Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Back to school, urmatoarea statie: Craciunul!


629 raspunsuri la acest subiect

#331
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 07 decembrie 2021 - 15:33

Buna ziua!

 

LauraNico, sanatate mamei tale! va fi bine! [flo2]

 

Rall, e trista poveastea prietenei dar a fost alegerea ei...condoleante!

 

Mihaela, bafta Silviei! 

 

eu Craciunita o stiu pe aia postata de Rall.

 

am mai dat inca trei comenzi de jucarii si hainute cu mesaje si alte prostii. cred ca nu le mai iau nimic fetelor.

facem secret santa la birou. suntem doar noi 10, din birou. un singur coleg nu l-am vrut si ala mi-a picat. i-am luat o cana si o decoratiune. nu am idei si nici nu am vrut sa ma complic. sper ca nu e el mosul meu...ca o sa primesc tot o cana [:-)))]

 

urmeaza alte zile pline. sambata mergem la Cta la cumparaturi. am de luat cadouri pentru nepoti, nasa etc si pentru petrecere Iuliei diverse. vrea o rochie albastra. sper sa gasesc ce isi doreste ea.

petrecerea e duminica. 



#332
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 07 decembrie 2021 - 19:13

Ziki,
Sa stii ca nu ai ce sa regreti Canada, acolo e o zapada inghetata, se depun cate 2.3 m, e f dificil de lopatit la -20 de grade si cu vant turbat.  [bib] 
Mai degraba  Austria sau Franta, Germania in zona montana.

Asa e, stiu, dar la mine in cap e mai mult.. afectiv, cumva. Acum multi ani, aveam dosarul depus pentru emigrare inspre Québec, dar a aparut Irlanda in peisaj si a castigat cursa. Dar cumva am ramas cu un "daca" si un "parca" nefinalizat, cu gandul la cum ar fi fost totusi Canada...

 

In Franta am locuit deja, dar nu la munte din pacate - in alta viata m-as duce la pensie undeva prin Jura. Germania, da, dar tot asa, in alta viata cred.

 

Mihaela, aha, am inteles. Si aici e extrem uneori, dar pe partea vant + ploaie, mi-ar fi placut combinatia vant + ninsoare. Chiar astazi ne matura Storm Barra, cu 130km/ora (150 in zonele de coasta) - decembrie e sezonul furtunilor. Nici frigul nu e la fel, e cumva parsiv, iti intra in oase, umid asa. Aveam un coleg din Finlanda care mereu se plangea ca ii e frig aici iarna, si desi colegii irlandezi se minunau, il inteleg - e cumva altfel frigul de zapada si altfel cel de ploaie.

 

Rall, tare trista povestea prietenei tale. Imi pare rau ca ai pierdut-o, imi inchipui ca n-a fost usor  [sad]



#333
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 decembrie 2021 - 09:50

Buna de dimineata,

 

Laura25, cum e la tine? Alb? A nins?



#334
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 08 decembrie 2021 - 10:04

Neata! 

A nins ieri dimineata,  a ramas doar un puf. Dar de dimineata de pe la 4 ninge din nou. E alb tot, dar stratul e subtirel. Eu sper sa mai ninga. 

 

Miniaturi atasate

  • iarna.jpeg


#335
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 08 decembrie 2021 - 10:21

rall, ma bucur ca merge treaba cu magazinul, super! Tare trist ce ai povestit despre prietena ta. Imi pare rau pentru cei ramasi in urma. 

 

silvia , succes la gasit rochita dorita si spor la cumparaturi! 

 

Eu nu am nici un cadou pt Craciun luat si nici idei si asa imi vine sa imi bag picioarele!!  [smulgpar]



#336
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 08 decembrie 2021 - 13:33

Laura, ce frumos e la tine, asa alb totul...la noi a nins vreo 3 ore sambata dimineata, exact cand eram la cros cu fetele. dar nu s-a asezat deloc. s-a facut noroi, balti si atat.

 

eu am o dilema existentiala. dupa ce ca e o perioada foarte aglomerata mai vin si astfel de prostii peste mine...

1. am mai discutat aici pe grup despre implicarea/neinplicarea copiilor la scoala, interes si dezinteres etc. atunci spuneati voi ca C a mea chiar daca e dezinteresata de scoala face sport, activitati de voluntariat etc si ca se compenseaza. am privit si asa dar tot nu sunt convinsa... de exemplu astazi are ore pana la 2, apoi are repetitie la cor pana la 3. vine acasa mananca si se schimba si la 4 are antrenament. la 6 fara 10 e acasa. face dus, mananca si daca ma tin tare de ea face ceva lectii, daca nu ghiozdanul si apoi citeste. mai deseneaza sau faca alte proiecte dar nu pentru scoala.

si asa e cam in fiecare zi: luni, miercuri, vineri si duminica antrenamente - pentru ea sportul e un stil de viata - saptamana viitoare va lipsi de la scoala vineri ptr ca pleaca iar la un concurs. 

sambata dimineata are voluntariat la o asociatie - sambata asta fac semne de carte din lemn pentru niste batrani. de fiecare data fac altceva.

„joaca„ intr-un musical cu care vor colinda casele de copii de craciun. faca desene pentru diverse concursuri. aseara a facut o poezie pentru biblioteca - la cercul de lectura...

daca a ajuns cineva pana aici...cum sa o fac sa fie interesata si de scoala? accepta orice pedeapsa, nu o deranjeaza nimic in afara de taierea antrenamentelor. si aici e foarte sensibil. daca nu o las sa se duca ma suna antrenoru. o singura data am incercat sa aplicam asta si tot s-a dus... tot am cedat.

la scoala nu are situatie rea, adica are note de 8, 9 si 10 dar daca ar fi mai implicata ar avea note mult mai bune. in plus are note scazute pentru lipsa caietului de teme, la mate de ex. pentru ca a venit de la antrenament si repetitie la 7 si si-a facut tema in fuga si caietul a ramas pe masa. 

la engleza au primit un punct in plus pentru ceva suplimentar si la ea daca e suplimentar nu se pune- nu era obligatoriu deci nu se face...

nu stiu cum sa o fac sa fie mai implicata la teme, mai atenta, mai interesata de scoala.



#337
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 08 decembrie 2021 - 13:51

silvia, eu cred ca tot ce face Crina e f fain , interesant, face cu pasiune pt ca ii place, e mereu ceva diferit, o atrage si ii place. In timp ce scoala si temele sunt "cah! mega-cah!" , plictisitoare, o corvoada. Nu stiu sa iti spun ce sa faci, dar mie imi place de ea [:)], mi se pare super tare ca are asa un program incarcat si ca face atatea lucruri cu placere. 



#338
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.867 mesaje

Postat 08 decembrie 2021 - 16:24

Silvi,

 

are program incarcat, dar fain.

Incerca si tu o zi servici, vii acasa, faci curatenie, dupa care te duci la antrenament, dupa care te duci la cumparaturi si dupa vii acasa si te apuci de un proiect pt servici.

Mai ai chef? 
Mai zi, te rog, pt astia fara memorie  [:D] , in ce clasa e ? 
 

Incearca putin, fara sa fii pisaloaga, daca are toate caietele in ghiozdan, daca nu a uitat ceva.

La noi nu se scad notele, daca uiti  caiet/teme. Se dau puncte, cand acumulezi, zece(parca  [:)] ) , au o ora la scoala de teme/biblioteca.

 

Si are note f ok, nu e cazul de probleme existentiale.

Poate vine si adolescenta, L. mea e deobicei constiincioasa, dar acum nu se mai concentreaza cum trebuie, mai uita, are schimbare de toane.  In timpul orei de engleza ,de ex.  vorbeste cu prietena ei, macar vorbeste in engleza.  [bib]



#339
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 decembrie 2021 - 17:17

Crina este in clasa a 6a.

Si mie mi se pare foarte ok cum este... nah, exista pe lumea asta si copii mai putin pasionati de scoala  [:)] .

Unii din mai constiinciosi din fire, altii, mai delasatori, mai cu teme pe fuga doar sa-si faca datoria si atat. A fost si perioada asta de scoala online care i-a bulversat de tot, la noi s-a vazut, adica la fete.... scoala online le-a "ajutat" sa se implice mai putin, ca se luau note mari mai usor.... Acum si-au reintrat in ritm cu scoala normala si e ok. Nah, in online nu trebuia nici sa-ti faci ghiozdanul, nici sa ai caietul de teme la tine (ca oricum era acasa, cu tine)... plus ca erau distrase mereu de diverse conversatii private, jocuri, horror la noi, f obositor si cu conflicte non stop....

Eu nu cred ca e nimic grav, stiu ca fiecare parinte ar vrea ca ai lor copii sa fie cat mai implicati cu scoala, si eu vreau si mie mi se pare uneori de fete ca poate puteau mai mult, dar accept ca unele materii nu le plac, la unele nici profesorii nu-s grozavi, aveam si profesori care nu pera si-au facut datoria in timpul online-ului....

Acum Andreea e clasa a 8-a, sa zic ca e putin mai mobilizata, ca are examen la anul. Si trage tare cel putin la romana si mate, dar si la celelalte materii... Ana s-a mai mobilizat si ea cu scoala, dar pe de o parte oricand e loc de mai bine, pe de alta parte, nu exista perfectiune....



#340
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 08 decembrie 2021 - 17:34

Ah, Silvia, are dreptate Judoka, la asa program incarcat e firesc sa mai uite lucruri. Eu as ajuta-o. Nu as reprosa, i-as zice ca vreau sa o ajut ca sa nu uite ceva pt ca e asa ocupata. As sta cu ea in fiecare seara sa isi faca /verifice ghiozdanul (profiti si o mai tragi de limba de orele din orarul de a doua zi, asa poate isi aminteste si ca mai are vreo tema de facut sau ceva de citit peste care a sarit) 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -