si test negativ(2G+). La fel si daca mergi la sala de sport. Masca FFP2 obligatorie de anul trecut, cu o intrerupere de vreo 2 luni in vara cind ni s a permis masca medicala albastra. Landul e Bavaria.

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -