Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce gatim astazi? Cap.105


1089 raspunsuri la acest subiect

#681
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 10 noiembrie 2022 - 14:48

lintea o prefera fii-miu vegetarian

 

supa de linte turceasca (fara cartof dar cu cimbru),

 

musaca sau lasagne.(linte, naut sau soja),

salata de linte: lintea,ceapa rosie mozarella, rosii mici ardei


Editat de Elkia, 10 noiembrie 2022 - 14:49 .


#682
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 noiembrie 2022 - 13:36

Eu am avut varza vreo 3 zile, apoi n-am mai avut timp de gatit asa ca am avut oua ochiuri si snitele din piept de pui(cumparate, eu doar le prajesc, asta e mincarea cind nu am timp de gatit).

 

Ieri am facut...la mia pinsa, eu cumpar aluatul din REWE si este foarte bun, imi place mai mult decit aluatul de pizza , ieri am facut cu salam, sunca presata, ciuperci si capere.

 

Astazi probabil o sa comandam ceva, inca nu am hotarit daca facem noi(ceva chinezarii-orez prajit cu carne de vita si legume) sau comandam ceva.

 

Saptamina ce vine vreau sa fac o supa de praz cu carne tocata si niste piept de pui cu ciuperci.

 

edit.Am luat somon, trebuie sa. l fac, cred ca miine.


Editat de andacos, 13 noiembrie 2022 - 13:57 .


#683
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 14 noiembrie 2022 - 03:57

Ardei umpluți, făcuți în 2 timpi: pregătit umplutura și umpluți și puși cruzi la frigider peste noapte. Îi fac la slowcooker și nu suport miros de mâncare în casă seara. Puși la fiert de dimineață, noi am plecat la treburi și când ne-am întors înfrigurați.erau gata și mirosea delicios.

Am pus deoparte din carnea tocată de vită, la tigaie cu condimente de tacos și seara am făcut soft tacos. Cu parmezan ras în loc de cașcaval/mozarella (nu am avut), salsa, ceapă roșie, roșii și smântână.

 

Vineri seara am făcut pizza cu aluat (decongelat) de la brurăria-patiserie franțuzească de lângă noi. Fiu-meu a decretat-o cea mai bună ever. A fost cu peperoni și jambon afumat iar blatul a fost fantastic. Face o mare diferență.

 



#684
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 14 noiembrie 2022 - 09:06

Eu am facut ciorba de cartofi acrita cu zeama de varza, ciorba de pui, friptura de porc la cuptor, salata de ardei compti si ciulama de pui.

Azi fac ardei umpluti si niste orez.


Editat de valentinag, 16 noiembrie 2022 - 12:14 .


#685
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 14 noiembrie 2022 - 09:57

Sambata dimineata toata lumea a vrut oua ochiuri, la pranz le-am facut mamaliga cu branza de burduf si smantana, iar la cina niste crenvursti in aluat de foietaj.

Intre timp gatisem asa: ciorba de varza murata cu afumatura+ felii de carnati picanti, pui cu galusti si smantana, mazare cu carne de porc, o supa de varza pt mine si o prajitura absolut delicioasa (ceva de genul http://pleziruri.ro/...uca-de-cocos/).

Duminica la pranz am avut salau la cuptor, orez basmati+broccoli si cartofi dulci, plus mujdei.



#686
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 noiembrie 2022 - 17:28

Am cumparat un aparat de vidad Food Save.  E extraordinar de bun , nu știu de ce nu  am cumpărat pana acum.

ieri am vidad toate șuncile afumate de sot cat am fost in România  si niște bucăți de carne de vita pt bbq luate la pret f bun. 

o sa pun si vegetale, conopida, broccoli, sparanghel , brânzeturi care daca nu le consumam  se strica repede 

joi vine Wiliam acasă. Nu l am văzut in persoana din August. Abia astept sa ii fac toate poftele culinare .
A zis ca s a saturat de mancarea proasta de cantina si fast-fooduri. 



#687
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 14 noiembrie 2022 - 17:39

Am cumparat un aparat de vidad Food Save.  E extraordinar de bun , nu știu de ce nu  am cumpărat pana acum.

ieri am vidad toate șuncile afumate de sot cat am fost in România  si niște bucăți de carne de vita pt bbq luate la pret f bun. 

o sa pun si vegetale, conopida, broccoli, sparanghel , brânzeturi care daca nu le consumam  se strica repede 

joi vine Wiliam acasă. Nu l am văzut in persoana din August. Abia astept sa ii fac toate poftele culinare .
A zis ca s a saturat de mancarea proasta de cantina si fast-fooduri. 

Wow! Al meu nu a stat niciodată atita fără sa ne vedem cumva. De obicei la 2-3 săptămîni merge tac-su și ii umple frigiderul, sau eventual îl aduce acasă pentru Weekend. De azi intr-o saptamina vine și al meu acasă, și-a luat concediu o saptamina. Sint și eu liberă atunci, sa ma odihnesc după covid! [batcap] O sa-i facem și noi meniurile preferate. 
 

ieri am făcut ciorba de miel. Azi Mazăre cu friganele. Mîine ficat cu piure, apoi chiftele cu paste și sos de smintina. 



#688
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 18 noiembrie 2022 - 09:19

Aseara cartofi prajiti cu salata de rosii si niste fidea cu lapte.



#689
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 20 noiembrie 2022 - 19:29

Șnițele de pui cu piure și brocoli la abur.

Azi ciorbă de costițe de porc.

 

Mi s-a aplecat de chinezării și mâncare tailandeză. Am observat că după o zi-două de feluri din astea, exotice, ne e poftă de mâncare ca la mama acasă.

 

Săptămâna viitoare: praz cu măsline, ficăței cu usturoi și mămăligă, fish and chips.



#690
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 21 noiembrie 2022 - 08:33

Si eu am facut ciorba de coasta afumata, acrita cu zeama de varza! Yami! Am mai facut iahnie de fasole si carnaciori prajiti, salata de ardei copti si orez cu lapte.

Aseara am facut ciorba de perisoare, musaca cu cartofi si a facut copilul briose, sub indrumarea mea!


Editat de valentinag, 22 noiembrie 2022 - 08:55 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -