Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce gatim astazi? Cap.105


1089 raspunsuri la acest subiect

#201
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 12:34

 

In Franta nu cred ca exista familie fara aparat de racleta. Judoka inca nu are, dar sta de putin timp in Franta  [:)] .

[:D]  [:D] , eu o iau pt gust.

Si nici in viitor nu cred ca investim in aparat, raaar avem o seara apero.  [buca]  Cumpar mereu cand sunt targurile de iarna, prefer raclette, in loc de currywurst.



#202
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 12:37

Idem in Germania. E mâncarea “oficială “ de revelion de ex. ( dispozițiile de raclete din magazinele alimentare spun asta ) 

 

Da ??? [:-/] e prima oara cand aud asta. Eu credeam ca e friptura, salata de cartofi si garnitura de varza rosie. 
 

La subiect : peste la cuptor si garnitura de brocolli. Desert:placinta cu iaurt.

 

Coliins  [flo2]



#203
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 13:01

Eu nici nu mai stiu exact ce am avut saptamina asta, insa cumva am avut cam pentru doua zile ce am gatit.Am facut ciotoiase la cuptor si orez cu ciuoperci -garnitura( am facut cu ciuperci din conserva ca nu prea imi place cum se coloreaza orezul de la ciupercile proaspete, insa nu au avut niciun gust), cu castraveti murati.

 

Am facut ciorba cu perisoare-din care mai am si astazi ca familionul nu s-a ingramadit-fii mio nici nu a gustat, iar barbatu' a mincat odata si chipurile a fost prea grasa , ceea ce i-a creat nu stiu ce disconfort.

 

Ieri am avut pizza -din aia inghetat din magazin, am fost plecat si nu am avut timp sa gatesc.

 

Am cumparat ieri niste costita de porc(scarita) pe care imediat o marinez si o bag la cuptor, la grill, diseara.Probabil cu cartofi prajiti.

 

Mai departe nu am niciun plan...am luat niste varza de Bruxelle , vreau sa fac cu cartofi, am luat niste hamburgheri veggie- sa incercam sa vedem cum este "imitatia" de carne.An luat niste smintina romaneasca(am ajuns la magazinul rusesc) si vreau mamaliga cu brinza( am luat si brinza dde vaca cu capra) si smintina, cu oua ochiuri...



#204
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 14:05

Da ??? [:-/] e prima oara cand aud asta. Eu credeam ca e friptura, salata de cartofi si garnitura de varza rosie. 
 

La subiect : peste la cuptor si garnitura de brocolli. Desert:placinta cu iaurt.

 

Coliins  [flo2]

 

Clasa Mayei corespondeaza cu o clasa din Frankfurt si aia toti au scris ca de Revelion mananca racleta. Si copiii francezi tare s-au minunat si au concluzionat ca au scris ca asta invatasera la franceza (scrisorile erau in franceza). 



#205
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 15:14

Interesant ce spuneti,dar daca aduna oamenii in jurul mesei inseamna ca e de bine.

Ce corespondent ar avea in Romania ? Gratarul?

Cred ca aici e cheese board, sau charcuterie board, nu stiu.

 

Am invatat un cuvant nou, flexitarian, adica esti vegan , poate si vegetarian dar mai scapi si la carne.Flexibil , adica:))  Chiar trebuia un cuvant si pentru asta.

 

Hamburger vegetarieni cred ca-s din fasole sau naut. Si eu fac din naut si tot felul de legume pe care le calesc un pic, mai adaug si cartofi sfaramati cu furculita. Sunt foarte buni dati prin pesmet.



#206
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 15:44

Cheese board si charcuterie board sunt de vara aici in genral, sau na, cand iesi la bere si cam din astea iti dau aia in baruri.



#207
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 17:37

oh, Mcoca, stiu ca french cuisine is the epitomy of  fine dining, chiar asa cheese board ul e prin berarii si baruri?  Nu stiu , nu am fost pe acolo, dar aud ca pe la case mari e party cu cheese and wine :)))

Voi ce mancati la mic dejun



#208
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 30 ianuarie 2022 - 19:19

Collins, suntem in tara branzei :))), deci da e branza in baruri, e branza la casele mari si e branza la cantina copiilor.

 

Francezii mananca dulce dimineata :): croissants &co, brioches sau pur si simplu paine cu unt si dulceata. Noi suntem romani deci mancam sarat :))).



#209
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 04:01

Pe aici se poarta f mult charcuterie si cheese boards la petreceri. 
 



#210
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 31 ianuarie 2022 - 09:22

Saptamana trecuta asa:ciorba de porc, lasagna cu ciuperci, mancare de mazare, snitele de pui, cartofi prajiti cu muschi de la untura, mujdei de usturoi si mamaliga [buca]

Aseara am facut salata orientala. Azi fac sarmale cu carne si niste pui la cuptor cu salata de sfecla rosie.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -