Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Back to school, urmatoarea statie: Craciunul!


629 raspunsuri la acest subiect

#281
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 10:52

buna dimineata 

 

Rall  [:X] 

 

Fleur eu mi-as pregati ghetele, n-am mai facut-o de mult, dar ar ramane goale  [aho] da, si eu am trecut prin stari si culori diferite.

 

La Multi Ani cu intarziere tuturor sarbatoritilor! sa fie sanatosi si fericiti! 


Editat de velvet, 05 decembrie 2021 - 10:52 .


#282
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 11:21

buna dimineata 

 

Rall  [:X] 

 

Fleur eu mi-as pregati ghetele, n-am mai facut-o de mult, dar ar ramane goale  [aho] da, si eu am trecut prin stari si culori diferite.

 

La Multi Ani cu intarziere tuturor sarbatoritilor! sa fie sanatosi si fericiti! 

Pai, de ce sa ramana goale? Iti pui o portocala si o ciocolata in ele. E o traditie, o sarbatoare, anunta craciunul. 

+ ca trebuie sa pui si ghetutele pisoiului.

 

Poate e timpul sa incepi sa te bucuri tu de tine si cu tine. Ca anii astia pierduti in depresie, in amintiri de trecut, cu sentimente de profunda tristete nu ti-i mai da nimeni inapoi.



#283
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 12:45

ca Mr. Bean care-si oferea lui insusi un ursulet si se mira ca l-a primit  [:D]  

 

prefer realitatea, Craciunul nu-l mai simt de mult...nu-s depresiva, dar nu e cea mai buna perioada a vietii mele. stiu ca din afara pare altfel. dar inauntru e...cum e. fac si eu ce pot. e ff obositor sa fii singur non stop. da, pisi meu ma ajuta. n-am cuvinte sa spun cat.

 

zile bune alaturi de familii sa aveti! 



#284
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 14:51

Ziua buna! 
 

A venit bărbatul acasa :)), nu mai am de lopățit singura :)). 
 

Am terminat serialul de va ziceam, Box 21. Miniserie adică. Îl recomand. 
 

Ieri m-am bucurat eu cu mine. Am plecat pe la 12 de acasa, am mers in orașul vechi sa fac poze cu iarna. Am umblat mult, am făcut poze, am luat prânzul la caldura. Am învățat in ultimii ani sa îmi placa tot mai mult sa fac lucruri singura, care acum câțiva ani ziceam ca imposibil, eu nu pot așa ceva :). 
 

Acum Silvia a ieșit cu Ovi la condus, trebuie sa exerseze pe zăpada si drum alunecos, de luni intr-o săptămâna are testul de condus practic. 
 

Duminica frumoasa! 
 



#285
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 16:11

Buna dimineata,

 

Zile innorate, ieri ceva zapada. Zile de citit, zile de lenevit.

Am facut ieri niscaiva ttreaba, spalat rufe (masina - daca le-ar si intinde ar fi spectaculos), am gatit cate ceva, pulpe la cuptor pe care le-am cam uscat pentru ca am plecat la Lidl, m-am intalnit cu Silvi si la intoarcere am facut un tur al unei case de vizavi de mine - tare mare si frumoasa este. Si asa stand de vorba cu proprietarul s-au ars pulpele, nu de tot dar mi-a fost spulberat visul suculent.

 

Poate azi ma apuc de  ornat casa. Ieri am cumparat flori de sezon, adica Craciunita si Craciunel.

 

Eu stiu, de fapt sunt sigura, ca Craciunita sau Poinsietta sunt acelasi lucru.

 

Mai exista o planta care infloreste in preajma craciunului, un cactus atarnator, Schlumbergera truncata care se mai numeste si Craciunel. Am luat, ieri si din asta un puisor, dar cu flori albe.

Cred că sunt denumiri dialectale, locale.

 

Eu iubesc   Crăciunița, aici denumită cactus de Noel, la noi în Moldova așa i se spunre, mama, bunica și toate rudele și cunoștințele la care am văzut așa îi spuneau.

Poinsettia e cu totul altă plantă.

O să încerc să pun poze cu Crăciunițele mele când ajung acasă.

 

Acum sunt la patinoar, băiatul face patinaj viteză o oră pe săptămână și îi place mult. E un sport care îi dă ocazia să fie rapid!

 

După aia merg să i iau patine clasice, le a pierdut în incendiu pe crle vechi dar oricum nu îi mai veneau după un sezon.

Vine acusi vacanța, se deschid patinoarele peste tot.

 

Când mă întorc tre să fac mâncare, bine că ai pomenit de pulpe Viviana, asta fac, plus o supă cremă de cartofi cu bacon. Mi-e poftă de mere coapte și mi-e dor de mirosul lor. N-am nici un chef să gătesc dar dacă nu fac azi tre să iau delivery sau takeout toată săptămâna și nu-mi permit.

 

Strumphi ce-o mai face, o fi terminat de bibilit la zâne. Mi-ar place să văd poze de la mansion-ul ei, decorat de Crăciun. Dar cel mai mult sper că și ea și Mr. sunt bine sănătoși.

 

Un Moș Nic cu surprize plăcute!


Editat de Fleurdelise, 05 decembrie 2021 - 16:23 .


#286
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 16:26

Ziua buna! 
 

A venit bărbatul acasa :)), nu mai am de lopățit singura :)). 
 

Am terminat serialul de va ziceam, Box 21. Miniserie adică. Îl recomand. 
 

Ieri m-am bucurat eu cu mine. Am plecat pe la 12 de acasa, am mers in orașul vechi sa fac poze cu iarna. Am umblat mult, am făcut poze, am luat prânzul la caldura. Am învățat in ultimii ani sa îmi placa tot mai mult sa fac lucruri singura, care acum câțiva ani ziceam ca imposibil, eu nu pot așa ceva :). 
 

Acum Silvia a ieșit cu Ovi la condus, trebuie sa exerseze pe zăpada si drum alunecos, de luni intr-o săptămâna are testul de condus practic. 
 

Duminica frumoasa! 
 

Asa sunt si eu. Am invatat asta in lunile lungi de singuratate de prin a mea viata. Sa fiu eu cu mine, sa ma bucur de mine.

Atata timp cat aveam carti si rebusuri si parcuri si pe unde sa ma plimb, cu cine sa mai trancan era ok.



#287
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 16:30

buna dimineata 

 

Rall  [:X] 

 

Fleur eu mi-as pregati ghetele, n-am mai facut-o de mult, dar ar ramane goale  [aho] da, si eu am trecut prin stari si culori diferite.

 

La Multi Ani cu intarziere tuturor sarbatoritilor! sa fie sanatosi si fericiti! 

Draga mea, păi mie cine crezi că mi le umple? Me myself and I. Încerc să iau partea bună a lucrurilor, îmi pun în cizme un flecușteț dar ceva ce îmi place, o mică bucurir. De exemplu, mâine voi găsi, cu surpriză , o miniatură a parfumului meu preferat, de ținut în geantă. Și o ciocolățică fină. Avantajul că-ți umpli singură ghetuțele e că nu vei fi niciodată dezamăgită de ce găsești în ele și înveți să-ți faci singură mici bucurii. Și asta e foarte important.

 

La ultimul Crăciun înainte de despărțire am primit de la ex un lănțișor de aur cu medalion "No. 1 mom" și un parfum scump. ( Bijuteria o mai port că a fost aleasă de băiat, zicea el).

Ce folos...



#288
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 16:30

buna dimineata 

 

Rall  [:X] 

 

Fleur eu mi-as pregati ghetele, n-am mai facut-o de mult, dar ar ramane goale  [aho] da, si eu am trecut prin stari si culori diferite.

 

La Multi Ani cu intarziere tuturor sarbatoritilor! sa fie sanatosi si fericiti!

Dublă


Editat de Fleurdelise, 05 decembrie 2021 - 16:34 .


#289
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 16:45

Fleur tu ai copilul, e altceva  [:)]

 

la mine nu-s luni lungi, sunt ani, nu astept  pe nimeni sa vina de niciunde...dar asta e. merg mai departe! nu ma plang. decat compromisuri si cine nu trebuie langa mine, mai bine singura.e greu, ff greu, dar va fi ce trebuie.

 

si eu m-am tot bucurat de mine insami anii astia, da te cam saturi la un moment dat.


Editat de velvet, 05 decembrie 2021 - 16:50 .


#290
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 16:45

Fleur, nu stiu ce si cum. Stiu  ca acelui Cactus i se spunea craciunita, in Romania, inainte de '90 din simplul motiv ca la noi in tara nu patrunsese Craciunita Poinsietta.

 

Denumirile,  alea de care zic eu, care fac diferentele astea, sunt denumiri dintr-o limba modernizata care a mers cu trendul actual si sunt afisate pe etichetele plantelor in magazinele de profil. Ca de acolo le-am zis si io.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -