Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pingüinos felices saluta 2022! Adios 2021!


441 raspunsuri la acest subiect

#161
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 10:58

Buna dimineata mea cu cer senin si soare. Foarte frumos rasarit am avut dupa o noapte cu luna plina stralucitoare. Cred ca din cauza lunii nu am dormit eu, tare demult nu am mai dormit asa prost si putin. Ma simt atat de obosita si ma dor soldurile si oasele picioarelor tare rau. Ieri a fost ceva soare desi a batut un vant cam rece. Am iesit pe campuri la plimbare si am facut un ocol de 8.5km prin vreo 2 sate, ne-am oprit si am vizitat si o biserica foarte veche de la 1100 in unul din sate. Satul asta are doar 7 case dar are biserica! Cand am ajuns acasa am urmat sfatul vivianei si nu am facut nimic altceva decat stat pe canapea la gura sobei si uitat la tv. Sambata am fost la macelar si am luat carne si facut jumari si le-am mancat cu mamaliga, branza sarata si omleta cu ceapa caramelizata. tare bun a mai iesit, mi-am potolit o pofta. Cozonac nu am facut ca nu am mai avut timp si chef, dar poate weekendul viitor. O sa imi mai comand niste nuci ca nu prea mai am multe. Cumpar de pe amazon niste nuci tare gustoase din Transilvania. 

 

lauranico, multa sanatate mamei si pumnii stransi pentru operatie. Te mbratisez! [flo2]

 

mihaela, ce dor imi faci tu de Lady Aurora! ultimul concediu inainte de pandemie a fost in Norvegia in varf de munte intr-o cabana. Mi-e asa dor de plecat aiurea ... dor de Norvegia, de firduri, de aurora, zapada ... dar nu numai. 

 Foarte curajoasa Silvia ta sa se mute singura! Bravo! 

 

Ca tot vorbesc de Norvegia si fiorduri, oare Otilia ce mai face?  

 

Roli, 9 km naveta e nimic mai ales cand ai asa peisaj de jur imprejur.  [il]  Iti doresc sa va mutati cat mai repede sa nu mai dai cu banu sa ghicesti in ce sac/valiza ai o anumita haina. Stiu cum e, am fost acolo.  [fri]

 

Ma simt atat de obosita, de parca as fi stoarsa in storcator.  [alcool]  Am treaba azi, de facut si platit taxele. Le tot aman de ceva vreme dar ar cam trebui sa le termin si sa bifez de pe lista sa scap de un stres si ceva bani din portofel.  [:-)))]

 

Plec la ale mele. O zi frumoasa va doresc! 



#162
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 11:23

Daca ieri a fost zi  de leneveala, azi e Blue Monday.

E ziua starii de nefericire. 



#163
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 11:34

Eu am lenevit la cumparaturi, făcut taco și cremes. Apoi la tv la un serial. 
Azi iar la job, Nebunie ca de obicei. Am o lista luuuunga de făcut, sper sa o dau gata pana la ora 17, dacă nu intervine altceva. 
 

Zi frumoasa la toți! 
 



#164
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 11:36

Lauranico, sa treacă cu bine mama ta peste intervenție, sănătate multă! 



#165
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 12:12

LauraNico, sanatate multa mamei tale.



#166
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 12:13

Roli, fain peisajul  [pk] poate ne facem vecine   [:D]



#167
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 12:14

Miha, faine pozele cu aurora  [pk]



#168
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 12:40

Servus pinguini

 

Azi e luni  [ups]  

 

Am petrecut un weekend fain: vineri seara am fost la mexicani.

Sambata la cumparaturi la nemti (3 ore a durat totul, 2 ore e doar drumul dus-intors)...dupa am facut crochete de peste cu spanac cu smantana si pasta de usturoi (o capatana de usturoi, sare si ulei de masline...iute, dar bun..si sanatos  [pk] )...am si dormit 3 ore la pranz, m-a luat somnul dupa atata usturoi  [:D]

Ieri am fost la socrii la masa, am revenit dupa-masa si ne-am oprit iar la mexicani, la o margarita. Am vrea sa mergem cu ei in Maramures, la Sapanta si cu Mocanita (soacra a fost, socrul nu era bine acum 2 ani, asa ca nu am mai mers..acum e ok si chiar s-a bucurat..daca mergem, va fi in septembrie).

 

Saptamana trecuta am aflat ca medicul nostru de familie (si al vecinilor) are cancer...e austriac, are 62 ani (noi i-am dat 50)...are sanse mari de vindecare, dar nu mai lucreaza, asa ca a venit un medic nou (care e polonez)...am fost mereu multumiti de el, sper sa fie la fel si cel nou.

 

Si un fost profesor de-al lui Marco (prieten cu el si cu socrii) nu e bine...are o masinarie la inima de 10 ani, care tb setata din cand in cand...in noiembrie a fost la spitalul cantonal sa faca setarea, dupa l-au mutat la noi in canton la spital, acolo a luat o bacterie, l-au operat de urgenta saptamana trecuta si acum il tin in viata doar aparatele...azi vor decide medicii daca vor opri aparatele sau nu...Marco l-a vizitat mereu, era optimist si cu multe planuri (inclusiv pt ziua lui de nastere de anul asta, cand implineste 70 de ani....noi stabilisem sa mergem cu el si sotia lui in tara si Chisinau). Vineri a vorbit Marco cu sotia lui si era trista. Eu tot sper sa fie bine, dar sansele sunt mici  [:(]  Suna Marco azi la spital, ar vrea sa mearga sa-l vada. De vineri ma tot gandesc la el, il cunosc si eu, ne-am vazut de cateva ori.

 

Colega mea mi-a spus ca prietena ei a avut simptome, de-aia s-a testat...stiu ca testul PCR poate iesi pozitiv mult timp dupa ce ai avut corona. 

 

Mandra vrea sa dea la toamna testul pt certificat la coreeana (Topik 1 se cheama si e ca First in engleza). Am gasit un site unde apar datele si tarile unde se tin examenele: Elvetia nu e pe lista, in schimb e Romania (cu Bucuresti si Cluj  [:D]); asa ca va merge la Bucuresti, va fi in octombrie. Se va putea inscrie in iunie-iulie, pana atunci spera sa ajunga la nivelul asta (va incepe noul semestru in martie, e exact nivelul cerut de test).

E putin stresata, pt ca nu are planuri cand revine : daca ramane aici, se va muta cu o prietena, nu mai vrea sa stea cu noi. Are insa si alte optiuni : i-ar place sa mearga 1 an in Japonia, ca aupair si asa sa invete si japoneza. Ne tot gandim, analizam. Sa vedem acum.

 

Gata cu trancaneala, am scris destul  [:D]

 

O zi faina sa aveti. 



#169
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 13:16

M-am programat pentru noul pasaport, maine.

Azi e soare si trebuie neaparat sa fac plimbarea, sper ca mai mult de 4 km.

Am un traseu in cap.

 

Culmea e ca limba coreeana imi place, japoneza si chineza nu.



#170
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 17 ianuarie 2022 - 13:19

Ziua buna Pinguini,

 

Happy Blue Monday! Daca nu e happy in scripte, sa ne-o facem noi happy, zic.

 

Eu voi serba ziua de facut nimic toata saptamana, pentru ca am reusit la spartul targului sa ne pricopsim si noi cu covid. Felix si cu mine avem simptome, Flavia si Mr. Ziki nu. Am decis sa credem ca e de la grupa sanguina, ca si-asa ne plictisim, am zis sa facem stiinta pe genunchi. Suntem deci in izolare, dar ieri am mers sa ridicam shoppingul saptamanal intr-un alt oras (al nostru nu participa in sistemul asta) - am dat comanda pe net, si ne-am parcat intr-un loc desemnat pentru covidatii-izolati, ne-au lasat caruciorul cu produsele langa masina, si noi ni le-am pus in pungi. Habar nu aveam ca asa se face shoppingul "izolat", n-am mai avut pana acum nevoie...

Noi adultii am primit saptamana off de la GP, Mr. Ziki stahanovist se duce la serviciu, eu am decis sa profit de oferta :)

 

Mihaela, superba aurora! Si nitel scary cu trupele...

Roli, ce peisaje frumoase!  [il] Succes sa va mutati cat mai repede!

Lauranico, multa sanatate mamei!

 

O sa vin mai des asadar sa vorbesc si sa va citesc, cred. Pana una alta, sa aveti o zi frumoasa!  [flo2]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -