Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Frica ca bebelușul nu ma iubește


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Urala

Urala
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 decembrie 2021 - 09:04

Bună. Am un băiețel de 10 luni. Acum 6 luni, eu si soțul meu ne-am achiziționat un apartament. Între timp s-a mutat la noi mama mea pt a avea grija de copil cât sunt eu la munca( pt ca m-am întors mai devreme la munca datorita unor necesitati). Deoarece aveam numai un singur pat, eu și soțul meu am dormit pe o saltea gonflabila, iar mama a dormit cu copilul meu în patul disponibil. Copilul s-a invatat sa doarma cu ea, pana am reușit sa ne mobilam apartamentul. Ideea este ca sunt foarte geloasa, copilul nu vrea sa vina la mine, mi se pare ca tine mai mult la mama mea decât la mine,Deși lucrez 6 ore și apoi îmi petrec restul timpului cu el. Copilul doarme în continuare cu bunica. Frica mea este ca ii va spune mama bunicii și nu ma va iubi cum o iubește pe ea....

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 decembrie 2021 - 10:27

buna, 

 

Iti inteleg frica... dar nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi prea tare. COpiii trec prin perioade de atasament. Din moment ce te vede in fiecare zi -nu cred ca este o ingrijorare.

Dar, este de asemeni posibil ca atasamentul lui exagerat de bunica sa fie o forma de protest pentru ca el vrea sa isi petreaca mai mult timp cu tine. 

 

Organizeaza activitati de weekend fara bunica - ar fi sfatul meu.

 

[flo2]



#3
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 decembrie 2021 - 12:53

Bebelusii se ataseaza de persoana care raspunde cel mai bine la nevoile sale sociale, fizice si emotionale. Nu e o forma de protest, e vorba de o relatie de incredere pe care o stabileste el cu bunica.

Trebuie sa muti atasamentul copilului de la bunica la tine.



#4
MirelBelescu

MirelBelescu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 decembrie 2021 - 01:45

lasa fat amea ca trece :*****



#5
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 08 decembrie 2021 - 13:58

Eu as fi vrut sa se mai duca la altcineva, dar ma prefera pe mine. Macar la tac'su sa se fi dus de bunavoie.

 

Glumesc, dar trece perioada asta. Curand va incepe sa mearga, sa descopere lumea, poti sa-i citesti, sa va plimbati. Nu-ti fa griji, chiar e inutil la aceasta varsta a copilului. E adevarat ca si mama ta poate face 2 pasi in spate macar in week-end si, sub pretextul ca are nevoie de odihna, sa te lase pe tine 100% sa ai grija de el. Dar, stii cum se spune, ai grija ce-ti doresti  [:)]



#6
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 09 mai 2023 - 15:52

Vai de mine si de mine!

Pai bebelusul te-a ales pe tine ca mama inca cu cel putin 3 ani inainte de concepere cu un motiv bine intemeiat.

Esti exact darul sau bataia lui Dumnezeu pentru el.

 

El /ea te iubeste neconditionat caci asa ii este scris si buna/rea esti totusi mama mea 

Cum spune careva manea si mare adevar spune.

 

Daca esti o femeie fantastica,de trei ori mama,de trei ori femeie,de 7 ori nu stiu ce ,caci noi mamele,suntem multifunctionale,mai ales ,aici,in Romania,caci aici.toti au un mot in frunte,ca sunt romani si mare branza .

 

Aveti ce pune pe masa copiilor? Sunteti fericite? Implinite?

Poate ca voua va ajunge mamaliga cu branza dar eu vreau altceva.

Sa mananc bine la un restaurant fara sa mi se acreasca ca platesc 60 de lei pe un falafel cu cartofi reci.

Doamne chiar nu mai merg nici la restaurant ca nu mai exista mancare buna.

Eu vreau ca atunci cand nu am chef sa gatesc sa sun si pentru 10 -15 lei sa mi se livreze imediat sau in maxim de o ora ceva bun .

Nu PIZZA PAPPY va rog - uda,nu stiu lumea care a lucrat zece ani in Italia cum nu a furat o rteta buna de pizza pe care sa o gateasca ,cum trebuie.

Ati mancat carbonara cu faina la ROMA?

Uratilor ! sper sa nu mai cumpere nimeni nimic de la cei care ne fura,cu buna stiinta.

Carbonara se face,cu smantana cremosa,oua si cascaval parmiggiano nu cu ala rau,romanesc,Delia.

Cumparti cascaval mozzarela originala,daca nu scrieti,clar si concis,si la obiect Vand paine romnaeasca cu cascaval la sac de la Selgros si vindeti-o cu profit de 3 ori dar nu imi livrati mie lasagna plina cu faina.

Acum ,mai trebuie si sa  gatesc si atunci cand nu am chef.

Si lumea ma intreaba ca de ce vreau sa plec din Romania din nou.

PLEC<PLEC si nu ma mai intorc niciodata - in sihastrie ma duc, ca m-am saturat de minciuna,prefacatorie,furt pe fata.

Descarci Uber si nu poti iesi din casa pentru ca domnii grasi,cu burta la gura,nu vor sa faca un drum de 4 km.in plus ,ca deh NU SE MERITA .

Normal ca nu se merita,cand ai o sotie care lucreaza,intretine casa,copiii,si tu putrezesti acasa ca tu nu conduci tir cu 5000 pe luna.

Rusine cine iti propune asa ceva,adica pe strazile astea,ca dupa bombardament din Romania sa primesti 5000 in mana e nesimtire crasa.



#7
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 10 mai 2023 - 19:52

Luna, esti bine? Ma sperii.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -