Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cresterea imunitatii copiilor in sezonul rece pe timp de pandemie: 7 sfaturi de la medicul pediatru


4 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 noiembrie 2021 - 15:44

Cresterea imunitatii copiilor in sezonul rece pe timp de pandemie: 7 sfaturi de la medicul pediatru

 



#2
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 26 noiembrie 2021 - 16:59

Ar fi  fost util niste sfaturi mai concrete/tintite, ce alimente, ce suplimente, exemple de miscare/sport, alte metode pe care sa le putem apoica.

 

Mi-a placut mult asta 

 

https://www.youtube....h?v=xX625VU35Rw

 



#3
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 27 noiembrie 2021 - 08:19

Judoka,

 

am inceput sa raspund la celalalt subiect insa poate ca pot da aici ceea ce am gasit eu ca ar fi bine. Prima data trebuie stiut unde, in ce zona se situeaza sistem imunitar sau ce organe in influienteaza. Eu sunt laie/ nu sunt medic da. Insa Tymusul, colonul sunt zonele in care corpul nostru isi produce sa zicem asa celulele imunitare.

Una din problemele cele mai mari sunt alimentele procesate, de la cutie de metal, cele cu adjuvanti. 
Important ar fi legume si fructe cat mai neprocesate, cat mai putin gatite impreuna cu uleiuri calitative ( de masline, de in). Apoi ceea ce mancam sa fie in 2-3 componente, nu tare amestecat. Alimentele pe baza de gluten, minimalizate, zaharul si el, produsele lactate ( cresc inflamatia).

De ce au nevoie copiii ( si adultii), acum in anotimpul rece, mai ales in Germania de vitamina D3 ( adultii cu K2, cat? Se poate lua standardul- care e insa foarte putin.. dupa analize ar trebui dozat de fapt) pentru ca se stie ca in Germania incepand din septembrie nu mai putem asimila bine D3. In Romania probabil ca e ceva mai bine, dar cu noile ordine ( stati in casa.. scade mult nivelul acestei vitamine foarte importante). Atentie e solubila in grasimi, se absoarbe cel mai bine cand mancam ceva cu ulei/unt/slanina ( de calitate buna).

 

Pun aici o un video foarte bun insa in germana 

https://youtu.be/xEU7Hb8KrpM

 

Apoi pre si probiotocele: muraturile cu sare, varza murata, verze, iaurt, kefir.

 

Copiilor mei le dau vitamina D3 zilnic, apoi ceva cu Vit C, Zink. Nu ne lipseste relativ zilnic de pe masa ardei capia biologic, are multa vit C, comandam cutii cu fructe de sezon direct de la producator: avem inca rodie, acum au ajuns portocale, clementine: le fac „limonada“ = fructele, cu tot cu coaja maruntite in apa si apoi scurs sucul impreuna inca cu ceva bucatele ( fibre). 
 

Cam asta facem noi. Sunt mai multe, difuzez in casa si uleiuri esentiale, pentru a mentine un aer „curat“. Incercam pe cat putem ( cu un preadolesct si adolescent) sa avem un vibe positiv in casa.

 

Inchidem TV-ul cu stiri negative, iesim la plimbari si ne imbratisam, ne rugam ( eu). Probabil ca unora li se pare o prostie insa eu pentru mine am

ajuns la concluzia ca sentimentele negative, uneori pe mananca pe dinauntru si nu ne fac bine. 
 

cristina



#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 27 noiembrie 2021 - 10:44

Cristina,

copiilor nu le dau suplimente deocamdata, ma gandesc ca e bine sa fie prescrise de pediatru pe baza analizelor si a experientei lui.

Cu lactatele, da, pot fi inflamatoare, dar sunt f importante pt ei in perioada de crestere. 
La capitolul probiotice stam bine, zic eu, le plac kefirul, varza murata, ginsengul.
Fructele le consumam intregi sau in placinte/prajituri. 
 

Vara asta am mai investit in covorase de yoga si gantere. Daca se gandesc astia sa inchida iar cluburile sportive, ne bagam la miscare in garaj.  [bib] 



#5
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 27 noiembrie 2021 - 18:11

Buna seara,

 

desigur fiecare face cum crede. Eu am avut medic de familie foarte bun ce a iesit la pensie ( face doar privat in moment) si mi-a atras de acu 10 ani atentia despre nivelul scazut de vitamine din fructe si legume si necesarul suplimentarii. Trebuie insa sa stii si ce sa suplimentezi desigur. 
 

Iar benefic pentru sistemul imunitar sunt supele de oase care se fierb cel mai bine la un slow cooker cu o lingura de otet. Supa de pui cand esti racit nu e doar un mit ci un suport de minerale. 

O alta sursa importanta sunt antioxidantii: fructele rosii: afine, zmeura, goji beeren. Apoi enzyme: papaya, ananas. 
 

Cristina




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -