Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schimbari pentru climat


312 raspunsuri la acest subiect

#11
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 11:24

Sunt foarte multe gesturi pe care le putem face.

 

De ex.

 

https://www.leparisi...019-8161125.php

din pacate nici prin Europa lucrurile nu sunt tot timpul corecte.
In Germania plasticul se colecteaza intr un sac galben. Cat din tot ce se strange se recicleaza cu adavarat ? pt ca nu exista atata capacitate de reciclare.
Restul il trimit in tarile asiatice, sa se descurce ei cu gunoiul  [fri]

 

Sau cu hainele.

Eu credeam ca fac un gest ecologic, ca le duc la container.

Dar, ce nu se poate recicla, le trimit in tarile amarate din est, pe post de combustibil la incalzit case. Oamenii aia se incalzesc cu haine aruncate in foc. Aveau colivie cu pasari pe care o scoteau afara din cauza gazelor, dar copiii ii tin in casa. 
Exista se pare o intreaga filiera mafiota. 



#12
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 11:40

Personal,

evit ambalajele din plastic, incerc sa cumpar local si de sezon, uneori bio,incercam un  consum de carne cat mai redus.

la haine/pantofi/ cosmetice cumparat strictul necesar, si nu ce este la moda, nu comandam mancare acasa,/ produsele de curatat, in general bio ( sapun in loc de geluri de dus /sapun in sticla de plastic, urmatorul pas, sa incerc si sampon solid) /

dus in loc de cada, temperatura relativ scazuta in app.

Deco/mobila , lucruri de scoala care sunt in conditie buna si vreau sa kemschimb, le duc la magazinele second hand.

 

Mai avem in zona, ateliere care repara electrocasnice mici, dar inca nu am incercat.



#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 13:18

Sa fie întrebați chinezii …

 

China, Rusia si Brazilianici macar nu au participat la COP26

La cat polueaza ei nu stiu daca are sens ce mancam noi.



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 13:47

Putem noi sa ne mutam in peșteri, pina cind țările de mai jos nu or sa facă eforturi majore in ce privește poluarea, mare diferența noi nu putem face. 

 

 

B06BAC56-A199-48E4-8AC5-91D2E5CAED02.jpeg

 

Lumea însă a devenit foarte iritată de toți ipocriții ăștia de politicieni, celebritati și activiști, care ne spun noua cit de poluata e planeta și ce eforturi sa mai facem, in timp ce ei se deplasează numai cu avioane personale, merg pe luna in vacanța, maninca carne de cea mai scumpa și trăiesc in ditai casoaiele pe care evident ca nu se încălzesc cu panouri solare. Marea problema e ca planeta e supra populata. In ultimii 17 ani a crescut populația cu peste 1 miliard de oameni. Creste populația, cresc nevoile, creste consumul. Văd ca nici un activist nu menționează chestia asta.

 



#15
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 14:11

Exact asta. Aud mereu ingrijorari din cauza scaderii natalitatii si ma intreb, nu e un lucru bun? De ce ar trebui sa creasca constant natalitatea? Nu suntem destui?

 

De unde vor avea bani oamenii sa faca aceste conversiipentru incalzire?  Va trebui sa suferim de frig , probabil.

 

Eu nu sunt pregatita sa fac aceste schimbari, nu vreau sa traiesc in a nanny state unde sa mi se spuna cat CO2 consum cand mananc ceva, sau ce sa fac .cand sa inchid lumina, unde sa merg in vacanta.



#16
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 14:13

 

La cat polueaza ei nu stiu daca are sens ce mancam noi.

Ca societate de consum suntem in primul rand vinovati, pt ca noi cumparam produse chinezesti mai ieftine, haine produse in Asia in conditii mizere si obtinute uneori prin exploatarea copiilor, noi cumparam fructe exotice  care parcurg zeci de mii de km, fabricile din Europa au deschis filiale  pe alte continente, unde mana de lucru e incomparabil mai ieftina si tot asa.

 

E adevarat ca uneori,ca cetatean de rand,nu ai cum sa actionezi. De ex. la in zona exista o centrala nucleara elvetiana pusa strategic si cu nesimtire, exact la granita cu Germania. Se opreste poluarea la granita ? 
 

Collins, tu ce incerci in plan personal pt a opri schimbarile mentionate? 



#17
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 14:15

Personal,

evit ambalajele din plastic, incerc sa cumpar local si de sezon, uneori bio,incercam un  consum de carne cat mai redus.

la haine/pantofi/ cosmetice cumparat strictul necesar, si nu ce este la moda, nu comandam mancare acasa,/ produsele de curatat, in general bio ( sapun in loc de geluri de dus /sapun in sticla de plastic, urmatorul pas, sa incerc si sampon solid) /

dus in loc de cada, temperatura relativ scazuta in app.

Deco/mobila , lucruri de scoala care sunt in conditie buna si vreau sa kemschimb, le duc la magazinele second hand.

 

Mai avem in zona, ateliere care repara electrocasnice mici, dar inca nu am incercat.

Eu am observat ca la dus consum aceeasi cantitate de apa cat daca as face baie, deci nu e mare economie:)

 

Ai dreptate cu plasticul, noi il sortam si ei il duc in Asia , Africa sau pe Mastecanis.



#18
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 14:21

Ca societate de consum suntem in primul rand vinovati, pt ca noi cumparam produse chinezesti mai ieftine, haine produse in Asia in conditii mizere si obtinute uneori prin exploatarea copiilor, noi cumparam fructe exotice  care parcurg zeci de mii de km, fabricile din Europa au deschis filiale  pe alte continente, unde mana de lucru e incomparabil mai ieftina si tot asa.

 

E adevarat ca uneori,ca cetatean de rand,nu ai cum sa actionezi. De ex. la in zona exista o centrala nucleara elvetiana pusa strategic si cu nesimtire, exact la granita cu Germania. Se opreste poluarea la granita ? 
 

Collins, tu ce incerci in plan personal pt a opri schimbarile mentionate? 

 

Am mai spus, eu nu traiesc extravagant.



#19
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 14:28

Sau indienii, sau aproape toată Africa...din păcate eforturile sunt numai în anumite părți ale planetei.

 

La subiect, nu fac mare lucru: triez gunoiul, nu arunc mâncare (o congelez sau o "reinterpretez"), nu mai cumpăr îmbrăcăminte sau încălțăminte ca înainte (dar asta și pentru ca am mai îmbătrânit și am de toate și nu sunt o mare fashionista), folosesc sacoșele de pânză la cumpărături, folosesc recipiente de sticla pentru a conserva diverse, fac dus și nu baie.

 

Din pacate mănânc încă carne la fiecare masa (nu mănânc micul dejun) și merg la serviciu cu masina pe motorina. Nu am trecut încă la hibrid/electric, reprezintă o investiție. Mă deranjează ca prețul carburantului creste și politicienii sunt de acord cu asta în detrimentul meu care folosește mașină sa meargă la lucru. Nu am alta posibilitate, am un autobuz la 2 ore și ca sa ajung unde trebuie schimbând 2 autobuze îmi ia o ora (cu mașină fac 15 min). Mai fac carpooling.

 

Eu recunosc,arunc mancare.

Dar nu m-am simtit niciodata vinovata din cauza asta. Eu m-am nascut la tara, la noi era mancare foarte multa si se arunca mult , dar se arunca sustenabil :))) , adica se refolosea, era un lucru bun pentru ca mancau si cateii si gainile, porcul. Ai meiau facut tot timpul mai multa mancate , mamaliga sau paine pentru a hrani si patrupede. Asa ca eu nu stiu ce e vinovatia asta .



#20
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 06 noiembrie 2021 - 14:45

Collins, scăderea natalității nu e buna Pt ca de ex când noi vom ajunge pensionari, nu va avea cine sa me întrețină. Indirect, dar prin impozite, care fac “potul” de pensii. 
 

Măcar sa se mențină natalitatea. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -