Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pingüinos felices saluta 2022! Adios 2021!


441 raspunsuri la acest subiect

#301
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 ianuarie 2022 - 13:29

Corina, Roli, mersi de sfaturi, o sa le incerc, poate mi-o fi ceva mai bine  [flo2]



#302
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 ianuarie 2022 - 22:53

Monica, dacă ti-e frig, ai haine nepotrivite :). Eu locuiesc intr-un loc unde vântul e cuvântul zilei. Ploaia la fel 6-7 luni pe an. Zăpada când e rece. Dacă nu bate vântul e o zi in care toată lumea se mira. Dar zau ca nu mi-e frig. Umblu cu geci de fâs groase, antivant și antiploaie. E adevărat ca nu sunt elegantă dar mi-e bine :). 



#303
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 ianuarie 2022 - 23:00

Când ies sa fac mișcare, iarna, deși nu e ger și chiar și la 3-4 grade ies cu costumația “termo” de care scrie Roli și iau peste aceasta pantaloni de hiking, care sunt termo și antivânt/ploaie, plus geaca de care ziceam. Vin transpirată :). Merg in pas alert dar nu mereu, uneori merg normal. Stau 40 de min/o ora, dar am fost și la plimbări lungi de câteva ore, chiar 4-5 ore și a fost perfect. 

Dar eu ador vremea asta. Caldura îmi place numai dacă pot sa fac baie, altfel nu. 

 

Si am o sora care s-a mutat in Florida sa scape de iarna și frig :))). Mereu ne-am contrazis pe tema climei și a vremii. Suntem exact opuse :). 
 



#304
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 00:23

Monica, folosește ștrampi de lână în loc de colanți și un maiou de lână peste sutien. Eu am și sutien de lână dar prefer să îl folosesc în casă sau la zăpadă. Ideea e că bumbacul nu te ajută iarna, ci lâna sau termo.

 

Eu folosesc de obicei ștrampi așa negri. Ies și cu fuste deși e frig. Sau am ștrampi plus pantaloni de fâș la plimbare. Acum pe seară am mers cu unii așa sub blugi. 
Iar maioul îl pot purta și sub bluze elegante. Se găsesc toate nuanțele.



#305
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 11:42

Servus pinguini

 

Azi am zi scurta, la pranz plec la nemti la cumparaturi, vine si cumnata (de fapt merg pt ea, noi am fost acum 2 saptamani).

 

Maine mergem la inmormantare  [:(]  vine si socrul, socrela nu merge (azi are interventia la inima, am inteles ca ii pune si ei un senzor; la pranz o ia Marco de la spital, imi spune mai multe cand vine acasa). 

 

Strumpfi, sper ca esti ok- ti-am trimis un mesaj privat (poate ai timp sa-mi raspunzi  [pup]).

 

Eu am geci de iarna calduroase (si usoare). Am si scurte, dar majoritatea sunt pana la genunchi sau glezna. Cand fac drumuri scurte, am tricou cu maneca scurta (fara maieu) si nu mi-e frig. Dres pe sub pantaloni nu port, ma deranjeaza. Caciula nu port, dar am gluga la geaca. 

Pt munte am costumul de schi si bluza termo (pe sub pantaloni pun si leggins).

 

 Weekend fain sa aveti. 



#306
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 12:03

Neatza, la noi e soare si frumos.

Cu toate ca imi place frigul si iarna anul asta nu mai vrreau sa ninga.

M-am obbisnuit asa...

Mi se pare idilic si la Mihaela si la Fleur. Mi-e dor de iernile ierni.

Mie mi-au degerat  si degetele de la picioare intr-un an, prin tinerete. Rau mi-au degerat, m-am chinuit niste ani de zile cu degeraturile ale.

 

Adevarul e ca organismul se adapteaza mai repede la temperaturi mai scazute decat la cele incerte gen -2, 1, 2 grade. 

Cat despre Florida nu suport umezeala, nu as locui acolo nici platita.

=

Am trecut peste doza 3, fara nimic de semnalat, poate ceva insomnie noaptea dar nu mai tin minte daca era pe lista de simptome.

Continuam cu mmersul pe jos, Silvi s-a apucat si de sala si are o febra musculara de ma pufneste si rasul cand o vad cum coboara scarile.



#307
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 12:03

Voua nu vi se are ca saptamana asta a trecut prea repede?

Mie da. Si ma enerveaza.



#308
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 13:33

Nu doar asta, toate trec prea repede. Si zilele, parca nu apuc sa fac nimic si se face seara.

Un copil e online, altul la scoala, proaspat iesit din online. Mi s-a acrit de chestia asta. Laptopul da rateuri, nu stiu pe ce mai fac scoala, daca nu se termina mizeria asta.

Copilul mare pleaca in excursie la Bran azi, dupa ore. Celalalt, mananca meditatii pe paine, azi si maine.

Ninsoarea nu s-a terminat inca, imi face mi-e in ciuda.

 



#309
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 14:43

La noi vine iar furtuna. De data asta i-au dat nume: Malik! 
 

Aceeași chestie: pana la 30 m/s duminica. Pana atunci in urcare. Am Weekend liber. Aveam planuri de plimbare. Am fost azi și mai ies mâine. O sa văd dacă îndrăznesc duminica, sa ies pe vânt de 100 km/h. 



#310
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 28 ianuarie 2022 - 14:43

Exact asa sunt si eu, ma regasesc in descrierea surorii tale in ceea ce priveste frigul/caldura. :))

Daca s-ar desfiinta iarna din calendar, ar fi perfect. O astfel de regiune mi-ar prii si mie, Florida e numa' bine :)) Decat frig si vant, prefer caldura si umiditate... suport mai bine

Si am o sora care s-a mutat in Florida sa scape de iarna și frig :))). Mereu ne-am contrazis pe tema climei și a vremii. Suntem exact opuse :). 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -