Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce gatim astazi? Cap.105


1089 raspunsuri la acest subiect

#1
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 12:20

Va invit la un capitol nou, bucatareala placuta tuturor!!! [:)]

 

Miniaturi atasate

  • ori-wandtattoo-kochen-9698_8626.jpg


#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 22 noiembrie 2021 - 12:24

Eu am facut ieri prajitura aia turnata cu mere, reteta pusa de ab...la capitolul precedent, eu nu-s prea indeminatica in ce priveste prajiturile, nu-mi place sa fac,

 

Deci nu am amre experienta, ca atare, impartirea aluatului a fost inegala, la fundul formei am avut mai putin aluat decit deasupra, insa per total prajitura a fost buna, poate un pic prea dulce, nu am avut deloc inghetata d evanilie in casa, insa cred ca ar fi tare bune cu inghetata de vanilie.

 

Astazi sunt acasa, mai am mincare de ieri, la prinz ins avreau s afac o polentta cu brinza, ma tin de mult timp sa fac,acum am multa birnza prin frigider deci e timpul potrivit!!! [:)]



#3
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 23 noiembrie 2021 - 09:02

Eu am facut ieri o supa de pui. Din legumele fierte in ea am facut si o salata cu maioneza si pui.

Mai am si pentru azi, maine vreau sa fac o salata de paste cu ton.



#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 10:55

Ieri o mancare de linte pe care am ratat-o  [batcap] , ca am scapat sarea in ea si o mamaliga turceasca  [il] . F buna.

Azi spaghete carbonara si brocolli la abur.



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.670 mesaje

Postat 27 noiembrie 2021 - 00:56

ieri, william a facut curcan de Thanksgiving si sotul a facut un stuffing delicios.

 

am mai facut  salata de boef,ciuperci umplute, quiches...si o rulada umpluta cu mousse de ciocolata.

Bine ca ne-au venit niste musafiri sa ne ajute ca, nu puteam face fata la atita mancare.



#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 27 noiembrie 2021 - 10:51

Cartofi prajiti +feta, salata de varza acra.

Desert : papanasi cu branza.

 

Szy, mai am intrebari [:)] . Pot sa fac baigli,  cu, cateva zile inainte de sarbatori? Rezista?Nu se usuca? 
Ai facut cojile de nuca ? 



#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 30 noiembrie 2021 - 13:30

 

 

Szy, mai am intrebari [:)] . Pot sa fac baigli,  cu, cateva zile inainte de sarbatori? Rezista?Nu se usuca? 
Ai facut cojile de nuca ? 

Eu de obicei baigli il fac in 23/12 ca in 24 sa pot sa impart .

Rezista bine pana la Revelion, daca ramane cate un colt ratacit prin caserola / frigider :-)

 

Cojile de nuca le voi face prin 18-19 cred.



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 30 noiembrie 2021 - 13:32

In weekend am gatit asa:

sambata - dovlecei pane, snitele din piept de pui, mexicana si o ciorba de cartofi cu afumatura

duminica - friptura de muschiulet de porc, mancare de ciuperci si piure; si am facut o salata de vinete pt cine

Pe post de dulce am luat bomboane de pom sa le degustam :-)))



#9
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 01 decembrie 2021 - 02:32

Eu nu mai am timp practic deloc să gătesc în timpul săptămânii, ajungem acasă după 5, pe întuneric, numai chef de mestecat prin cratițe am atunci...

Mai fac așa rapid un piure sau o salată sau o supă la plic dar cam atât.

 

Plus trebuie să mi cam schimb obiceiurile alimentare că am hipertensiune și din păcate îmi place tot ce e sărat.

 

Timp de gătit am doar sâmbăta dimineață. Weekendul ăsta am făcut supă de brocoli planificată pt 3 zile măcar. Dar am uitat-o seara la temperatura camerei și până dimineață s-a acrit fiind cu smântâna lichidă.

Felul doi o tocăniță de miel la slowcooker ul nou, să îl testez. Aparatul e bun, mâncarea un eșec. Era vin alb în rețetă și am căutat pe net cu ce se poate înlocui că nu am. Majoritatea spunea 1 parte oțet alb, 3 părți apă și zahăr. Să nu faceți așa ceva. 4 ore cât a fiert a puțit în toată casa a oțet iar mâncarea a ieșit greu mâncabilă. O mai amăgim cu piure alături și pescuim doar carnea,sosul duhnește...a oțet bineînțeles..

 

Între timp am descoperit cât de minunată e mâncarea la delivery, de la restaurantele care ne plac. Tastezi ceva la telefon și în juma de oră un nene e la ușă, cu mâncarea aburindă. Săptămâna asta un restaurant specializat în pui, supă de pui și pui portughez cu crustă picantă, garnitură pilaf cu legume, un deliciu. 

 

A, și am renunțat definitiv să mai fac cozonac după ce am degustat un panetone, italian evident, cu stafide și pepite de ciocolată. Se topește în gură. Mă duc să mai iau 2-3, sper să mai găsesc. Am mai luat și un cozonac "pricomigdală" Boromir, pe ăla nu l-am degustat încă.


Editat de Fleurdelise, 01 decembrie 2021 - 02:35 .


#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 01 decembrie 2021 - 11:39

Si eu am stat prost cu timpul, vineri am avut peste, dar am facut si un sos de Bolognese pentru we.

 

Duminica am sarbatorit 18 ani de casatorie, am comandat chinezarii.

 

Luni am facut gulas pentru doua zile  insa ieri eu am mincat restul de Spaghetti.

 

Astazi nu stiu exact  , ma duc imediat la cumparaturi. Miine iar am sarbatoare in familie  [:)]  sarbatoritul vrea sa ccomandam Pizza.

 

Tot miine vreau sa ajung la magazinul rusesc sa iau carne pentru cirnati, pe care am sa-i si fac, Profit ca am citeva zile de concediu.Cum voi fi aglomerata pina in ajunul craciunui, vreau sa fac si ruladele de vita, sa le congelez.

 

Daca gasesc la rusi aripi de curcan, iau sa fac racitura de craciun, chiar daca o voi face pe 24.

 

In we vreau sa-mi invit colega la o masa vegetariana, bors de fasole si fasole batuta. [:)]

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -