Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce gatim astazi? Cap.105


1089 raspunsuri la acest subiect

#731
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 03 decembrie 2022 - 21:13

Am facut ciorba de fasole, felul doi friptura de porc la cuptor, inabusita, cu cartofi dulci copti si brocoli la abur.



#732
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 04 decembrie 2022 - 13:33

Week endul asta am mancat romaneste : ieri pomana porcului cu mamaliga, azi varza a la cluj. Am facut si samalele pt Craciun, le-am bagat la congelator crude. Am si 25 pe care le voi pune fierte.

 

Am chef sa fac un chec englezesc imbatat de Craciun. Am luat fructele confiate, le pun la imbatat acum.

 

Va las un biscuite de Craciun:

 

318294660_10158892537430927_675679761638



#733
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 04 decembrie 2022 - 14:02

Cartofi ungurești cu boia și chimen și carne de vita pe grătar

Ciulama de ciuperci cu pui

Ciorba de pui

 

Ieri: pomana porcului cu piure și salata de varza murata



#734
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 decembrie 2022 - 19:55

Azi:

chiftelute

bbq cotlete porc cu broccoli 

shrimp 3 ways ( bbq, cocktail, tempura), sushi rice cu Mirin si sparanghel 

 

 



#735
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 decembrie 2022 - 20:05

Când am fost in România am mâncat un fel de pomana porcului, carne făcută la ceaun cu garnitura de mămăliga sub gogoșari acri. 
Doamne ce buna a fost, dar am mâncat așa de mult si cu pofta ca a 2 zi mi a fost rău. Dar nu regret



#736
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 04 decembrie 2022 - 20:49

Vai Michelle ce m-ai distrat :)))). Cam asa fac si eu: carte grasa de port pacuta la foc mic in tuci. Imi ramane si untura de la toata faza. mmmm ff bun a fost



#737
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 05 decembrie 2022 - 10:44

Si e decembrie  [aho]

Mococa, arata excelent fursecurile !!! [bis] Ai fost cea mai harnica pe grup ! 

 

Eu joi am facut fasole frecata cu ciolan afumat, s a mancat cu muraturi asortate, in saramura,  din butoi (nu al meu  [^] ).

Vineri am facut cele 3 foi de la prajitura Kati, care pt mine ramane deliciul absolut al copilariei: https://savoriurbane...oaie-sfaramata/ aici reteta, doar ca eu macin fin foaia, sa fie o crema delicata. 

Sambata la pranz am avut mamaliga cu branza sarata si slanina.

Dupa care am gatit vesnicele paneuri de adus si la munca, vinete - dovlecel - conopida - ciuperci, facute in panada cu kefir (asa se fac ultra rapid). Am facut mancare de mazare galbena uscata, cus-cus, niste oua umplute. Si seara am reusit sa pun si prajitura la frigider.

Duminica la pranz am avut snitele porc-pui, cartofi gratinati - mini-portii facute in forme de silicon si multa salata verde.



#738
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 05 decembrie 2022 - 11:38

Si e decembrie  [aho]

Mococa, arata excelent fursecurile !!! [bis] Ai fost cea mai harnica pe grup ! 

 

Eu joi am facut fasole frecata cu ciolan afumat, s a mancat cu muraturi asortate, in saramura,  din butoi (nu al meu  [^] ).

Vineri am facut cele 3 foi de la prajitura Kati, care pt mine ramane deliciul absolut al copilariei: https://savoriurbane...oaie-sfaramata/ aici reteta, doar ca eu macin fin foaia, sa fie o crema delicata. 

Sambata la pranz am avut mamaliga cu branza sarata si slanina.

Dupa care am gatit vesnicele paneuri de adus si la munca, vinete - dovlecel - conopida - ciuperci, facute in panada cu kefir (asa se fac ultra rapid). Am facut mancare de mazare galbena uscata, cus-cus, niste oua umplute. Si seara am reusit sa pun si prajitura la frigider.

Duminica la pranz am avut snitele porc-pui, cartofi gratinati - mini-portii facute in forme de silicon si multa salata verde.

sziv, ca de obicei, te-ai intrecut pe tine!  [:)]  ca aici n-ai concurenta oricum. Poti sa imi dai mai multe detalii despre ce am pus in rosu? Ce ai facut mai exact cu acele legume? Multumesc.  [flo2]



#739
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 05 decembrie 2022 - 12:04

Si e decembrie  [aho]

Mococa, arata excelent fursecurile !!! [bis] Ai fost cea mai harnica pe grup ! 

 

Eu joi am facut fasole frecata cu ciolan afumat, s a mancat cu muraturi asortate, in saramura,  din butoi (nu al meu  [^] ).

Vineri am facut cele 3 foi de la prajitura Kati, care pt mine ramane deliciul absolut al copilariei: https://savoriurbane...oaie-sfaramata/ aici reteta, doar ca eu macin fin foaia, sa fie o crema delicata. 

Sambata la pranz am avut mamaliga cu branza sarata si slanina.

Dupa care am gatit vesnicele paneuri de adus si la munca, vinete - dovlecel - conopida - ciuperci, facute in panada cu kefir (asa se fac ultra rapid). Am facut mancare de mazare galbena uscata, cus-cus, niste oua umplute. Si seara am reusit sa pun si prajitura la frigider.

Duminica la pranz am avut snitele porc-pui, cartofi gratinati - mini-portii facute in forme de silicon si multa salata verde.

 

ce este mazare galbena uscata ? 



#740
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 05 decembrie 2022 - 12:36

Letitia [flo]

Conopida o fierb cat sa intre furculita in ea, apoi o rup / tai in bucati.

Vinetele le iau mici - subtiri sa nu cumva sa aiba seminte, le curat si feliez, pun sare si las in sita la scurs. La fel fac si cu dovleceii si zucchini (pe astia ultimii cu coaja). Ciuperci am luat 12 bucati mai mici si le am taiat in 2.

Pregatesc de obicei intr un bol inalt panada: 5 oua, sare, cca 1 l kefir si faina, ca sa iasa ca o smantana, fara cocoloase. Lucrez cu 2 tigai teflon, intr una fac feliile de vinete/dovlecel si in cealalta conopida/ciupercile. 

In bolul cu maglavais pun cate 15-20 felii de vinete si bucatile din restul si merg f repede asa, fara sa le tavalesc in faina si apoi ou. Le prajesc aurii si le scot pe multe servetele.

 

Dana , [flo]

https://bioshi24.ro/...BSABEgLH6_D_BwE

Am avut o punga de 400 de g de mazare, am facut -o cu ceapa + amestecul meu razuit din legume pt ciorba, le am calit un pic, am adaugat mazarea (am pus o la inmoi in apa inainte cu cateva ore bune) si le am lasat la fiert, adaugand apa cat era nevoiem plus un pic de paprika iute din tub pt gust si culoare :-) 


Editat de szivarvany, 05 decembrie 2022 - 13:50 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -